TÜRKİYE’NİN ELEKTRİKLİ ARAÇ ALTYAPISI HAZIR

ZES ile kesintisiz sürüş keyfi şimdi 81 ilde

Zorlu Energy Solutions (ZES), gerçekleştirdiği son yatırımlarla elektrikli araç şarj istasyonu ağını 81 ile taşıdı. 455 lokasyonda ulaştığı 761 soket sayısıyla Türkiye’nin her noktasına elektrikli araçla kesintisiz ulaşımı mümkün kılan ZES, yüzde 50’nin üzerindeki pazar payıyla da sektördeki liderliğini sürdürüyor.

Çevre dostu, enerji tasarruflu, düşük emisyonlu ve ses kirliliği yaratmayan elektrikli araç kullanımı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de günden güne artıyor. Hayata geçirdiği yeni nesil teknolojilerle “geleceğin enerji şirketi” olma yolunda hızla ilerleyen Zorlu Enerji, ZES markasıyla da ülkemizdeki elektrikli araç şarj istasyonu ağını genişletmeye devam ediyor. Yaptığı son yatırımlarla şarj istasyonu ağını 81 ile yayan ZES, elektrikli araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırarak elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına da katkı sağlıyor.

Sinan Ak: “Altyapıyı büyük oranda tamamladık, artık elektrikli araçları yoğun bir şekilde görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!”

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, kurulan yeni şarj istasyonlarıyla Türkiye’nin bütün şehirlerini birbirine bağlayan ZES’in, ülkemizde elektrikli araçların yaygınlaşmasına önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Sinan Ak, yollarda elektrikli araçları daha sık görmek istediklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Zorlu Enerji olarak hedeflerimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz ZES markamızla, elektrikli araçların ülkemizdeki devinimini hızlandırmayı ve karbon salımının azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda, bugün 81 ilin tamamını elektrikli araç şarj istasyonu ile donatmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yerli elektrikli otomobilin tanıtımıyla birlikte elektrikli araçlara ilgi artarken, biz de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek, ülkemizin dört bir yanındaki şarj istasyonlarımızla elektrikli araç sahiplerine kesintisiz sürüş keyfi sağlıyoruz. Altyapıyı büyük oranda tamamladık, artık elektrikli araçları ülkemiz trafiğinde daha yoğun şekilde görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Enerji sektörünün elektrifikasyon, dijitalizasyon ve otomasyon kulvarında hızla ilerlerken, iklim krizi ile mücadele adımı olarak dekarbonizasyon odaklı iş yapış biçimlerini de hızla hayata geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Sinan Ak, “Elektrikli araçlar özellikle şehirlerdeki karbon salımını azaltmak için en büyük adımlardan biri olacak. Biz de bu alanda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz” dedi.

ZES ile kesintisiz sürüş keyfi

Farklı rotaların oluşturulabilmesi ve elektrikli araç sahiplerinin şarj istasyonlarına ulaşılabilirliğini artırmak amacıyla lokasyon, istasyon ve soket sayısını her geçen gün artıran ZES, elektrikli araç sahiplerinin ev ya da iş yerlerinin yanı sıra turistik tesis, fabrika, site, okul ve alışveriş merkezleri gibi yoğun kullanıma sahip noktalarda da talep üzerine özel ya da paylaşımlı şarj istasyonları kurulumu gerçekleştiriyor.