Zorlu Holding

geleceğin teknolojisini yaratan robotik takımları destekliyor

Zorlu Holding, yurt dışında ve Türkiye’de birçok yarışmaya katılarak robotik ve kodlama alanlarında başarılı sonuçlar elde eden Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014, Bahçeşehir Koleji Robotik Takımı FRC 64294th Dimension ve Gültepe Robotik Takımı GRT 6415’i destekliyor.

Hayalleri olan gençlere ilham vermeyi ve onların her platformda önünü açmayı öncelikleri arasında gören Zorlu Holding, robotik ve kodlama alanında gençleri teşvik etmek için liselerin robotik takımlarına verdiği sponsorluk desteğini Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014, Bahçeşehir Koleji Robotik Takımı FRC 64294th Dimension ve Gültepe Robotik Takımı GRT 6415 ile sürdürüyor.

Gençlerin kendilerini uluslararası ölçekte geliştirmelerine fırsat tanıyan bir yarışma olan FRC’de (FIRST Robotics Competition) yer almak robotik takımları tarafından oldukça önemseniyor. Fen ve teknolojinin getirdiği titizliği ve zorluğu sporun heyecanıyla birleştiren bir yarışma olan ve gençlere bilim ve teknoloji alanlarında ilham vermek, onları bu alanlarda cesaretlendirmek amacıyla kurulan ABD merkezli FIRST Vakfı’nın bünyesinde gerçekleşen FRC, yarışmaya katılan lise öğrencileri tarafından “karşılaşabileceğiniz en zor eğlence” olarak tanımlanıyor. Katı kurallar altında takımların destek bulmalarını ve kendilerine özel bir “marka” oluşturmalarını gerektiren yarışmada takımlar, 6 haftalık süreçte potaya top atmak gibi özel görevleri yerine getirebilecek endüstriyel bir robot ve uygun bir yazılım programlıyor. Robotların yaklaşık bir basketbol sahası boyutundaki yarışma alanında verilen görevleri gerçekleştirmesi amaçlanıyor.

Zorlu Holding öğrencilerin yanında

FRC yarışmasına hazırlanan lise öğrencilerinin yarışmada başarı elde edebilmesi için birçok alanda sponsor desteğine ihtiyacı oluyor. Takımlar, yarışmaya katılım ücretinden robot parçalarının temin edilmesine, montaj için kullanılan ve bir profesyonelin kullandıklarıyla eşdeğer olan ekipmanlardan ulaşım ve konaklama masraflarına kadar hemen her konuda sponsorluk desteği alabiliyor. Teknolojiye ve inovasyona dayanan, daha akıllı bir yaşama işlerlik kazandırarak bu anlayışı hayata geçirmek isteyen Zorlu Holding, uzun yıllardır robotik takımlarına verdiği desteği bu yıl da sürdürüyor. Zorlu Holding’in sponsor olduğu Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014, Bahçeşehir Koleji Robotik Takımı FRC 64294th Dimension ve Gültepe Robotik Takımı GRT 6415, dünyanın en prestijli 14-18 yaş arası robotik yarışması kabul edilen FRC’de Türkiye’yi temsil edecek.

Robert Kolej Robotik Takımı ARC

2015’te kurulan Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014, kurulduğu günden bu yana FRC’ye katılıyor ve 3 senedir İstanbul’daki bölgesel yarışmalarda aldığı ödüller sayesinde ABD Houston’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazanıyor. 2020 yılında İstanbul’da gerçekleşen FIRST Boğaziçi Bölgesel Yarışması’nda, organizasyonun en prestijli ödülü olan “Chairman’s Award”ı kazanan ARC 6014 bir kez daha Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Bahçeşehir Koleji Robotik Takımı FRC 64294th Dimension

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü’nde eğitim gören öğrencilerin 2016 yılında Ege Bölgesi’nin ilk FRC takımı olarak kurduğu FRC 64294th Dimension, bugün 26 öğrenci ile yoluna devam ediyor. 2018 yılında İstanbul’daki FIRST Robotics Competition bölgesel yarışmasında “Winner” ve “Chairman’s Award” ödüllerini alarak Türkiye şampiyonu olan ve ABD’deki Dünya Şampiyonası’nda jüri ödülüne layık görülen takım, 2020 yılında ise 6 farklı ülkeden 300'den fazla kişinin katılımıyla 2020 FRC İzmir PreSeason etkinliğini gerçekleştirdi.

Gültepe Robotik Takımı GRT 6415

2016 yılında kurulan ve Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Gültepe Robotik Takımı, GRT 6415 adıyla kurulduğu günden bu yana uluslararası başarılara imza atıyor. 16 öğrenci ve iki mentörden oluşan robotik takımı, ilk olarak 2016'da yapılan İstanbul Off-Season yarışmasına katılıp şampiyonluk elde etti. Bu başarılarını sonraki yıllarda da devam ettiren GRT 6415 takımının baş mentörü Burhan Şengün, 2018’den sonra 2020 yılında da “Woodie Flowers” ödülünü kazanarak, bu ödülü iki kez alan ilk Türk mentör oldu.