Daha iyi bir gelecek için ofiste

"Duyarlı Ol"

hareketini başlattık!

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 çatısı altında, ofislerdeki çalışma ortamının çevresel etkisini azaltmak ve çalışanların tüketim alışkanlıklarını pozitif yönde değiştirmek için “Duyarlı Ol!” (do!) projesini hayata geçirdi. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen proje ile sürdürülebilir bir gelecek için kaynakların daha doğru kullanılmasına yönelik bir farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Grup bünyesindeki üretim süreçlerinde titizlikle yönetilen çevresel etkinin bireysel olarak ofis ortamlarına da taşınması ve bu duyarlılığın tüm çalışanların günlük tüketim alışkanlıklarına da yansıması amacıyla, Levent 199 binasından başlayarak “Duyarlı Ol!” projesi hayata geçirildi. Proje ile, LEED Gold Sertifikası’na sahip Levent 199 binasında, günlük alışkanlıklarda gerçekleştirilecek bazı küçük değişikliklerle karbon ayak izinin azaltılması ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefleniyor.


Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Türkiye’nin (SKD Türkiye) işbirliğinde hayata geçirilen ve derneğin oluşturduğu yol haritasına uygun olarak atılacak adımları taahhüt altına alan proje, “Akaryakıt Tüketimi”, “Kağıt Tüketimi”, “Atık Yönetimi” ve “Çalışan Bilincinin Artırılması” olmak üzere dört alanda gerçekleştirilecek uygulamaları kapsıyor.

Sürecin ilk aşamasında, su ve enerji tasarrufunun yanı sıra çevreye olan olumsuz etkileri azaltmak amacıyla kâğıt ve plastik bardaklar yerine kişiye özel seramik kupaların kullanılmasına başlandı. Binadaki kâğıt bardaklı kahve makineleri de kaldırılarak yerlerine filtre kahve makineleri yerleştirildi. Kupa kullanımına geçiş sürecinde, Levent 199’da yer alan Starbucks, Hub ve Kafe Vesto şubelerinde “Kupanı al gel!” kampanyası ile indirimler sağlandı. Sadece kupaya geçişle, yılda 200 bin adetten fazla kâğıt ve plastik bardak tasarruf edilmesi hedefleniyor.


Bunun yanı sıra, atıkları kaynağında ayrıştırmak amacıyla masalardaki çöp kutuları kaldırılarak katlardaki ortak alanlara kâğıt, cam, plastik, organik atık ve piller için ayrı çöp kovaları yerleştirildi. Ofislerdeki yazıcılar da, kâğıdın her iki yüzüne çift taraflı baskı yapacak şekilde ayarlandı. İlk etapta Levent 199-Teras Ofis’te başlatılan Duyarlı Ol! projesinin, zamanla Grup bünyesindeki tüm ofis ve tesislere yaygınlaştırılması hedefleniyor.