“Parlak Bi’Fikir”de girişimci adaylarına eğitim ve rehberlik desteği sürüyor

Zorlu Holding, kurum içi girişimcilik programı Parlak Bi’Fikir kapsamında çalışanlarını eğitim programları ve webinar’larla destekliyor. Parlak Bi’Fikir’in ikinci döngüsünde fikir ve takım çağrısına yanıt verenler, İstanbul Teknik Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi - GİNOVA iş birliğiyle başlatılan “Parlak Bi’Fikir Girişimcilik Eğitimi” ile girişimcilik dünyasını daha iyi anlama ve öğrenme fırsatı bulurken; aylık gerçekleştirilen “İlham Buluşmaları” ile de ilham verici hikâyeleri dinleme şansı buluyor.

Zorlu Holding’in yenilikçi fikir ve çözümleri teşvik eden bir iş ortamını güçlendirmek için başlattığı kurum içi girişimcilik programı Parlak Bi’Fikir, İstanbul Teknik Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (GİNOVA) iş birliğiyle “Parlak Bi’Fikir Girişimcilik Eğitimleri”ne başladı. Eğitim programının tanıtım etkinliği 2 Aralık Çarşamba günü Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt ve İTÜ GİNOVA Direktörü Zeynep Erden Bayazıt’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, etkinlikte yaptığı konuşmada Zorlu Grubu’nun Akıllı Hayat 2030 vizyonu çerçevesinde, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimine getirmek için inovasyon gücü ve girişimcilik kültürünü daha da güçlendirmeye odaklandığını söyledi. Metin Salt, “Kurum içi girişimcilik platformumuz Parlak Bi’Fikir’in ikinci döngüsünü Haziran ayında 1000 çalışma arkadaşımızla başlattık. Büyük bir ilgi ve coşkuyla karşılanan bu döngüye toplamda 720 fikir ve 168 takım başvurusu geldi.

Vestel Ventures olarak bizlerin ve jüri üyelerinin değerlendirmeleri ve Zorlu Grubu’nun yatırım odak alanlarını gözeterek, sekiz takım ile sürece devam ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımızdan gelen taleplere de cevap verecek şekilde, grup genelinde inovasyon kültürünü yaygınlaştırmak, pekiştirmek ve devamlılığını artırmak adına İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi iş birliğiyle Parlak Bi'Fikir Girişimcilik Eğitimi’ni başlattığımızı mutlulukla paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar girişimlerde görev alacak

Parlak Bi’Fikir sürecine devam edemeyen çalışanlar için özel olarak tasarlanan bu temel eğitimin girişimci adayları için yeniliklerle dolu bir yolculuk olacağını söyleyen Metin Salt, programı başarıyla tamamlayanların tercihlerine göre “Z-Port Elçisi” ya da “Girişim Üyesi” olarak Vestel Ventures’ın portföyündeki start-up’lar ile birebir çalışma şansı bulacağını belirtti. Metin Salt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Z-Port Elçisi görevi, Zorlu Holding birimleri ve Zorlu Holding ile iş yapmak isteyen girişimler arasında bir köprü olarak tasarlandı. Eğitiminizi tamamladıktan sonra, Zorlu Holding ile iş yapmak isteyen start-up’lar ve Zorlu Holding arasında gönüllü olarak köprü görevi görebilir, gerçekleşmesi planlanan projelerde yer alabilir ve Holding içinde ilgili birimlerle iletişime geçebilirsiniz. Girişim Üyesi programında ise, sahip olduğunuz yetenek ve tecrübeler paralelinde, Vestel Ventures’ın yatırım yaptığı start-up’larda gönüllü olarak belirli görevlerde yer alabilir ve girişimci gibi çalışarak start-up çalışma kültürünü deneyimleyebilirsiniz.”

Tanıtım etkinliğinde konuşan İTÜ GİNOVA Akademik Direktörü Zeynep Erden Bayazıt ise, yapılacak online eğitimlerin girişimcilik dünyasını anlama, tartışma, öğrenme, paylaşma ve deneyimleme imkânı sunacağını, ayrıca katılımcıların inisiyatif alma, ekip çalışması, planlama, organizasyon ve liderlik gibi yetkinliklerini geliştireceğini belirtti.

Girişimcilerin başarı hikâyeleri adaylara ilham verecek

Vestel Ventures portföy şirketleri içinde yer alan start-up’lar ile aylık planlanan “İlham Buluşmaları”nın ilki 18 Kasım’da gerçekleşti. Sunduğu geri bildirim yönetimi araçlarıyla birçok markanın müşteri deneyimi ihtiyaçlarına çözüm üreten Pisano’nun CEO’su Özkan Aykut Demir’in konuk olduğu ilk buluşmada, şirket kurarken dikkat edilmesi gerekenler, girişimci olma yolunda çıkabilecek engeller ve bir girişimcinin hayatı gibi konular ele alındı.

İlham Buluşmaları’nın Aralık ayı konuğu ise, yine Vestel Ventures portföy şirketlerinden biri olan Biolive’ın kurucu ortağı Duygu Yılmaz oldu. Zeytin atıklarından doğal biyoplastik granüller üreten girişimin üç kurucusundan biri olan Yılmaz, etkinlikte Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın (SKA) yeni nesil girişimler için önemini, kadın girişimcilerin ekosistemdeki yerini ve Biolive’ın girişim yolculuğunu anlattı.

Girişimci adaylarına ek eğitimler de veriliyor

Zorlu Holding, Parlak Bi’Fikir ekiplerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, ana süreçte yer alan eğitim ve mentorlukların yanı sıra bu yolculukta ek eğitimlerle de destekliyor. İnsan Kaynakları Grubu Başkanlığı iş birliği ve girişimci dünyasının öncü isimlerinden İhsan Elgin’n katılımıyla düzenlenen Kurum İçi Girişimcilik Eğitimi bunlardan biri. Kurumların girişimcilik dönüşümünü yöneten Core Strateji şirketinin kurucusu ve Startsup Watch Kurucu Ortağı İhsan Elgin’in verdiği derslere Zorlu Akademi üzerinden ulaşmak mümkün. Yanı sıra içinizdeki girişimciyi keşfetmek ve ilham dolu zengin içeriklere de Parlak Bi’Fikir portalı inovasyon kütüphanesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 25 Kasım’da, Design Architect Creative Direktörü İlker Temizkuşu’nun katılımıyla “Girişimlerde Dış Kaynak İkilemi - Kullanmalı mı, Kullanmamalı mı?” başlıklı bir webinar düzenlendi. 16 Aralık’ta ise Havas’ın uzman ekibinin katılımıyla “Sosyal Medya ve Medya Satın Alma” eğitimi yapıldı.