KENDİNİ, ÇEVREYİ, HERKESİ KORU!

Vestel’den

Maske Dönüşüm Ünitesi

Pandemi döneminde toplum sağlığını korumak için hayata geçirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekleyen Vestel, kullanılmış maskelerin saçtığı tehlikeyi engellemek amacıyla “Maske Dönüşüm Ünitesi”ni geliştirdi. Vestel mağazalarına yerleştirilen Maske Dönüşüm Üniteleri, toplum sağlığına faydasının yanı sıra akıllı baston WeWalk bağışıyla görme engelli bireylerin hayatını da kolaylaştıracak.


Uzmanların maskelerin ters çevrilerek bir poşet içinde çöpe atılması yönündeki uyarılarına rağmen bilinçsizce çevreye atılan ya da çöplerden dışarıya saçılan maskeler, toplum sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Vestel, bu sorunu gidermek ve maske konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Maske Dönüşüm Ünitesi’ni devreye aldı. Özel olarak tasarlanan Maske Dönüşüm Ünitesi, salgının yayılımını önlemeye yardımcı olduğu gibi, görme engellilerin hayatında fark yaratan bir bağışa da dönüşecek.

Her dolu ünite, görme engelli bir bireye umut olacak!

Vestel mağazalarında konumlandırılan her Maske Dönüşüm Ünitesi doldukça, Askıda Ne Var platformu aracılığıyla askıya görme engelli bireyler için bir Akıllı Baston WeWALK bırakılacak. Böylece maskesini Maske Dönüşüm Ünitelerine atan bireyler hem toplum sağlığına, hem de görme engellilerin sosyal mesafeyi korumalarına destek olacak.

“Kendini, çevreyi, herkesi koru!”

“Kendini koru, çevreni koru, herkesi koru” söylemiyle yola çıkan Maske Dönüşüm Ünitesi projesi ilk olarak Zorlu Center, Vestel Ekspres mağazaları (Kızıltoprak, Feneryolu, İnönü Caddesi, Suadiye, Serasker) ve Beşiktaş, İzmir Mavibahçe, Karşıyaka ve Alsancak mağazalarında hayata geçirildi. Bakırköy ve Bahçeşehir’de de konumlandırılacak olan Maske Dönüşüm Ünitesinin kısa sürede 200 noktaya ulaşması planlanıyor.

Akıllı Baston WeWALK hakkında!

Vestel mühendisleri ve Young Guru Academy’li (YGA) gençler tarafından tasarlanan akıllı baston WeWALK, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımı için geliştirilmiş bir ürün. TIME dergisi tarafından 2019 yılının en iyi icatları arasında gösterilen WeWALK, engel algılama, akıllı telefonlarla eşleşme ve farklı uygulamalarla entegrasyon özellikleri sayesinde görme engelli kullanıcısını engeller hakkında uyarıyor, cep telefonuna hiç dokunmadan navigasyon almasını, toplu taşıma entegrasyonu ile çevresindeki durakları ve duraklardan geçen otobüslerin saatlerini öğrenmesini ve Alexa sesli asistana komutlar vermesini sağlıyor.