Ahmet Zorlu’dan gençlere:

“Hayallerinizden
vazgeçmeyin!”

Gençlerin kariyer planlarına ilham olabilecek hikâyeleri farklı alanlardaki en yetkin ağızlardan dinlemelerine olanak tanıyan MZV Gençlik Zirvesi’nin dördüncüsü, 2 bini aşkın lise ve üniversite öğrencisinin katılımıyla 22 Aralık’ta gerçekleşti.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu:

"Birleşmiş Milletler'in belirlediği küresel kalkınma amaçlarının maddelerinden biri olan nitelikli eğitim için kamu, özel sektör ve sivil toplum, hep birlikte elimizi taşın altına koymalıyız."

Gençlerin her yıl heyecanla beklediği MZV Gençlik Zirvesi, Mehmet Zorlu Vakfı’nın (MZV) gençleri çağımızın beceri ve yetkinlikleriyle donatmayı hedefleyen “21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı"nın ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Tüm gün süren zirvede Türkiye’nin dört bir tarafından gelen lise ve üniversite öğrencileri, kendilerine ilham verecek konuşmaları dinleme, farklı alanlardan önemli isimlerle iletişim kurma ve birbirleriyle tanışma olanağı buluyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen MZV Gençlik Zirvesi, iklim değişikliğinden yeni akım medyaya, yapay zekâdan engelleri aşan girişimlere, çok zengin bir programla gençlerle buluştu. Buluşmaya Türkiye’nin dört bir yanından gelen, 130 farklı üniversite ve 400 liseden 2 bini aşkın öğrenci katıldı.

MZV Gençlik Zirvesi'ne Türkiye’nin dört bir yanındaki 130 üniversite ve 400 liseden katılan öğrenciler birbirleriyle tanışma ve önemli isimlerle iletişim kurma olanağı buldular.

Konuşmacı olarak zirveye katılan isimler de ilham vericiydi. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut'un moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Girişimci Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Hikâye Anlatıcısı Barış Özcan, Nöro Sağlık Beyin Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Kurucusu Uzm. Dr. Kerem Dündar, Deneyimli Gazeteci Emin Çapa, Televizyon Program Yapımcısı ve Sunucu / Çevre Aktivisti Güven İslamoğlu, İklim Aktivisti ve Fridays For Future Türkiye Kurucusu Atlas Sarrafoğlu konuşmalarıyla gençlere yeni ve farklı bakış açıları kazandırdı.

Gençler, yine değerli isimlerin katılımıyla gerçekleşen panelleri de ilgiyle izlediler. Bekir Ağırdır ve Evrim Kuran’ın katılımıyla gerçekleşen “Araştırmalarla Gençlik Paneli”; Gülşah Güray, Kanat Atkaya, Görgün Taner ve Murat Abbas’ın katıldığı “Kültür Sanat Kodları Paneli”; Sadık Ünlü, Zafer Elçik ve Deniz Karaşahin’in katıldığı “Engelleri Aşan Girişimler Paneli”; Prof. Dr. Zehra Çataltepe, Emre Laleli, Şükrü Bezen ve Çağlar İçer’in katıldığı “Yapay Zekâ Paneli” ve Ruşen Çakır, Gülin Çavuş, Ahu Özyurt ve Yavuz Oğhan’ın katılımıyla gerçekleşen “Yeni Akım Medya Paneli” ufuk açıcı sunum ve konuşmalara sahne oldu.

Zirve kapsamında değerli isimlerin katılımıyla gerçekleşen ilham verici konuşma ve paneller ilgiyle izlenirken, gençlere yeni ve farklı bakış açıları kazandırdı.

MZV Gençlik Zirvesi’nde konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu da kendi deneyimlerinden yola çıkarak gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Ahmet Zorlu, gençleri hayallerinin peşinden koşmaları, ama hayalci olmamaları ve çok çalışmaları konusunda uyardı:


“Ben hep hayallerimin peşinden gittim ama hayalci olmadım. Gezdim, dolaştım, merak ettim, araştırdım. İnce ve uzun bir yolda bazı güçlüklerle karşılaştım ama peşini bırakmadım. Hangi işi yaparsam yapayım gider bakar, müşterinin ne istediğine dikkat ederdim. Piyasayı iyi koklar ve çok iyi gözlem yapardım. Tekstilde bu anlayışla birçok ilki gerçekleştirdim. Daima ileri baktım.

