İBRAHİM SELİM:

“İnanın neyin gazına geldim bilmiyorum!”

Ece ULUSUM

Söyleşi "Back on Stage" dergisinden alınmıştır.

On parmağında on marifet cinsten biri İbrahim Selim. Aslen tiyatrocu, çoğumuz da kendisine ilk göz aşinalığımızı Leyla ile Mecnun'dan hatırlıyoruz muhtemelen. Hiçbir zaman tek işle yetinmedi ama, yıllar boyu seslendirmeden sunuculuğa pek çok farklı projede farklı işler yaparken gördük. Birçok dizi, sinema filmi ve tiyatro oyununda yer aldı, bir fenomene dönüştürdüğü YouTube projesi Stolk’la da sunuculuğa iyice ısındı.


Şu sıralar yine birçok projede yer alıyor ama en dikkat çeken işlerinden ikisi aynı yerde. Yılın en dikkat çeken oyunlarından Alice Müzikali'ndeki rolünün yanı sıra, beğenilen talk show konsepti "İbrahim Selim ile Bu Gece"yi touchè sahnesinde her hafta devam ettiriyor. Bu şovun biletleri anında tükeniyor. Bol şakalı ve oyunlu gösterinin bir kısmı Zorlu PSM'nin YouTube kanalında yayınlanıyor. Ancak siz "Nasılsa internetten izliyorum" diyerek gitmemezlik yapmayın, zira şovun küçücük bir kesiti yayınlanıyor. Kendisiyle talk show'u, farklı işler yapmayı ve programını konuştuk.

Zorlu PSM'deki programınız nasıl geçiyor? Duyduğumuzu göre touché'ye sığamaz olmuş izleyiciler!

Çok teşekkürler, sizi de bekliyoruz. Gelin kendiniz bir bakın derim ben! (Gülüyor.) Şaka bir yana, çok yüksek bir katılım var gerçekten. Bu da bizi daha çok motive ediyor. Yükselerek devam eder diye umuyoruz.

Metinleri ve şakaları hazırlayan kaç kişilik ekibiniz var? Biraz şovunuzun perde arkasını anlatır mısınız?

Çekirdek bir ekibimiz var, beş kişiyiz. Bütün projeleri geliştirdiğimiz beyin takımı diyebilirim. Bir de kendi söylediklerine alan arayan, dahil olmak isteyen üniversiteli ağırlıklı bir stajyer programımız var. Onların gönderdikleri metinlerden uygun bulduklarımızı da dahil edip, onların da görünür olabileceği bir alan yaratmaya çalışıyoruz.

Oyunculuk deneyiminiz ve sektördeki popülerliğiniz size nasıl fayda sağlıyor? Malum eş-dost kontenjanınız epey geniş ve bizler için de izlemesi acayip keyifli.

Uzun süredir sektörde yer almamın avantajı çok insan tanıyor olmam sanırım. Arkadaşlık ettiğim insanları da çok seviyorum. Çünkü oldukça şanslıyım bu konuda, çok yetenekli arkadaşlarım var. Beni de motive eden şeylerden biri bu aslında. İzleyenlerin de arkadaşlarımı daha yakından tanımasını çok istiyorum.

ABD talk show'larının artık Türkiye'de tutmadığına dair görüşler vardı ancak siz dekordan jeneriklere kadar yapılabildiğini gösterdiniz. Bu programı yapma heyecanınız ve inancınız nasıl doğdu?

İnanın neyin gazına geldim bilmiyorum! Ama şovların tutmaması fikri doğru olmayabilir. Eğlenmenin ve sohbet etmenin zamanın ruhuna uydurulabileceğini düşündüm diyelim.

Şovdaki oyunları arttırmayı planlıyor musunuz? Yeni oyunlar gelecek mi?

Hoşumuza giden her şeyi denemek istiyoruz aslında, şimdilik görünen yok ama neden olmasın?

Yaptığınız işin gazetecilik tarafı var. Gündemden metinler hazırlanıyor, konuklarımıza sorular soruyorsunuz. Gazeteciliğe ilginiz var mıydı?

Hiç yok, yapamam çünkü. Her ne kadar memlekette herkes yapabilirmiş gibi davranan bir kalabalık olsa da, öyle değil maalesef. Gazetecilik önemli.