MZV-MEF YetGen

21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Programı devam ediyor

Lise ve üniversite öğrencilerinin kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlaması hedefiyle Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Programı, zengin içeriği ve yenilikleriyle pandemi günlerinde de gençleri geleceğe hazırlamayı sürdürüyor.

Türkiye’de bir ilk olarak, lise ve üniversite öğrencilerinin günümüzün gerektirdiği beceri ve yetkinliklerle donatılmasını ve böylece iş dünyası için nitelikli insan kaynağının gelişimine destek olmayı hedefleyen MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Programı, Koronavirüs önlemleri nedeniyle 14 Mart’tan bu yana online olarak devam ediyor. Canlı yayınlar yoluyla derslerin kesintisiz bir şekilde öğrencilere ulaştırıldığı bu süreçte, 21 Mart’taki Girişimcilik Zirvesi’nin ikinci ayağı olan Girişimcilik Çalıştayı 11 Nisan’da gerçekleştirildi. Teorik bilgilerin interaktif bir şekilde pratiğe dönüştürüldüğü çalıştayda, pazar/fırsat tanımı, ücretlendirme, iş modeli ve yalın girişim gibi başlıklar altında, girişimcilikle ilgili birçok konu ele alındı.

Teknoloji Okuryazarlığı

18 Nisan’da ise yine canlı yayınla Teknoloji Okuryazarlığı eğitimi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Erhan Erkut’un moderatörlüğünde ve Araştırmacı Yazar Turan Sert; TGV YKB ve Vestel Ventures YK Üyesi Cengiz Ultav; Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Say; Userspots & IoX Kurucusu Mustafa Dalcı; MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgür Özlük; Summarify CEO’su ve veribilimci Yunus Emre Gündoğmuş; UP School kurucusu ve CEO’su

Mina İlköz; Seri Girişimci ve Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas; Kodluyoruz Kurucu Ortağı & CEO’su Gülcan Yayla; Prisync Kurucu Ortağı Şirin Saygılı; FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula; İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ka|Ve Kurucusu Uzay Çetin; XR InLearning Kurucusu ve Yatırımcı Hakan Şatıroğlu ve Kodluyoruz İş Geliştirme Uzmanı Furkan Tolga Yüce gibi birbirinden değerli katılımcının katkılarıyla gerçekleşen eğitimde, teknoloji dünyasının yapay zekâ, blokzinciri, kodlama ve büyük veri gibi en güncel kavramları gençlere tanıtıldı. Derse katkı verenler arasında çeşitli akademisyenlerin yanı sıra yazılım ve teknoloji dünyasının önde gelen isimleri ile şirket yöneticileri de yer aldı.

Öz Gelişim

6 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen Öz Gelişim dersinde ise gençler, yeni normale alışma sürecini daha verimli hale getirmelerine yardımcı olacak yetkinliklerle donatıldı. Eğitime katılan gençler, günün sonunda psikolog/yazar Acar Baltaş’a merak ettikleri soruları sorma olanağı buldular.

Yetkin Sohbetler

MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Programı kapsamında, gençleri farklı alanlardan ilham verici profesyonellerle buluşturmayı amaçlayan Yetkin Sohbetler canlı yayın serisine de başlandı. Prof. Dr. Erhan Erkut’un moderatörlüğünde düzenlenen sohbet dizisinin 20 Nisan’daki ilk konuğu, kuşak araştırmalarıyla tanınan Evrim Kuran’dı. Sohbetlere bugüne kadar Sinan Yaman, Sinan Güler, Görkem Ağar, Soner Canko, Selçuk Şirin, Sina Afra, Acar Baltaş, Emin Çapa ve Akan Abdula gibi farklı alanlardan tanınmış isimler katıldı.

Dersler devam ediyor

MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Programı, 18 Temmuz’daki GirişGen dersi ile devam edecek. 2020 yılı programı, 10 Ekim’de gerçekleşecek Staj Değerlendirme ve İş Dünyasına Hazırlık dersiyle sona erecek.

Dersler www.mzv.org.tr adresinde canlı olarak yayınlanmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.