OEDAŞ’tan Meslek Liseli kız öğrencilere

online staj imkânı

Fırsat eşitliği programı “Enerjimiz Eşit” kapsamında “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ni (WEPs) imzalayan Osmangazi EDAŞ, kadınların dezavantajlı olduğu enerji sektöründe fırsat eşitliği alanında farkındalığı artırmak ve kız çocuklarına destek vermek amacıyla, meslek liselerinde okuyan kız öğrencilere online staj imkânı sağlamak üzere Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uzaktan Mesleki ve Teknik Gelişim İş Birliği Protokolü imzaladı.

Faaliyet gösterdiği Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtım hizmetinin kaliteli, sürekli ve çevreye uyumlu bir şekilde sunulması için çalışmalarını kesintisiz sürdüren Osmangazi EDAŞ, sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketinin en önemli halkalarından olan Fırsat Eşitliği programı kapsamında da adımlar atmaya devam ediyor.

Kadınların ekonomik yaşamın içinde artarak yer alabilmelerini sağlamak amacıyla Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (Women’s Empowerment Principles-WEPs) benimseyen OEDAŞ, meslek liselerinde okuyan kız öğrencilere online staj imkânı sağlamak üzere Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uzaktan Mesleki ve Teknik Gelişim İş Birliği Protokolü imzaladı. Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in makamında yapılan imza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın ve Afyonkarahisar İl Müdürü Fatih Kasal katıldı.

Digital ortamda iş deneyimi

İmzalanan Uzaktan Mesleki ve Teknik Gelişim İş Birliği Protokolü kapsamında Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yusuf Özer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören kız öğrenciler online staj programından yararlanabilecek. OEDAŞ’ın eğitim platformu OEDAŞ Akademi üzerinden gerçekleştirilecek programa katılacak öğrenciler, staj yaptıkları departmandaki yöneticiyle de belirli aralarla görüşme ve ilgili ekiplerle online toplantılara katılma imkânı bulacak. Meslek liseli kız öğrenciler, program süresince kişisel gelişimlerine ve günümüzün gerektirdiği yetkinlikleri kazanmaya yönelik eğitimler de alacak. Stajlarını tamamlayan öğrencilere ilerleyen süreçte istihdam imkânı da sunulacak.

OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın

“Eşitliği sadece kadınlar için değil, erkekler için, toplum için, dünyamız için istiyoruz.”

Osmangazi EDAŞ olarak faaliyet gösterdikleri illerde çocukların gelişimi ve kariyer yolculuklarında güzel başlangıçlar yapmaları için gayret gösterdiklerini belirten Muzaffer Yalçın, özellikle enerji dağıtım alanında kadın istihdam sayısının olması gerekenin altında olduğunu ve bu sorunun önüne geçebilmek için gençlere ulaşmak amacıyla çeşitli adımlar attıklarını söyledi.

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in büyük desteğiyle hayata geçirilen iş birliği sayesinde belirlenen okullardaki kız öğrencilere online eğitim ve staj imkânı sağlayacaklarını belirten Muzaffer Yalçın, “Özellikle Covid-19 etkilerinin devam ettiği şu günlerde kız çocuklarımıza online staj eğitimleri vermemiz, mesleki gelişimleri için hayati öneme sahip. İlerleyen süreçte staj dönemini başarı ile tamamlayan çocuklarımıza istihdam imkânı da oluşturacağız,” şeklinde konuştu. Proje kapsamında enerji dağıtımı ve iletimi sektöründe kadın istidamı oluşturmayı ve mesleğe teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten Yalçın, sözlerine şöyle devam etti:

“Program kapsamında Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 70, Yusuf Özer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 3, Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden de 3 olmak üzere elektrik elektronik bölümlerinde okuyan 76 kız öğrenci online staj imkânından faydalanacak. Önümüzdeki dönemlerde bu sayının çok daha yukarılara çıkmasını arzu ediyoruz. Eşitliği sadece kadınlar için değil, erkekler için, toplum için, dünyamız için istiyoruz. Hayalimiz, ekonomik ve sosyal olarak refah içinde hep birlikte yaşayabileceğimiz bir yapıyı kurmak için yan yana ve eşit şartlarda çalışabilmek.

‘Enerjimiz Eşit’ sloganı ile başlattığımız dönüşüm hareketi ile kadın işe alımlarında yüzde 10, kadın mühendis sayısında ise yüzde 4 artış kaydettik. Fırsat eşitliği odaklı bir mentorluk programı uyguluyoruz. Hizmet verdiğimiz 5 ildeki Milli Eğitim Müdürlükleri ile iş birliği yaparak ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir yarışmaları ile ‘Fırsat Eşitliği’ temalı etkinlikler düzenliyoruz. Kadınların ekonomik yaşamın içinde artarak yer alabilmelerini sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştiren, en önemli küresel özel sektör girişimlerinden Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacıları arasındaki yerimizi aldık. Hedefimiz, 2021 yılında daha da güçlü bir şekilde ‘Enerjimiz Eşit’ demek.”