ZES

şimdi daha da
güçlü!

Türkiye’de hayata geçirdiği elektrikli şarj istasyonlarıyla tasarruflu, sıfır emisyonlu ve sessiz elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bulunan ZES, 2019’da şarj istasyonları ağını hızla genişletmeye devam etti. Bir yıl içinde şarj istasyonları sayısını 7,5 kat artıran ZES, ülkenin büyük bölümünde kesintisiz ulaşımı mümkün hale getirdi.

Zorlu Enerji’nin Türkiye’de elektrikli araçların yaygınlaşmasını desteklemek adına yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan ZES (Zorlu Energy Solutions) hızla büyümeye devam ediyor. Sadece şehir içi ulaşımında değil, aynı zamanda şehirler arası seyahatlerde de elektrikli araç sahiplerinin ulaşımını mümkün hale getirmeyi amaçlayan ZES, bu kapsamda yeni şarj istasyonu kurulumları ile günden güne ağını genişletiyor.


2019’da hızlı bir büyüme gösteren ZES, şarj istasyonlarının sayısını 20’den 149’a, soket sayısını ise 54’ten 272’ye yükseltti. Bir yıl içinde istasyon sayısını 7,5 kat, soket sayısını ise yaklaşık 5 kat artıran ZES, hizmet verdiği şehirlerin sayısını da 11’den 38’e yükseltti. ZES, böylece ülkenin büyük bölümünde elektrikli araçla kesintisiz ulaşımı mümkün hale getirdi.


ZES’in Türkiye’nin dört bir yanına yayılma hedefiyle şarj istasyonlarını artırması elektrikli araç ekosistemine katkı sağlarken, birçok elektrikli araç markasının Türkiye pazarına giriş sürecini de hızlandıracak.

Elektrikli araçla tanışma fırsatı

Zorlu Enerji’nin elektrikli araç sektörüne yaptığı bir diğer yatırım olan electrip, saatlik elektrikli araç kiralama hizmeti veriyor. Şehir içi ulaşıma çevreci, kolay ve yepyeni bir alternatif getiren electrip’i kullanabilmek için electrip mobil uygulamasını App Store veya Google Play Store’dan indirip, kayıt olmak yeterli. Üyelik onaylandıktan sonra elektrikli araçlar rezerve edilebiliyor ve günün her saatinde teslim alınabiliyor. Öğrencilere, beyaz yakalılara ve meraklılarına saatlik kiralamayla elektrikli araçları deneyimleme imkânı sunan electrip, “kullandığın kadar öde” modeliyle kullanıcılara kolay, zevkli ve çevreci bir ulaşım seçeneği sunuyor.


İstanbul’da Levent 199, Zorlu Center, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü ve Teknokent’te faaliyetine devam eden electrip, son olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde hizmet vermeye başladı. electrip, çok yakında Türkiye’nin başka noktalarında da faaliyete geçerek hizmet ağını genişletecek.