Harvard Business Review’dan seçilmiş

100 makale

100 kitap

Zorlu Akademi’de

Zorlu Enerji, çalışanlarının mesleki ve yönetsel becerilerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla dünyanın en prestijli iş ve yönetim yayın organlarından Harvard Business Review ile iş birliği yaptı. Harvard Business Review yayınlarının en çok okunan 100 makale ve 100 kitabından oluşan bir seçki, Zorlu Enerji’nin eğitim portalı Zorlu Akademi’de tüm çalışanların paylaşımına açıldı.

Pandeminin de etkisiyle iş yapış şekillerinin büyük bir hızla değiştiği günümüzde çalışanların daha yenilikçi olması ve kendilerini yeni yetkinliklerle geliştirmesi daha da önem kazanıyor. Çalışanların kişisel, mesleki ve yönetsel becerilerin gelişimi, insan kaynakları yönetimlerinin de başlıca odak noktaları arasında yer alıyor.

Zorlu Enerji İnsan Kaynakları, bu ihtiyaçtan yola çıkarak yöneticilikten takım çalışmasına, liderlikten dijitalleşmeye birçok farklı konuda çalışanlarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Harvard Business Review yayınlarından özel bir seçki yaptı. En çok okunan yazarlar, fikir önderleri ve dünyaca ünlü danışmanlardan özele seçilen makale ve kitaplar, Zorlu Enerji’nin eğitim portalı Zorlu Akademi’de çalışanların erişimine açıldı. Seçki, yöneticilik, takım çalışması, liderlik, ekonomi, dijitalleşme, mentor serisi, çalışma hayatında kadın serisi ve uzaktan çalışma olmak üzere birbirinden faydalı kaynakları bir araya getiriyor.

ZORLU ENERJİ İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ DENİZ BİLGİN

HBR’nin ufuk açıcı içerikleri bize vizyon katacak!

HBR ile iş birliğinin çerçevesi ve kapsamı nedir?

Zorlu Enerji İnsan Kaynakları olarak, eğitim portalımız Zorlu Akademi’de yayınlanmak üzere Harvard Business Review (HBR) yayınlarının en çok okunan 100 makale ve 100 kitabından oluşan bir seçki hazırladık. Harvard Business Review yayınlarının ufuk açıcı içeriklerini çalışanlarımıza sunmayı önemli bir İnsan Kaynakları enstrümanı olarak görüyor ve geleceğin enerji şirketi olma yolculuğumuzda bize vizyon katacağına inanıyoruz. Kişisel, mesleki ve yönetsel becerilerin gelişmesine katkı sağlayacak bu seçki ile çalışanlarımızın bugünü ve yarını farklı açılardan daha net değerlendirebilmelerini ve şekillendirebilmelerini sağlayacak ve geleceğe hazırlandığımız bu süreçte onlara yol gösterici olmayı hedefliyoruz.

Seçki hangi konulara odaklanıyor? Çalışanlara hangi alanlarda katkı sağlanması hedefleniyor?

Pandemiyle birlikte iş yapış şekillerimiz değişirken, iş hayatı da çalışanlardan daha yenilikçi yaklaşımlar bekliyor. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte İnsan Kaynakları uygulamalarında da kişisel gelişim odaklı uygulamaların öne çıkacağını düşünüyoruz. Harvard Business Review yayınlarından oluşturduğumuz bu seçki ile yöneticilikten takım çalışmasına, liderlikten dijitalleşmeye, çalışma hayatında kadın ve uzaktan çalışmaya kadar onlarca başlık altında, global fikirlerin yerel uygulamalarını da içeren önemli kaynakları çalışma arkadaşlarımızla buluşturuyoruz. En çok okunan yazarlar, fikir önderleri ve danışmanlar arasından özenle seçilen bu makale ve kısa kitaplar; iş hayatında kadının güçlendirilmesi, yapay zekâ, big data gibi güncel konuların yanı sıra gelecek vizyonumuzda bize farklı perspektiflerden bakma kabiliyeti kazandıracak kişisel ve duygusal gelişimle ilgili içerikler de sunuyor. Alanında uzman isimlerce kaleme alınan eserlerin sahipleri arasında Peter Drucker, Peter Senge gibi yönetim gurularının yanı sıra Michael Porter, Herminia Ibarra gibi alanlarında öne çıkan akademisyenler yer alıyor.

