Zorluteks, OXIPRO Projesi ile

Horizon 2020’ye ikinci kez kabul edildi

Dünya devlerinin inovatif iş ortağı Zorluteks, RECLAIM Projesi’nin ardından OXIPRO Projesi ile ikinci kez Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Hibe Programı’na kabul edildi. Zorluteks’in tek tekstil üreticisi olarak dahil olduğu OXIPRO projesi ile halihazırda üretim sürecinde kullanılan çeşitli kimyasalların muadili olarak geliştirilecek çevreye duyarlı enzimlerle kaynak tüketiminin, çevre kirliliğinin ve zararlı kimyasal tüketiminin azaltılması hedefleniyor.

Zorluteks, Türkiye’den tek tekstil üreticisi olarak katıldığı OXIPRO Projesi ile Avrupa Birliği’nin inovatif teknolojilere yön vermeyi hedefleyen Horizon 2020 Hibe Programı’na ikinci kez kabul edildi. Avrupa Birliği tarafından 6 milyon Euro destek almaya hak kazanan OXIPRO Projesi, 48 ay süreyle 11 farklı ülkeden, toplam 15 partnerin katılımıyla yürütülecek.

OXIPRO projesi, deterjan, tekstil, kozmetik ve nutrasötikler (gıda takviyeleri) sektörlerinde çevreye duyarlı enzimler kullanılarak, çevre dostu ve sürdürülebilirliğe hizmet eden ürünler geliştirilmesini içeriyor. Disiplinlerarası ve sistemik bir inovasyon yaklaşımı ile yürütülecek olan proje sayesinde, üretim proseslerinde kullanılan kimyasallara muadil olarak geliştirilecek enzimler yoluyla kaynak tüketiminin, çevre kirliliğinin ve zararlı kimyasal tüketimininin azaltılıp ürün işlevselliğinin artırılması amaçlanıyor.

Bununla birlikte geliştirilecek enzimlerin immobilizasyon özelliği sayesinde tekrar kullanımı sağlanarak, hem üretim maliyetleri azaltılabilecek hem de döngüsel ekonomi yaklaşımı etkin bir şekilde kullanılabilecek.

Projeye Türkiye’den katılan tek tekstil üreticisi olan Zorluteks, enzimlerin kullanılacağı dört pilot tesisten biri olacak. OXIPRO Projesi ile geliştirilecek sürdürülebilirlik odaklı çözümler, farklı sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe de çevresel etkilerin azaltılmasına önemli katkı sağlayacak.

Zorlukteks Genel Müdürü Cemil Çiçek:

“Projede tekstil sektöründen tek üretici ve dört pilot tesisten biriyiz.”

“Zorluteks olarak sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak görüyoruz. Hammaddeden proses yönetimine, üretimden nihai ürüne kadar tüm süreçlerimizi bu yaklaşımla yönetiyoruz. Bu çerçevede daha önce farklı bir projeyle dahil olduğumuz Horizon 2020 programına, şimdi de OXIPRO Projesi ile katılmak bizim için gurur verici. Zorluteks olarak, projede tekstil sektöründen tek üretici ve geliştirilecek enzimlerin kullanılacağı dört pilot tesisten biriyiz. Bu projeyle proses yönetimindeki yenilikçi yaklaşımlarla, sürdürülebilirlik alanında nasıl bir etki yaratılabileceğine dair en güzel örneklerden birini sunuyoruz.

Geliştireceğimiz özel immobilize enzim tasarımıyla, mevcut durumda pamuklu kumaşların ön terbiye prosesindeki en temel işlemlerden olan haşıl sökme ve ağartma işlemlerini sekiz adet farklı kimyasal yerine tek adımda gerçekleştireceğiz. Ayrıca iki ayrı proses olan haşıl sökme ve ağartma işlemlerini tek bir süreçte birleştirilebileceğiz. Böylece kimyasal, su ve enerji tüketimini en aza indirirken, su ve karbon ayak izimizi de azaltacağız. Proses süresini kısaltarak, verimliliği artıracağız. Nihai olarak da tüketicilere, daha çevre dostu ve sürdürülebilirliğe hizmet eden ürünler sunabileceğiz.”

Zorluteks Ar-Ge Müdürü Murat Yıldırım:

“Kaynak tasarrufu çalışmalarımızla 2020 yılında ev tekstili sektöründen sayılı firmanın olduğu ‘Inditex Join Life’ üreticileri arasına girdik.”

“Ortaklarından biri olduğumuz OXIPRO konsorsiyumu, Avrupa Birliği tarafından 15 Aralık tarihinde 6 milyon Euro destek almaya hak kazandı. Bu, Horizon 2020 kapsamında hibe alan ikinci projemiz.

İlk projemiz olan ve Avrupa'nın farklı ülkelerinden 22 partner ile gerçekleştirdiğimiz RECLAIM projesi makine, ekipman ve malzemelerin ömrünün uzatılmasını, kaynakların gereksiz kullanımının azaltılmasını, proseslerin insandan bağımsız kontrolünün sağlanmasını amaçlayarak, döngüsel ekonomi çerçevesinde sorunlara yenilikçi bir çözüm geliştirmeyi hedefliyor. 2019’da başlayan projemiz şu anda 15’inci ayını tamamlamak üzere. Bu projeyi tamamladığımızda, sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı ülkelerindeki tekstil şirketleri için de önemli bir Ar-Ge çalışmasına imza atmış ve sektörümüze bu konuda öncülük etmiş olacağız.

Zorluteks olarak daha sürdürülebilir bir yaşam ve daha iyi bir geleceğin teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge ile mümkün olabileceğine inanıyoruz. Sektörümüzde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı 3 Ar-Ge ve tasarım merkezine sahip ilk ve tek tekstil firmasıyız. Sürdürülebilirlik alanında yaptığımız tüm çalışmalarımızı ‘Temiz Üretim’ şemsiyesi altında topluyoruz. Kaynak tüketiminin azaltılması, kimyasal ve proses optimizasyonu çalışmaları, emisyon azaltımı ve sıfır sıvı deşarjı en önemli başlıklarımız arasında yer alıyor.

Kaynak tasarrufu çalışmalarımızla 2020 yılında ev tekstili sektöründen sayılı firmanın olduğu ‘Inditex Join Life’ üreticileri arasına girerek, ‘Care for Fiber’ ve ‘Care for Water’ etiketleri ile üretebilir hale geldik. Bu proje ve çalışmaların yanında 2020’de STeP by OEKO-TEX sertifikasını en yüksek seviyede alarak üretim tesisimizin sürdürülebilir olduğunu belgelendirdik. Bu sayede ‘Made in Green’ (MIG) etiketini ürünlerimizde kullanma hakkına da sahip olduk. Zorluteks olarak yenilikçi ürün ve hizmetlerimizle, müşterilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızın hayatını kolaylaştırmayı sağlarken, diğer yandan da gezegenimiz için en iyisini düşlüyor, faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik performansımızı geliştirmeyi hedefliyoruz.”