Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projesi büyüyor

Zorlu Enerji, sürdürülebilir yaşamın öncelikli adımı olan iklim kriziyle mücadelesini, Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi ile devam ettiriyor. Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda 1,2 milyon ağaca ulaşmayı hedefleyen şirket, son olarak Gaziantep’te 45 hektarlık bir alanda 30 bin kızılçam, 40 bin badem ve 20 bin akasya fidanından oluşan bir hatıra ormanı kurdu.

Sürdürülebilirliği faaliyetlerinin merkezine alan Zorlu Enerji, yatırımlarını yenilenebilir ve temiz enerjilere yoğunlaştırırken karbon emisyonlarının azaltılmasını da ana hedeflerinden biri sayıyor. 2010 yılında Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP-Carbon Disclosure Project) Türkiye’den katılan ilk enerji şirketi olan Zorlu Enerji, 2011’den bu yana her yıl karbon ayak izini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşıyor. Ayrıca Türkiye’de ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Standardı alan ilk enerji şirketi olan Zorlu Enerji, sera gazı emisyonlarının miktar ve ölçüm metodolojilerini düzenli olarak doğrulatıyor.

Zorlu Enerji’nin iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına başlattığı Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projesi, şirketin faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği içerisinde Türkiye’nin dört bir yanında 330 bin fidan dikimi gerçekleştiren şirket, son olarak Gaziantep’in Nurdağ İlçesi, Hamidiye Köyü sınırları içerisinde 45 hektarlık bir alanda 30 bin kızılçam, 40 bin badem ve 20 bin akasya fidanı dikerek hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha attı.

Temiz bir dünya için temiz enerji

Zorlu Enerji, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda yerli, yenilenebilir ve temiz enerjilere yatırım yapmaya devam ediyor. Rüzgâr, hidroelektrik ve jeotermalin yanı sıra First Solar markasıyla güneş ekosistemi oluşturulmasına da önemli katkı sağlayan Zorlu Enerji, ZES markasıyla 81 ilde kurduğu elektrikli araç şarj istasyonları yoluyla ülkemizde elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına ve ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasına da destek veriyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için hedef:

1,2 milyon fidan