Hometeks’ten “Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesine destek

Zorlu Tekstil Grubu bünyesinde yer alan Hometeks, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesine katıldı. Proje ile Denizli’deki otizmli bireylerin mesleki eğitimden geçirilerek çalışma hayatındaki yerlerini alması hedefleniyor.


Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde hayata geçirilen “Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesinin tanıtımı 1 Nisan’da yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği projenin iştirakçileri arasında Denizli’de faaliyet gösteren Hometeks de yer aldı.

Proje, Denizli’de yaşayan 18-25 yaş arasındaki otizmli bireylerin istihdam edilmesini ve böylece otizmli bireyleri yaşamın içinde daha aktif hale getirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında öncelikle otizm özel eğitim sınıfı öğretmenlerine Uygulamalı Davranış Analizi eğitimi verilerek, öğretmenlerin mesleki anlamda kendilerini geliştirmeleri sağlanacak. Ayrıca Merkezefendi Belediyesi bünyesinde bulunan Engelsiz Yaşam Akademisi binasında ekipmanlarıyla birlikte tekstilde paketleme, kesme ve kumaş çevirme atölyesi ile bilgisayarda moda çizimi atölyeleri kurularak eğitime hazır hale getirilecek. Kurulacak üretim atölyesinde üretilecek ürünlerden elde edilen gelirin önemli bir kısmı meslek kurslarına katılan otizmli çocuklara aktarılacak.

18 ay sürecek program kapsamında otizmli öğrencilere verilecek mesleki eğitimlerle otizmli bireyler topluma kazandırılacak. Proje, Denizli’de örgün eğitim kapsamında bulunan 350 otizmli öğrenci ile örgün eğitim dışında bulunan 18-25 yaş aralığındaki 60 hafif düzey otizmli bireye ve ailelerine umut olacak. Eğitimlerini tamamlayan otizmli bireyler, aralarında Hometeks’in de bulunduğu üretim tesislerinde istihdam edilebilecek.