Makale ve kısa kitaplara herkes ulaşabiliyor mu?

Zorlu Akademi portalımıza yüklediğimiz makale ve kısa kitaplar, tüm çalışma arkadaşlarımıza özel olarak hayata geçirdiğimiz bir proje. Pandemi ile birlikte şirket içi uygulama ve gelişim imkânlarımızı dijital odaklı olarak sürdürmeye daha da özen göstermeye başladık. Evet, çalışanlarımız bu kaynaklara da erişim ve zaman kısıtlaması olmaksızın online olarak ulaşabiliyor.

Bu kütüphane daha da gelişecek mi? Kapsam olarak yeni alanlar eklenecek mi?

Gelişim ve dönüşümün bu kadar hızlı olduğu bir dönemde, Zorlu Enerji İnsan Kaynakları olarak şirketimizin ve çalışma arkadaşlarımızın dünyadaki yeniliklere hızla ve kolayca adapte olabilmeleri için destek mekanizmaları kuruyoruz. Değişimin bireyden başlamasının, şirketin tümünün değişime ayak uydurabilmesi açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz ve önceliği çalışanlarımızın kişisel gelişimine veriyoruz. Bu bakış açımızla çalışanlarımızın kişisel ve iş hayatlarındaki gelişimlerini gözetecek şekilde önümüzdeki dönemi de kapsayan çalışmalar ve iş birlikleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Zorlu Akademi altında çalışanların kişisel gelişimine yönelik olarak yürütülen diğer faaliyetler konusunda da bilgi verebilir misiniz?

İnsan Kaynakları olarak pandemi döneminde evden çalışma modeline geçilmesiyle birlikte çalışanlarımızın iş ve özel yaşamı arasındaki dengeyi gözeten bir iş ortamı sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı içerisinde çalışanlarımızın performanslarını etkileyen problemlerin çözümüne proaktif destek sağlamak ve oluşabilecek sorunları en aza indirmek hedefiyle Zorlu Holding çatısı altında “Birlikte İyiyiz” platformunu hayata geçirdik. Bu platform, “Wellbees” uygulaması aracılığıyla tüm çalışanlara ve aile bireylerine psikolojik danışmanlık, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alanlarında uzmanlardan destek alabilme imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra dayanıklılık, kaygı yönetimi, sağlıklı yaşam, spor, çocuk psikolojisi, kişisel gelişim konularındaki tavsiyeleri ve iletişimi artırmaya yönelik tasarlanmış aktiviteleri de platform aracılığıyla çalışanlarımıza sunuyoruz. Şirket içinde diğer departmanlarla birlikte geleceğin enerji şirketi olma vizyonumuza ışık tutacak ve bu yolda çalışanlarımızın ufkunu genişletecek BizEnerji Buluşmaları’nı hayata geçiriyoruz. 2020 yılında buluşmaları online platforma taşıyarak tüm çalışanlarımıza ulaşmayı sürdürdük. Buluşmalarımız kapsamında gazeteci Açıl Sezen “Geleceğin şirketleri, geleceğin teknolojileri ve finansal gelecek”, fütürist Ufuk Tarhan da “Fütürizm” başlıklı konuşmalarıyla arkadaşlarımızla bir araya geldi. Son olarak 8 Mart Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizle çalışanlarımızı Gülcan Özer ile buluşturduk. Pandemi döneminde çalışanlarımızın motivasyonu ve gelişimi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.