ZORLU ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ ALİ KINDAP:

Enerjide dönüşüm başladı!

Bu sene online ortamda gerçekleştirilen IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’na katılan Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap, fosil yakıtların dünyasından yenilenebilir enerji dünyasına geçişin başladığını, iklim riski altındaki Türkiye’nin bu süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarını artırarak sürdürmeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi.

IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı, onuncu yılında Covid-19 önlemleri sebebiyle 4-6 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. Açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı etkinlikte yenilenebilir enerji senfonisi, yenilenebilir enerjiye yönelik finansman modelleri, sıfır enerjili binalar, yenilenebilir enerji proje geliştiricileri, hidrojen enerjisi teknolojileri ve enerji karar destek araçları gibi başlıklar ele alındı. Ayrıca konferans kapsamında uzman isimlerce yenilenebilir enerjinin farklı yönlerine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap, 5 Haziran’da gerçekleşen Yenilenebilir Proje Geliştiricileri Yatırımcıları ve Tedarikçileri başlıklı oturuma katıldı. Sözlerine Dünya Çevre Günü’nde sürdürülebilir bir dünya için yenilenebilir enerjiyi tartışmanın ne kadar anlamlı olduğunu hatırlatarak başlayan Ali Kındap, enerjide dönüşümün başladığı bir döneme girildiğini ve artık fosil yakıtların dünyasından yenilenebilir enerjinin dünyasına geçilmekte olduğunu söyledi. 2018 yılında yenilenebilir enerjinin yüzde 35 olan payının 2040 yılında yüzde 52’ye çıkacağını söyleyen Kındap, yenilenebilir enerjinin gelişimi ile 2040 yılında emisyon oranının artmadan bugünkü seviyesinde (35 milyar ton) kalmasının öngörüldüğünü belirtti. Ancak Kındap, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılabilmesi için bu oranın 15 milyar ton seviyesine çekilmesi gerektiğini hatırlattı.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi konusunda iyi bir yolda olduğunu söyleyen Kındap, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin içinde bulunduğu Akdeniz Havzası, iklim değişikliğinden en çok etkilenen alanların başında geliyor. Bu nedenle Türkiye, iklim değişikliği ile en çok mücadele etmesi gereken ülkelerden biri. Bugün Türkiye’de yenilenebilir enerjinin payı yüzde 49 seviyesinde. Yenilebilir enerji konusunda büyük bir potansiyelimiz bulunuyor. İzlenen son politikalar yenilenebilir enerji konusunda ülkemizi üretici konumuna getirdi. Türkiye, yenilenebilir enerji yatırımlarında Avrupa’da 3’üncü sırada, ancak bu oranın daha da artırılması gerekiyor. Yenilenebilir enerjide konusunda sahip olduğumuz potansiyelin tam olarak kullanılabilmesi için destek ve teşviklerin devam etmesi ve elektrifikasyon konusunda çalışmaların başlatılması şart.”