InnowayRG ve Vestel’den

koronavirüs kalkanı

InnowayRG ve Vestel iş birliğiyle geliştirilen Far-UVC özellikli Initus-V sistemi, sağlık çalışanları ve hastalar için koronavirüse karşı etkili bir koruma kalkanı oluşturuyor. Sistemin öncelikli olarak ameliyathane, yoğun bakım ünitesi ve hasta odaları gibi yüksek riskli alanlarda kullanılması planlanıyor.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından Far-UVC ışık ile virüsten korunan ortamlar yaratmak üzere çalışmalara başlayan Prof. Dr. Ayhan Olcay ve Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak liderliğindeki InnowayRG ekibi, Vestel Ar-Ge mühendislerinin desteğiyle Initus-V sistemini geliştirdi. Proje kapsamında geliştirilen prototipler, Londra’da gerçekleştirilen uluslararası PCR Valves e-Course 2020 ve Leipzig’de düzenlenen LINC 2021 kongrelerinde uluslararası otoritelerle paylaşıldı. Dünya literatürüne geçen çalışmanın ticarileştirme süreçlerinin de kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

PROF. DR. AYHAN OLCAY:

Initus-V sistemi hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının korunmasını sağlayacak!

Initus-V sistemi hakkında bilgi veren InnowayRG kurucu ortağı Prof. Dr. Ayhan Olcay, “Standart UVC ışınlarının Covid-19’un yanı sıra farklı virüs ve bakterilere karşı koruyucu olduğunu biliyoruz. Ancak insanları bu ışınların zararlı etkilerinden korumamız gerekiyor. Standart UVC lambaları, ortamda insan bulunmadığında bakteri, maya, spor ve virüsleri öldürmek için kullanılıyor. Ortama bir insan girdiğinde ise lambalar kapatılıyor ve enfekte olmuş bir kişi ortamdaki diğer kişilere virüs veya diğer mikropları bulaştırabiliyor. Initus-V sisteminde ise standart UVC ışığından farklı dalga boyunda filtre edilmiş ve insanlı ortamlarda da kullanılabilecek Far-UVC denen bir dalga boyundan yararlanılıyor.

Bugüne kadar yapılan hayvan çalışmalarında Far-UVC’nin çıplak cilt veya göz üzerinde bir yan etkisi görülmedi. İnsanda ise Far-UVC ışınlarına çıplak tende günlük maruziyet sınırları kısa sürede aşıldığı için, hayvanlarda tamamen zararsız olduğu görülse de bu teknolojinin çıplak tende uzun süre kullanılması yasal düzenlemeler nedeniyle mümkün değil. Ancak geliştirilen Far-UVC özellikli sistem, UVC koruyucu özelliğe sahip tulumlar, ameliyathane örtüleri ve pançolarla birlikte kullanıldığında ameliyathane, hasta odaları veya diğer riskli alanlarda koronavirüs, bakteri, maya veya spor yayılımını engelleyerek hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının korunmasını sağlayabiliyor” açıklamasında bulundu.

TURGAY BÜYÜK:

Pandeminin başından beri toplum sağlığı odak noktamız!

Initus-V çalışma grubunu desteklemekten mutluluk duyduklarını dile getiren Vestel Beyaz Eşya Ar-Ge’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgay Büyük, “Vestel olarak pandemi sürecinin başından itibaren toplum sağlığı odak noktamız oldu. Hem ürün hem de hizmet geliştirme konusunda bu alanda çok hızlı aksiyonlar aldık. Ürünlerimizde kullandığımız gün ışığı teknolojisi ile maksimum temizlik ve hijyen vaat eden ürünler geliştirerek tüketici ile buluşturduk. Bu proje için InnowayRG bizimle irtibat kurduğunda hızla harekete geçtik ve Initus-V çalışma gurubunu kurduk. 7-8 ay gibi kısa bir sürede tüm çalışmalar tamamlandı ve prototipler üretildi. Bu çalışmanın tamamının Türk doktorlar ve mühendisler tarafından yerli kaynaklarla yapılması ayrıca gurur verici” şeklinde konuştu.

İlk uygulama Medicana Bahçelievler Hastanesi’nde

Initus-V sistemi için çalışmalar Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği ve Diş Hekimliği Fakültesi ile Medicana Bahçelievler Hastanesi’ndeki tıp doktorları tarafından yürütülüyor. Initus-V sisteminin kurulduğu Medicana Bahçelievler Hastanesi’nde ilk uygulama yapıldı. Virüse karşı kalkan oluşturan sistemin kurulduğu hastanenin anjiyografi ünitesinde, koronavirüs ve diğer mikroorganizmalara karşı koruma sağlayan yöntemle ilk hastanın anjiyografisi yapıldı.