Bu anlayışla geleceğin teknolojide olduğuna inanarak 1994 yılında, neredeyse yok olmak üzere olan Vestel’i aldık. Bugün o Vestel 155 ülkeye teknolojik ürün ihraç ediyor, 22 yıldır kendi sektöründe ihracat şampiyonu oluyor. Ne iş yaptıysak hep en iyisi olması için çaba sarf ettik. Gençlere de tavsiyem; hayal kurun, bir işte başarısız olabilirsiniz ama vazgeçmeyin. Dürüst ve çalışkan olun ve devam edin. Yapacağınız işe inanın. İşinizin peşinden koşun, işinize aşık olun. Hedefinizi koyun ve çalıştığınız işte en yüksek neresi ise orayı hedefleyin, çok çalışın. Başarı mutlaka gelecektir. Eğer başarılı olursanız hem siz kazanırsınız hem de ülkemiz kazanır.”

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Zorlu:

“Hayal kurun, kendinize inanın, kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için çok çalışın, başarı mutlaka gelecektir.”

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, yaptığı konuşmada Zorlu Grubu olarak Akıllı Hayat 2030 vizyonu ile toplumsal etkilerini her geçen gün daha da büyütmeyi sürdürdüklerini ve bu anlayışla geleceğin teminatı olan gençleri her platformda desteklediklerini ifade etti. Olgun Zorlu, 21. yüzyıl yetkinliklerinin değişen ihtiyaçlarla birlikte her geçen gün yeniden şekillendiğini ve MZV 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile gençlere nitelikli eğitim alanında katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi:


“Bugün baktığımızda, Birleşmiş Milletler’in belirlediği küresel kalkınma amaçlarının maddelerinden birinin de “Nitelikli Eğitim” olduğunu görüyoruz. Birleşmiş Milletler’in bu yaklaşımı, kuşkusuz kurumların ve şirketlerin daha duyarlı olmasını teşvik edecek, eğitimde eşitsizliği gidermeye katkı sağlayacaktır. O yüzden eğitimin tüm aşamalarında kamu, özel sektör ve sivil toplum olarak hep birlikte elimizi taşın altına koymalıyız.

Biz de bu sorumluluk duygusuyla Mehmet Zorlu Vakfı aracılığıyla sunduğumuz burslar, yaptırdığımız okullar ve dört yıldır 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile gençlerimize nitelikli eğitim alanında katkı sağlamaya ve onları geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar programımızı bitiren öğrenci sayısı 1.000’e ulaştı. Eğitim programının en son ayağı olan MZV Gençlik Zirvesi’ne dört yılda 8 bine yakın gencimiz katıldı. Yapılan araştırmalar, yakın geleceğin dünyasında, duygusal becerilerle donatılmış insan kaynağına ihtiyaç olacağını ortaya koyuyor. 2020’de problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, işbirliği ve duygusal zekânın daha fazla öne çıkacağı ifade ediliyor. Bu nedenle, gençlerin de önümüzdeki dönemde daha başarılı ve üretken olması için, bu becerilere çok daha fazla ihtiyaç olacak. Biz de bu anlayışla eğitim programımızı geliştirmeye ve gençlerimizi 21. yüzyıla hazırlamaya devam edeceğiz.”

Prof. Dr. Erhan Erkut:

“Hepimiz kendi kararlarımızı vermek zorundayız. Önünüzde tek bir hayatınız var, onu yaşayın.’’

Bu yıl Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) Gençlik Zirvesi’nin 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Erhan Erkut ise konuşmasında eğitimin niteliği üzerinde dururken, 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın gelecek dönem programı hakkında katılımcıları bilgilendirdi:

“Eğitimi doğru kurguladığınız ve öğrencilerin kendi kendilerine öğrenmelerini sağladığınız zaman, eğitime karşı merakı artan öğrenciler okullarına ve eğitime daha mutlu bir şekilde devam ediyorlar. Bu yıl, 130 farklı üniversite ve 400 farklı liseden öğrencilerimizle bugün bu zirveyi son dersimiz olarak gerçekleştiriyoruz. Şubat-Haziran arasında yeni eğitim dönemimizi başlatacağız. Burada tekrar belirtmek isterim ki kendi kararlarımızı vermek zorundayız. Önünüzde tek bir hayatınız var, onu yaşayın.’’

Zirvenin en eğlenceli bölümü, hiç şüphesiz Cem Yılmaz'ın sahnedeki yerini aldığı anlardı. Bu kez gösteri yapmak yerine öğrencilerin sorularını yanıtlayan Cem Yılmaz ile öğrenciler arasındaki esprili diyaloglar sık sık kahkahaların yükselmesine neden oldu. Ayşe Deniz Gökçin’in piyano dinletisi ve son dönemin en sevilen sanatçılarından Kalben'in müziği de salonda sıcak rüzgârlar estirdi. Kalben, gençlerden istek, hayal ve yeteneklerinin ne kadar değerli olduğunu her zaman kendilerine hatırlatmalarını ve içlerinden gelen çağrıya kulak vermelerini istedi. Kalben’in konuşmasının ardından Barış İçin Müzik Vakfı - Birlikte Güçlü Sesler Korosu tarafından da bir mini konser verildi.