Zorlu Tekstil,
gelecek için
bugün dünyanın
yanında!

Perde ve ev tekstili üretim tesisleri, pazarlama şirketi ve dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarından biri olan Zorluteks, faaliyet alanlarında sürdürülebilir inovasyon için Ar-Ge’ye önemli yatırım yaparken, doğa dostu üretim anlayışıyla da sürdürülebilir bir geleceğin temellerini atıyor.

Gücünü yenilikçi, ihtiyaçlara yanıt veren, toplumsal fayda sağlayan ve çevre dostu ürün ve tasarımlardan alan Zorlu Tekstil, Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarıyla akıllı tekstilin her alanında sayısız ilklere imza atıyor. Gelecek için bugün dünyanın yanında yer alırken, yaşanabilir bir gelecek hedefiyle ‘’Doğa ve İnsan için Yenileyici (Regenerative) Tekstil’’ anlayışını benimsiyor. Tüm üretim süreçlerinde hayata yenilik katarken yaşam, refah ve sağlık anlayışının ve iyi olma halinin en önemli parçalarından biri olmayı amaçlıyor. Sürdürülebilirlik, artık Zorlu Tekstil için yenileyici, onarıcı, yapıcı bir anlam ifade ediyor.


Leke tutmayan, kendini temizleyen ve kolay ütülenebilen ürünlerle enerji tasarrufu sağlayarak tüketimde sürdürülebilirliğe destek olan Zorluteks, üretiminde de sürdürülebilirlik yaklaşımını temel alıyor. Kaynakları döngüsel üretim yaklaşımı ile doğayı koruyan ve aynı zamanda doğanın bir özelliği olan kendi kendini yenileme kapasitesine katkıda bulunan Zorlu Tekstil’de şimdi pet şişeler, Tencel ve pamuk iplikler "Taç Reborn perdelere" dönüşüyor. Tencel ve pamuk ipliklerin geri dönüşümüyle elde edilen "Reborn nevresimler" ise rüya gibi bir geleceği gerçeğe dönüştürmek için tasarlanıyor.

Doğaya zarar vermeden üretilen ve sürdürülebilir bambu ormanlarının rengârenk izlerini taşıyan "Taç Bamboo Koleksiyonu", sürdürülebilir okaliptus ormalarındaki kusursuz ağaçlardan üretilen "Taç Tencel Koleksiyonu" ve alınan her ürünle lise çağındaki gençlerin güneş enerjisini sahada uygulamalı öğrenmelerine yardımcı olan "Taç Güneşe Doğru Koleksiyonu", Zorlu Tekstil’in dünyaya kattığı değeri bir adım daha öteye taşıyor.


Tekstil sektörünün önemli etki alanlarından olan atık su konusu başta olmak üzere üretim tesislerinde önemli yatırımları hayata geçiren Zorluteks, diğer atıkların da ayrı ayrı toplanarak ekonomiye geri kazandırılması, dönüştürülemeyen atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi ve enerji verimliliği gibi konularda attığı adımlarla da çevreye etkisini en aza indiriyor.


İşte, yenileyici bir iletişim ve etkileşim ortamı yaratarak insanlığa ve dünyaya faydalı olmayı hedefleyen Zorlu Tekstil'in sürdürülebilir üretim anlayışından bazı örnekler: