Zorluteks
Ar-Ge’nin devleri arasında

Turkishtime dergisi tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250” araştırmasının 2018 yılı sonuçları açıklandı. Zorluteks Tekstil, bu yıl kapsamı genişletilen araştırmanın 5 farklı kategorisinde Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasındaki yerini aldı.

2013 yılından bu yana Türkiye’de inovasyon ve Ar-Ge’nin nabzını tutan “Ar-Ge 250” araştırması bu yıl daha geniş kapsamda ve yeni değerlendirme kategorileri eklenerek açıklandı. Tekstil sektöründe teknolojik yeniliklerden beslenen ve inovasyona verdiği önemle bugüne kadar birçok ilke imza atan Zorluteks, “Ar-Ge 250” araştırmasında en üst sıralarda yer aldı.

Zorluteks bünyesinde Ar-Ge’ye yönelik çalışmalar, Aralık 2016’da hizmete giren Lüleburgaz Ar-Ge Merkezi, Temmuz 2017’de hizmete giren İstanbul Tasarım Merkezi ve Haziran 2018’de hizmete giren Bursa Tasarım Merkezi bünyesinde devam ediyor. Bu merkezler, 2018 yılında yaptıkları çalışmalar ile ilk kez listeye girmeye hak kazandılar.

Zorluteks, 2 bini aşkın Ar-Ge Merkezi arasında üst sıralarda

2008 yılında çıkarılan 5746 sayılı Ar-Ge Merkezleri Kanunu ile Türkiye genelinde bugüne kadar 2 binin üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kuruldu. Tekstil, imalat sanayisi, makine, otomotiv, elektronik, enerji ve madencilik gibi farklı sektörde çok sayıda projenin yürütüldüğü Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri’nde yapılan çalışmalarla yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkânlarla üretilmesi hedefleniyor.

Zorluteks, Türkiye’nin sadece en prestijli Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin yer aldığı “Ar-Ge 250” listesinde 5 farklı kategoride dereceye girdi. Zorluteks, her kategorinin üst sıralarında yer aldı.

  • En çok Ar-Ge Harcaması: 132. sıra
  • Ar-Ge Merkezlerinde Yürütülen Proje Sayısı: 10. sıra
  • Ar-Ge Merkezlerinde Çalışan Kadın Personel Sayısı: 31. sıra
  • Ar-Ge Merkezlerinde Alınan Tasarım Tescil Sayısı: 10. sıra
  • Ar-Ge Merkezlerinde Alınan Marka Sayısı: 42. sıra.

Hedef sıralamada daha da yükselmek

Zorluteks, 2019’da gerçekleştirdiği çalışmalarla “Ar-Ge 250” araştırmasında daha da yüksek konumlara ulaşmayı hedefliyor. Zorluteks Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin en önemli hedeflerinden biri de, yüksek teknoloji içeren ve yüksek katma değerli ürünler geliştirerek Ar-Ge Harcaması/Ciro oranını Türkiye ortalaması üzerine çıkarmak. Zorluteks Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde çalışan ekipler, bu hedefi gerçekleştirmek için patent ve tasarım tescilleri, üniversite-sanayi işbirlikleri, Avrupa Birliği Horizon 2020 projeleri ve TÜBİTAK TEYDEB projeleri çerçevesinde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.