Zorlu Enerji

rüzgâr enerji

kapasitesini artırıyor

Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla büyümeyi hedefleyen Zorlu Enerji, 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santrali’nin kurulu gücünü 15,6 MW’lık ek kapasite artışı ile 150,6 MW’a yükseltmek üzere üretim lisansını yeniledi.

Jeotermalden güneşe, rüzgârdan elektrikli otomobil şarj istasyonuna geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Zorlu Enerji, gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak ve küresel iklim krizi ile mücadele amacıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 87’si, elektrik üretiminin ise yüzde 100’ü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan Zorlu Enerji, bu kapsamda son olarak Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santrali’nin 135 MW’lık kurulu gücünü 150,6 MW’a çıkarmak üzere lisans tadili gerçekleştirdi.

Zorlu Enerji’nin enerji sektörüne öncülük etme hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ettiğini belirten Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, “Yenilenebilir enerji alanındaki yatırım stratejilerimizi, gelecek odaklı gelişim hedeflerimiz doğrultusunda ve değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak tekrar ele alıyor, yatırımlarımızı daha ileriye taşımak için ilaveler yapıyoruz. Bu doğrultuda Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santralimizin kapasitesinde 15,6 MW’lık bir artırım gerçekleştirmek üzere lisansımızı tadil ederek hedeflerimize ulaşma yolunda bir adım daha atmış olduk” şeklinde konuştu.

Ülkemizin zengin yenilenebilir enerji kaynak çeşitliliğini ileri teknoloji ve inovasyonla buluşturduklarını söyleyen Sinan Ak, “Geleceğin enerji şirketi olma vizyonuyla çıktığımız yolda sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli inşa edebilmek amacıyla jeotermal, güneş, rüzgâr ve elektrikli otomobil şarj istasyonu yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu kapasite artışı ile yıllık olarak yaklaşık 4 bin 200 kişinin emisyonunu sıfırlıyor, 26 ton CO2 salımını önleyerek 64 bin ağacı kurtarma imkânına sahip oluyoruz” dedi.

Sinan Ak

“Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı daha ileriye taşımak için ilaveler yapıyoruz!”