Zorlu Enerji’den

sürdürülebilir

sukuk ihracında

bir ilk

Türkiye'nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası (sukuk) ihracı, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından Zorlu Enerji adına gerçekleştirildi. Dünyada, “Sürdürülebilir Sukuk” olarak etiketlenmiş çok az sayıda işlem bulunuyor. Zorlu Enerji adına gerçekleştirilen ihraç ise, sürdürülebilir sukuk çerçevesi içeriği ile dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden Zorlu Enerji, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyor. Zorlu Enerji adına TSKB tarafından oluşturulan toplam 450 milyon lira tutarındaki sürdürülebilirlik temasına sahip Sukuk İhraç Programı’nın 50 milyon lira tutarındaki ilk ihracı gerçekleştirildi. Bu ihraç, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı olma özelliğine de sahip.

Dünyada “Sürdürülebilir Sukuk” olarak etiketlenmiş az sayıda ihraç bulunuyor. Zorlu Enerji adına gerçekleştirilen ve Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği’nin (ICMA) dört temel standardına uyumlu bir çerçevede yapılandırılan ihraç işlemi ise, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi hedefleri de içermesi bakımından diğerlerinden ayrışıyor. Sürdürülebilir sukuk çerçevesi içeriği açısından değerlendirildiğinde, “Sürdürülebilir Sukuk” ihraç hedeflerinin de ötesine geçiyor.

ZORLU ENERJİ CEO’SU SİNAN AK:

“Sürdürülebilir sukuk ihracının hem Türkiye’de hem de dünyada birçok şirkete örnek olmasını diliyorum!”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, sürdürülebilirliği bütün iş yapış süreçlerine entegre ettiklerini söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Zorlu Enerji olarak yenilebilir enerji başta olmak üzere enerjinin farklı alanlarında faaliyet gösterirken, bir yandan da yaptığımız her işte çevreyi, doğayı, insanı ve toplumu gözeterek sürdürülebilir bir dünya için çalışıyoruz. Zorlu Enerji ekosistemi içerisinde yer alan çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız dahil tüm paydaşlarımızın, sahip olduğumuz sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde hareket etmesini sağlıyoruz.

Bu doğrultuda TSKB tarafından oluşturulan toplam 450 milyon lira tutarında sürdürülebilirlik temasına sahip Sukuk İhraç Programı, sürdürülebilirlik vizyonumuzu iş modelimizin ayrılmaz bir parçası haline getirme yolundaki kararlılığımızı gösteren çok kıymetli bir adım. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilkler arasında yer alan bu ihraç, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi hedeflerimizi de içeriyor. Sürdürülebilirlik adına Türkiye’de birçok ilke imza atmış bir şirket olarak, TSKB ile gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir sukuk ihracının hem Türkiye’de hem de dünyada birçok şirkete örnek olmasını diliyorum.”