İstanbul Film Festivali 2020’ye

Zorlu Holding’in desteklediği

Eşit Bir Hayat

seçkisiyle veda etti

Zorlu Holding, Eşit Bi’Hayat için bu kez sanatın yanındaydı. 39. İstanbul Film Festivali’nin “Yüksek Katkıda Bulunan Tema Sponsorları”ndan Zorlu Holding, festivalin 2020 yılına veda etmeden önceki son seçkisi olan ve eşitlik, çeşitlilik, paylaşım, diyalog konularına odaklanan filmleri bir araya getiren “Eşit Bir Hayat” seçkisine destek verdi. 21 filmden oluşan seçki 4-24 Aralık tarihlerinde dijital ortamda izleyicilerle buluştu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali, “Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi” ve “Sinemada İnsan Hakları Yarışması” ile 4-24 Aralık tarihlerinde dijital ortamda yeniden izleyicilerle buluştu. Zorlu Holding’in, Eşit Bi’Hayat adlı çeşitlilik ve kapsayıcılık odaklı toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı kapsamında desteklediği “Eşit Bir Hayat” seçkisinde, Türkiye’de ilk kez gösterilen 21 film yer aldı. Eşitlik, çeşitlilik, paylaşım, diyalog konularına odaklanan filmlerden oluşturulan Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi’nin gösterimi filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Zorlu Holding, seçkinin duyurusu yönelik olarak hazırladığı reklam filmlerinde, önceki aylarda “Bazı Kelimelerin Gölgede Kalma Zamanı Geldi” mottosuyla iletişimini yaptığı Eşit Bi’Hayat Sözlüğü’nü öne çıkarttı. Gösterimler süresince sözlüğe yönlendirme yapan Zorlu Holding, Eşit Bi’Hayat için dilimize yerleşmiş cinsiyetçi söylem ve kalıplardan kaçınmamız gerektiğini bir kez daha yineledi.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

14 yıldır İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Sinemada İnsan Hakları Yarışması”, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle bu yıl da devam etti. 10 filmin aday olduğu yarışma, Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi kapsamında yer aldı. Sonucu halk jürisi tarafından yapılan çevrimiçi oylamayla belirlenen yarışmayı, Maryna Gorbach Er ile Mehmet Bahadır Er’in yönettiği “Omar ve Biz” adlı film kazandı. Film, Eurimages fonu tarafından 5.000 Euro tutarında para ödülüyle ödüllendirildi.

39. İstanbul Film Festivali

“Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi” filmleri

Vitalina Varela

Pedro Costa

Ağlayan Kadın

Jayro Bustamante

Margaret Atwood: Sözcüklerin Gücü

Nancy Lang, Peter Raymont

Antigone

Sophie Deraspe

Hurma Zamanı

Hilal Baydarov

Indianara

Aude Chevalier-Beaumel-Marcelo Barbosa

Peri

Siamak Etemadi

Omar ve Biz

Maryna Gorbach Er-Mehmet Bahadır Er

Moffie

Oliver Hermanus

Kimliği Belli Oldu

Fernanda Valadez

Çöl Sokağı No: 143

Hassen Ferhani

Made in Bangladesh

Rubaiyat Hossain

Rus Devriminin Kızları

Dolya Gavanski

Görünmezler

Behzad Nalbandi

Ağabey

Geethu Mohandas

Onca Ruh

Nicolás Rincón Gille

Çalışan Kadınlar

Frédéric Fonteyne-Anne Paulicevich

Unutulan

Daria Onyshchenko

Kuzu

Mario Piredda

Korkuyorum Torero

Rodrigo Sepúlveda

Neden mi Zıplıyorum?

Jerry Rothwell