ZES’e “Enerjimiz Geleceğimiz” ödülü

Sürdürülebilirlik alanındaki başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Zorlu Enerji’nin şehirlerdeki karbon salınımını azaltmak amacıyla 2018 yılında kurduğu ve bugün yavru vatan da dahil olmak üzere Türkiye’de 81 ilde bin noktaya ulaşan elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES (Zorlu Energy Solutions) markası “Enerjimiz Geleceğimiz” ödülüne layık görüldü.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde İstanbul’da düzenlenen 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Enerjimiz Geleceğimiz” ödülleri sahiplerini buldu.

Sürdürülebilirlik alanında enerji şirketlerinin gerçekleştirdiği başarılı projelerin ödüllendirildiği zirvede, Zorlu Enerji’nin karbon nötr bir gelecek için elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla 2018 yılında kurduğu elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES (Zorlu Energy Solutions) markası ödüle layık bulundu. Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, bugün yavru vatan da dahil olmak üzere Türkiye’de 81 ilde, bin noktada çevre dostu elektrikli otomobillerin devinimini hızlandırmak için faaliyetlerini sürdüren ZES markasına verilen ödülü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

Türkiye’nin elektrikli şarj istasyonu ağı ZES’i sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak amacıyla hayata geçirdiklerini, bundan sonraki tüm yatırımlarında da yenilenebilir enerji kaynaklarını merkezlerinde tutacaklarını vurgulayan Sinan Ak, “Çevre dostu, enerji tasarruflu, düşük emisyonlu ve aynı zamanda sessiz olmaları nedeniyle tüm dünyada kullanım oranı artan elektrikli otomobillerin ülkemizde de yaygınlaşmasına destek olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Elektrik tüketiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladığımız ve bunu IREC sertifikası ile belgelediğimiz elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES markamızın Türkiye içinde pazar payını yüzde 60’a ulaştırmış bulunuyoruz. Bu alandaki yatırımlarımızı hızla sürdürüyor ve dileyen elektrikli araç sahiplerinin evlerine veya iş yerlerine özel ya da paylaşımlı olarak şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirebiliyoruz. Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezine koyuyoruz” dedi.

“Bilgi birikimimizi Avrupa başta olmak üzere, çevre coğrafyalara da taşımayı hedefliyoruz.”

2020 yılında elektrikli araç satışlarının dünyadaki toplam araç satışlarının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturduğunu belirten Sinan Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa’da elektrikli araçlar konusunda ciddi bir dönüşüm var. Geçen yıl pandemi döneminde Avrupa’daki toplam otomotiv pazarının yüzde 20 daralmış olmasına rağmen elektrikli araç satışları yüzde 117 artış gösterdi. Ülkemizdeki fırsatları da bu bakış açısı ile, bu dönüşümün bir parçası olmayı hedefleyerek değerlendirmemiz gerekiyor. Bu sayede ülkemizin cari açığına da katkı sağlayabiliriz. Zorlu Enerji olarak pazardaki bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için, dijitalizasyon çalışmalarımız doğrultusunda kurduğumuz elektrikli araç şarj altyapımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halihazırda Türkiye’de elektrikli şarj istasyonu sayımız bine ulaşmış durumda. Geliştirmiş olduğumuz bilgi birikimini Avrupa başta olmak üzere, çevre coğrafyalara taşıma hedefi içindeyiz. Önümüzdeki 10 senelik süreçte teknolojiyi yakalamak ve dijital dönüşümle uyumlanmak gerekiyor. Biz de bu yöndeki çalışmalarımıza hız vermiş bulunuyoruz.”