Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 ile daha sürdürülebilir ve akıllı bir gelecek inşa etme yolunda önemli bir adım daha atarak “Parlak Bi’Fikir!” adını verdiği kurum içi girişimcilik sürecini başlattı. Levent 199’da düzenlenen lansman toplantısıyla duyurulan proje, 2022 yılına kadar paydaşlardan gelen kurum içi girişimcilik ve açık inovasyon önerilerini yüzde 50 artırma hedefine önemli katkı sağlayacak.

Zorlu Holding, inovatif ve teknolojik yeniliklerden beslenen daha iyi bir gelecek hayalini gerçeğe dönüştürmek üzere hayata geçirdiği Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde, yenilikçi fikirleri ve çözümleri teşvik eden bir iş ortamının yaratılması amacıyla kurum içi girişimcilik projesi “Parlak Bi’Fikir!”i Levent 199’da düzenlenen lansman toplantısıyla başlattı.

Toplantıya Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Zorlu Holding CFO’su ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörü Zülal Öztürk Kaya ve Hukuk Direktörü Aydın Temel’in yanı sıra Zorlu Holding’in İstanbul’daki çok sayıda çalışanı katıldı. Zorlu Grubu’nun Türkiye’nin farklı şehirlerindeki çalışanları da webinar aracılığıyla toplantıya katılarak bu heyecana ortak oldu.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül:

“Bu proje Zorlu Grubu’nun sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlayacak.”

Akıllı Hayat 2030 ile kurumsal sürdürebilirliğe odaklı bir dönüşümü hayata geçirdiklerini dile getiren Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, “Bu dönüşümü ancak inovasyonu harekete geçirecek bir iş kültürü yaratarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Kurum içi girişimcilik projemiz “Parlak Bi’Fikir!” bu alanda bizim sürükleyici gücümüz olacak. Zorlu Grubu’nun sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlayacak,” dedi.

Zorlu Holding Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal:

“Kurum içi girişimcilik ile çalışanlarımıza yepyeni bir kariyer ve yeni nesil yetkinlikler kazanma fırsatı sunuyoruz.”

Kurum içi girişimcilik sürecinden çok umutlu olduklarını dile getiren Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, “Gücünü inovasyon, teknoloji, tasarım ve girişimcilik gibi Zorlu Grubu’nun genetik kodlarına işlemiş temel yapı taşlarımızdan alan Akıllı Hayat 2030 çerçevesinde geliştirdiğimiz en önemli projelerden birine bugün başlamış bulunuyoruz,” dedi. İnovasyon odaklı bir kültürün, yenilikçi fikirleri ve çözümleri teşvik eden bir iş ortamının yaratılmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri olduğunu dile getiren Cem Köksal, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Aslında her bir arkadaşımız kendi şirketlerinin birer çalışanı, ama aynı zamanda birer Zorlu Vatandaşı. Hepimiz aynı amaç ve hedefler doğrultusunda Grubumuzun sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışıyoruz. Bir şirketin sürdürülebilirliği ise o şirketin inovasyon gücüne, yenilenme hızına ve yeniliklere tepki verme hızına bağlı olarak gelişiyor. İşte bu proje ile yapmak istediğimiz de aslında Grubumuzda inovasyondan beslenen akıllı ve sürdürülebilir bir Zorlu kültürü geliştirmek. “Parlak Bi’Fikir!” ile farklı birimlerden fikir sahibi çalışma arkadaşlarımız, ortak bir meseleye çözüm arayan paydaşlar olarak bir araya gelecek. Takımlar halinde ürettikleri yaratıcı ve inovatif fikirleri, bir girişimci yaklaşımıyla geliştirecekler.

Parlak Bi’Fikir! projesinin kurum içerisindeki sponsorluğunu üstlenen Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt ise start-up’lar ile ilgili önemli bir tecrübeye sahip olduklarını dile getirerek, “Bugün dünyanın lider şirketlerinin tümünün ortak özelliği Ar-Ge ve inovasyona yüksek yatırımlar yapmaları. Hatta ülkeler bile ekonomik olarak inovasyon gücüne göre ayrışıyorlar. Biz de bu anlayışla Zorlu Grubu olarak sürdürülebilir inovasyonu, Akıllı Hayat 2030 yaklaşımımızın merkezine koyduk. Bu konuda dünyada kabul gören tüm modern yapılanmaları sırayla hayata geçiriyoruz. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımların yanı sıra Vestel Ventures ile bugüne kadar 5 binin üzerinde girişim şirketiyle görüştük, onları dinledik, 17 yatırım yaptık. Yatırımlarımız arasında değerini 50 kat artıran, kendi içinden şirket çıkaran, yurtdışına ihracata başlayan, Grubumuza yeni ürünler kazandıran birçok örnek oldu.

Bugün ise Parlak Bi’Fikir! ile yepyeni bir aşamaya geçiyoruz. Başlattığımız kurum içi girişimcilik süreci ile hayata geçirdiğimiz destek modelini çalışanlarımıza da açıyoruz. Burada Vestel Ventures şirketlerimizde uyguladığımız çalışma prensibini aynen kabul edeceğiz. Başarılı girişim fikirlerinin şirketleşmesinin önünü açacağız. Fakat burada amacımız sadece iyi fikirleri toplamak değil, inovasyon odaklı ortak bir yaşam kültürü geliştirmek,” dedi.

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt:

“Vestel Ventures ile edindiğimiz tecrübeleri bu projeye taşıyarak inovasyon odaklı bir kurum kültürü geliştireceğiz.”

Parlak Bi’Fikir! ile kurum içi girişimcilik önerilerinde artış bekleniyor

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 çerçevesinde, 2022 yılına kadar paydaşlarından gelen kurum içi girişimcilik ve açık inovasyon önerilerini yüzde 50 artırmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşma yolunda en önemli kilometre taşı olan Parlak Bi’Fikir! projesine çalışanlar, proje için özel olarak oluşturulan portal üzerinden dahil olabilecek. Proje boyunca Zorlu Holding, Grubun öncelikleri doğrultusunda seçilen fikirler etrafında oluşturulacak takımlara eğitim, mentorluk ve tohum yatırımı gibi ihtiyaç duydukları tüm desteği sunacak. Üç aylık bir kuluçka döneminin ardından da nihai yatırım almaya hak kazanan fikir takımları, Zorlu Holding ile ortaklaşa şirket kurabilecek.

Parlak Bi’ Fikir! projesi çalışanlar için anlama, tartışma, öğrenme, paylaşma, deneyimleme ve işbirliği ortamı yaratacak. Süreçte verilecek eğitimlerle çalışanlar inisiyatif alma, ekip çalışması, planlama, organizasyon ve liderlik gibi yetkinliklerini geliştirme şansı bulacak. Böylece Zorlu Grubu bir yandan çalışanlarına girişimci olarak yeni nesil bir kariyer fırsatı sunarken, bir yandan da Grubun geleceğini inovasyonla hep birlikte tasarlama imkânı verecek.