Vestel’den

çevre dostu teknolojiler

Vestel, üretimini artırırken kaynak kullanımını da kademeli olarak azaltıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle sürdürülebilir ve çevreci yaklaşıma dikkat çeken Vestel, bu anlayışla üretim süreçlerinde karbon ayak izini azaltıyor ve ürünleriyle tüketicilere sürdürülebilir bir yaşam sunuyor.

Teknolojisini 157 ülkeye ulaştıran Vestel, sanayi alanında yoğun üretim yapan bir şirket olmasına karşın çevreye duyarlı yaklaşımı ve hayata geçirdiği verimlilik projeleri sayesinde kaynak kullanımını düzenli olarak azaltıyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Tüketicimizin hayatını kolaylaştıran teknolojileri üretirken, dünya kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek öncelikli hedefimiz. Ar-Ge’den üretime, satıştan pazarlamaya kadar tüm ekiplerimiz çevreci bir yaklaşımla hareket ediyor. Sürdürülebilirlik faaliyetlerimizde Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu da bize yol gösteriyor. Kendi üretim süreçlerimiz ve ürünlerimizin yanı sıra Vestel Ventures aracılığı ile yatırım yaptığımız şirketlerin de bu anlayışla hareket etmesi bizim için çok önemli. Global pazarlarda rekabet eden bir marka olarak, dünya standartlarının ve sürdürülebilirlik ilkelerinin ötesine geçen bir anlayışla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu alana sunduğumuz katkıyı her yıl artırmak için hedeflerimizi sürekli yükseltiyoruz” dedi.

Çevreye daha az deterjan karışmasını sağlayan çamaşır makinesi

Diğer taraftan Vestel Ar-Ge ekipleri, evlerde tasarrufun artırılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çamaşır makinelerinde ek kimyasal dezenfektanlar kullanmak istemeyen kullanıcılar için geliştirilen Gün Işığı Teknolojisi sayesinde çamaşırda hijyen seviyesi yükseltiliyor. Çamaşırlar makinenin kapağına entegre edilmiş olan özel ışık kaynağı ile işlemden geçerken, hijyen faktörüne ek olarak Gün Işığı Teknolojisi ile daha az deterjan kullanılıyor. Böylece çevreye daha az kimyasal atık bırakılıyor ve su tüketimi azalıyor.

“Kat Kat Pişirme” teknolojili fırın, doğa dostu kurutma makinesi ve yüzde 35 daha az enerji tüketen buzdolabı

Tüketiciler, Vestel’in özel sıcak hava sirkülasyon teknolojisini içeren fırını ile aynı anda dört tepsi farklı gıdayı kokularını birbirine karıştırmadan pişirirken hem zamandan hem de elektrik enerjisinden tasarruf edebiliyor. Öte yandan R290 soğutucu gaz kullanılarak üretilen Vestel Kurutma Makineleri yenilikçi ve doğa dostu bir ürün olarak öne çıkıyor.

Vestel’in rekortmen ürünleri arasında bulunan Hydro Charge teknolojili çamaşır makinesi, çok daha az miktarda deterjanla hem güçlü bir temizlik sağlıyor hem de çevreyi korumaya yardımcı oluyor. Hydro Boost teknolojisiyle, yıkama performansından ödün vermeden en kısa program süresi elde edilebiliyor. ProDrive (Değişken Kapasiteli Yüksek Verimliliğe Sahip Kompresör) ve Vestel tarafından geliştirilen özel inverter teknolojili buzdolabı ise, standart A+++’a oranla yüzde 35 daha az enerji tüketiyor.

Üretirken de çevreye duyarlı

Vestel, beyaz eşya fabrikalarında hayata geçirdiği projelerle su ayak izi oranını son 4 yılda yüzde 24’ü aşan bir oranda azalttı. Vestel fabrikalarında 2020 yılı içinde enerji verimliliği çalışmaları sayesinde toplam 11.494.541 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı.

Vestel ayrıca, döngüsel ekonomi kapsamında 2019 yılından bu yana merkezi onarım ve geri kazanım birimlerinde hurda ürün sökümü ve arızalı malzeme onarımı yapıyor. Vestel City içindeki tüm ofisler de Sıfır Atık sistemine geçti. Vestel beyaz eşya ürünlerinin tüm dış kutu ambalajları yüzde 100 geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir kâğıttan elde ediliyor.

Plastik sektöründe döngüsel ekonomiyi ve plastik miktarlarının azaltılmasını ele alan çalışmalar devam ediyor. İş Dünyası Plastik Girişimi için Vestel Şirketler Grubu genelinde 2020 baz yılına göre 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 9.000 ton geri dönüştürülmüş plastik kullanımı ve yaklaşık 2.000 ton plastik azaltma taahhüdü verildi. Son olarak zeytin çekirdeğinden plastik malzeme üreten Biolive şirketine yapılan yatırımla, bu çalışmalarının kapsamı genişletiliyor.