VESTEL CEO’SU TURAN ERDOĞAN:

“Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak sorumluluğumuz!”

Son yıllarda etkilerini giderek daha fazla hissettiren iklim değişikliği, doğal afet ve salgın gibi olaylar ile bu konularda artan bilinç, tüketicilerin çevreci ürünlere yönelimini destekliyor. Bireyler, artık satın aldıkları ürünlerin sadece tasarruf sağlamasını değil, aynı zamanda çevreci bir yaklaşımla ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilmesini de gözetiyor. Vestel, sürdürülebilir bir gelecek için çevreye dost ürünler geliştirirken, üretim aşamalarında çevre üzerindeki etkisini en aza indirmeyi de bir öncelik olarak görüyor.

Vestel CEO’su Turan Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada dünyaya karşı sorumlu davranmanın artık bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerken, gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için Vestel’in hem ürün geliştirme hem de üretim tarafında sorumlulukla hareket ettiğini belirtti. Sürdürülebilirlik vizyonuyla hareket ederek ürettikleri rekortmen elektrik ve su tasarruflu, deterjansız yıkama yapan, vakum aparatıyla gıdaların ömrünü uzatan beyaz eşyaların tüketicilerden büyük ilgi gördüğünü belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya çapındaki 8 Ar-Ge Merkezimizde 1600 mühendisimiz tüketicilerimizin taleplerine göre ürün geliştirirken, dünya kaynaklarına nasıl dost ürünler üretebileceğimize de odaklanıyor. İçerisinde bulunduğumuz pandemi dönemi bize gösterdi ki dünyaya karşı sorumlu davranmaz ve dengelerini bozarsak, can kaybı gibi acı sonuçlarla zararını tüm insanlık olarak çekiyoruz.

Bu doğrultuda şirket olarak doğal kaynakları israf etmeyecek ürünler geliştirme stratejimizin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız çevreci teknolojilerle gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyoruz.

Ürettiğimiz yüksek enerji ve su verimliliğine sahip ürünlerin yanı sıra, üretim esnasında da enerji ve su tasarrufuna büyük önem veriyoruz. Son 5 yılda beyaz eşyada üretim adetlerini yüzde 55 oranında artırmamıza karşın, birim ürün başına düşen su tüketimini yüzde 36 oranında azaltmayı başardık.”

Meyve ve sebze yıkanırken ortalama 12 ton su harcanıyor

Vestel, evlerde su tasarrufunu artırmak için yeni bulaşık makinelerine sebze ve meyve yıkama özelliğini kazandırdı. Bir evde meyve ve sebze yıkamak için yılda ortalama 12 ton su harcanıyor. Özellikle ıspanak, pazı ve yeşillikler gibi topraklı gıdaları akan musluk altında yıkamanın önüne geçecek yeni VegiWash bulaşık makineleri, meyve ve sebzelerin yıkanmasını daha hijyenik, pratik ve ekonomik hale getiriyor.

Deterjan tüketimini en aza indiren çamaşır ve bulaşık makineleri

Çamaşır makinelerinde kullanılan Gün Işığı Teknolojisi, ek kimyasal dezenfektan kullanmak istemeyen kullanıcılar için çamaşırlarda yüksek hijyen seviyesi sağlıyor. Makinenin kapağına entegre edilmiş özel ışık kaynağı ile çamaşırlara ekstra hijyen kazandıran teknoloji, aynı zamanda daha az deterjan kullanımı ile de çevreye hizmet ediyor.

Vestel’in yıkama anlayışını kökten değiştiren Hydro-Charge teknolojisi ise hem çevreye hem de kullanıcının ekonomisine katkı sağlıyor. Hydro-Charge teknolojisine sahip Vestel bulaşık makineleri tamamen deterjansız, çamaşır makineleri ise yüzde 50 daha az deterjan kullanarak A sınıfı yıkama performansı sağlıyor. Deterjanlı su karışımını 14 farklı noktadan çamaşırlara püskürterek daha etkin bir yıkama sağlayan Hydro-Boost teknolojisi ise, yıkama performansından ödün vermeden yıkama süresini en aza indiriyor.

“Kat Kat Pişirme” teknolojili fırın, çevreci kurutma makinesi, yüzde 35 daha az enerji tüketen buzdolabı…

Tüketiciler, Vestel’in özel sıcak hava sirkülasyon teknolojisini içeren fırını ile aynı anda 4 tepside farklı gıdaları kokuları birbirine karışmadan pişirirken, hem zamandan hem de elektrik enerjisinden tasarruf edebiliyor. Öte yandan R290 soğutucu gaz kullanılarak üretilen Vestel kurutma makineleri, yenilikçi ve çevre dostu bir ürün olarak öne çıkıyor.

ProDrive (Değişken Kapasiteli Yüksek Verimliliğe Sahip Kompresör) ve Vestel tarafından geliştirilen özel inverter teknolojili buzdolabı ise standart A+++’a oranla yüzde 35 daha az enerji tüketiyor.