WeWALK Akıllı Baston, 2019’un en iyi icatları arasında

Vestel ve Young Guru Academy’nin desteklediği WeWALK’un akıllı bastonu, dünyanın en çok okunan haber dergisi Time tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından biri seçildi. Dünyanın en prestijli yayınlarından TIME, WeWALK’u hem yazılı hem de dijital mecrasında duyurdu.

Vestel mühendisleri ve Young Guru Academy’nin (YGA) desteklediği, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımı için teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan WeWALK, Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor.


2017 yılında Birleşmiş Milletler’de örnek proje olarak gösterilen ve sergilendiği her fuarda yoğun ilgi gören WeWALK, 2018 yılında da ABD’nin inovasyon alanındaki en prestijli ödüllerinden Edison Ödülü’ne layık görülmüştü. WeWALK, son olarak dünyanın en çok okunan dergisi Time tarafından 2019 yılının en iyi icatları arasında gösterildi.


Engel algılama, akıllı telefonlarla eşleşme ve farklı uygulamalarla entegrasyon olmak üzere üç özellik sunan WeWALK, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engelleri algılayarak görme engelli kullanıcısını uyarıyor, Bluetooth ile WeWALK mobil uygulamasına bağlanıyor, kullanıcısının cep telefonuna hiç dokunmadan, bastonu üzerinden navigasyon almasını, toplu taşıma entegrasyonu ile çevresindeki durakları ve duraklardan geçen otobüslerin saatlerini öğrenmesini ve Alexa sesli asistana komutlar vermesini sağlıyor. WeWALK Akıllı Baston, şu ana kadar 25’in üzerinde ülkede görme engellilere ulaştı.