ALTI BÜYÜK ŞEHRİ BİRBİRİNE BAĞLADI


Zorlu Enerji yeni elektrikli şarj istasyonlarıyla Türkiye’yi kaplıyor

Türkiye’de hayata geçirdiği elektrikli şarj istasyonlarıyla tasarruflu, sıfır emisyonlu ve sessiz elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bulunan Zorlu Energy Solutions (ZES), Isparta’da kurduğu yeni şarj istasyonu ile 5 büyük kenti Antalya ile bağlarken, Akhisar’da kurduğu yeni şarj istasyonu ile de İstanbul-İzmir rotasını kesintisiz elektrikli araç sürüşü için güçlendirdi.

Zes ağı genişliyor


Türkiye’de hayata geçirdiği elektrikli şarj istasyonlarıyla tasarruflu, sıfır emisyonlu ve sessiz elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bulunan Zorlu Energy Solutions (ZES), elektrikli araçlar için kurduğu şarj istasyonları ağını genişletmeye devam ediyor. Sadece şehir içi ulaşımında değil, aynı zamanda şehirler arası seyahatlerde de elektrikli araç sahiplerinin ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan ZES, bu kapsamda düzenli aralıklarla şarj istasyonu kurulumuna devam ediyor. Son olarak Isparta’da kurduğu yeni şarj istasyonuyla İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya arasındaki ulaşımı kesintisiz hale getirirken, Akhisar’a kurulan şehrin ilk şarj istasyonu ile İzmir’e ulaşımı tamamen kolaylaştırmış bulunuyor. Üstelik geleceğe yapılan bu yatırım kapsamında elektrikli şarj istasyonları, belirli bir süre için ücretsiz hizmet verecek.

Hedef 500 ZES şarj istasyonu


Açılan yeni istasyonlar ile İzmir, Manisa, Afyonkarahisar, Uşak, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’da elektrikli şarj istasyonlarının sayısını 27’ye yükselten ZES, 2019 sonuna kadar 500 şarj istasyonuna ulaşmayı hedefliyor. Bu sayede elektrikli otomobil sürücüleri, Türkiye’nin birçok bölgesine şarj problemi yaşamadan rahatça yolculuk yapabilecek. Şarj istasyonlarının artması elektrikli araç ekosistemine katkı sağlarken, birçok elektrikli araç markasının Türkiye pazarına giriş sürecini de hızlandıracak.

Elektrikli otomobille
tanışma fırsatı

Türkiye’nin ilk saatlik elektrikli otomobil kiralama platformu electrip, Zorlu Enerji güvencesiyle Zorlu Center’da hizmet vermeye başladı.

Elektrikli araçların yaygınlaşması adına atılmış önemli bir adım


Çevre bilincinin giderek arttığı günümüzde, birçok ülke tamamen elektrikli otomobil kullanımına geçmek için adımlar atıyor. Zorlu Enerji’nin hayata geçirdiği elektrikli araç paylaşım platformu electrip ve elektrikli şarj istasyon ağı ZES, ülkemizde elektrikli otomobillerin yaygınlaşması adına bugüne kadar atılmış en önemli adımlardan biri. Öğrencilere, beyaz yakalılara ve meraklılarına saatlik kiralamayla elektrikli otomobili deneyimleme imkânı sunan electrip, “kullandığın kadar öde” modeliyle kullanıcılara kolay, zevkli ve çevreci bir ulaşım seçeneği sunuyor.


Mesafe ya da yakıt ücreti yok


electrip, diğer araç paylaşım platformlarından farklı olarak sadece elektrikli araçlardan oluşan bir filoya sahip. electrip kullanıcıları, şehir içi ulaşımlarını Renault ZOE veya BMW i3 otomobillerle gerçekleştirebiliyor. Uygulamada saatlik kiralama ücreti dışında ek bir kilometre ücreti ödenmiyor. Otomobiller ZES Şarj İstasyonlarında ücretsiz ve hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor.


electrip’i kullanmak oldukça basit


electrip hizmetinden yararlanabilmek için, electrip mobil uygulamasını Google Play veya App Store’dan indirip kayıt olmak yeterli. Kullanıcılar mobil uygulamayla istedikleri elektrikli otomobile, diledikleri saatte rezervasyon yaptırabiliyor, otomobillerini kilitleyip açabiliyor, rezervasyonlarını sonlandırarak ödeme yapabiliyor. Uygulamanın ödeme işlemleri Iyzico altyapısıyla, güvenli bir şekilde sağlanıyor.


Aralık ayında gerçekleştirilen lansmanla öncelikli olarak Levent 199 çalışanlarının kullanımına sunulan electrip, 17 Ocak itibarıyla Zorlu Center’da herkese açık şekilde hizmet vermeye başladı. Üstelik Zorlu Center’a özel kampanyayla, Renault ZOE veya BMW i3’le electrip deneyimi yaşayan 34. kişiye, 1 günlük Tesla sürüş keyfi hediye etti.