OSMANGAZİ EDAŞ GENEL MÜDÜRÜ FUAT CELEPCİ:

“Yatırım atağımıza 2020’de de hız kesmeden devam edeceğiz”

Elektrik dağıtım hizmetinin kaliteli ve kesintisiz olarak sunulması için çalışmalarını sürdüren Osmangazi EDAŞ, hizmet verdiği illerdeki enerji altyapısını iyileştirmek amacıyla başladığı yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Hizmet verdiği illerde bölge tarihinin en büyük altyapı yatırımına imza attıklarını söyleyen OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, 2019’da gerçekleştirilen 1 milyar TL’yi aşkın yatırıma ek olarak 2020 yılında da 480 milyon TL’lik yatırımı hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinin elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ), 2017 yılında başlattığı yatırım seferberliği ile bölgeyi teknolojik ve sağlam bir elektrik dağıtım altyapısına kavuşturmak için çalışıyor. Altyapının iyileştirilmesi ve yeni teknolojilerin de devreye alınması amacıyla üç yıl içinde bölgeye 2 milyar TL’ye yakın yatırım gerçekleştiren OEDAŞ, bölgede 2 bin kişilik ek istihdam sağladı.

"Hedefimiz, hizmet verdiğimiz şehirlerde sürdürülebilir bir elektrik dağıtım altyapısı oluşturmak."

Hizmet verdikleri bölgede enerji altyapısı konusunda bugüne kadar yapılmış en büyük yatırımı hayata geçirdiklerini belirten OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, bu sayede gelişen teknoloji ile dağıtım sektöründeki yenilikleri de bölgeye getirme şansı bulduklarını söyledi. Kurulmakta olan “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” (SCADA) sistemi sayesinde bölgedeki elektrik kesintilerini uzaktan takip edebildiklerini ve sorunlara en kısa zamanda çözüm üretebildiklerini söyleyen Celepci, elektrik dağıtım hizmetini en kaliteli, sürekli ve çevreye uyumlu bir şekilde sunmak amacıyla OEDAŞ olarak yatırımlara devam edeceklerini aktardı. Celepci, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz 1 milyar lirayı aşan yatırımla bölge ve ülke ekonomimize katkı sağlamaktan dolayı büyük gurur yaşıyoruz. Bundan aldığımız enerji ve özgüvenle, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemiye rağmen gerekli önlemleri alarak yatırım atağımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2020 yılı için 480 milyon TL’lik yatırım planladık. Böylece, bölgede bugüne kadar yapılmış en büyük altyapı yatırımına imza atıyoruz. Temel hedefimiz, hizmet verdiğimiz şehirlerde sürdürülebilir bir elektrik dağıtım altyapısı oluşturmak. Bu amaçla teknolojinin son imkânlarından yararlanırken sektörümüzde Ar-Ge alanında da öncü çalışmalara imza atıyoruz. AB destekli Horizon 2020 programı kapsamında geleceğin düşük maliyetli, esnek, ölçeklenebilir dağıtım ağının nasıl kurulabileceği ve artması kaçınılmaz olan elektrikli araçların dağıtım şebekesi üzerindeki etkilerinin araştırılarak buna yönelik hazırlıkların yapılması gibi konularda uluslararası projelere katılım sağlıyoruz. Bu projelerin bizi çok daha ileri bir noktaya taşıyacağına inanıyoruz. Yatırım sürecinde yağmur, kar demeden çalışmalarını özveriyle sürdüren saha ekibimiz de özel bir teşekkürü hak ediyor. Tüketicilerimize daha iyi hizmet verebilmek için çaba gösteren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”