Vestel’in hızına

yetişmek zor!

Vestel, pandemi sürecinde tüketicilerin dışarı çıkmadan ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamaları amacıyla 24 Saatte Teslim uygulamasını hayata geçirdi. Web sitesi üzerinden yapılan alışverişler için geçerli olan uygulama ile Vestel, tüketicilerin evde kalmasına destek olurken ihtiyaç duyan herkesin her an yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Vestel, zorunlu haller dışında dışarı çıkmamanın büyük önem taşıdığı pandemi sürecinde perakende sektöründe devrim niteliğinde bir yeniliği hayata geçirerek, web sitesi üzerinden yapılan tüm alışverişleri 24 saatte teslim etmeye başladı. Vaktinin çoğunu evde geçirmek zorunda kalan bireylerin acil ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt vermeyi amaçlayan bu uygulama ile Vestel, evde geçirdiği süreyle doğru orantılı olarak ihtiyaçları da artan tüketiciye, her gün her alanda yanında olduğunu hissettirdiği bir destek ekosistemi inşa etti.

Pandemi süresince önceliklerinin tüketiciye umut ve destek vermek olduğunu belirten Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu, 24 Saatte Teslim uygulaması ile ilgili olarak, “İnsanlar evlerinde olduğu için tüketime devam ettiler. Biz bir ihtiyaç ürünü satıyoruz.

Her ne kadar insanlar günlük hayatlarında bu ihtiyacı fark etmiyor olsalar da, örneğin bulaşık makinemiz bozulduğunda ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Bizim ürünlerimiz hayati önem taşıyor. Dolayısıyla ihtiyaçlar durmadı ve dijitalleşme burada önem kazandı. En önemli konu online tedarik süreci oldu. 24 saatte teslimat uygulamasını geliştirdik. Örneğin Sivas’tan bir müşterimiz online’dan bir ürün aldıysa, aynı gün Sivas’taki bayimiz üzerinden teslimat yapacak şekilde kurulan bir altyapı kurgusuyla, tüketiciye ürünü 24 saatte teslim ettik,” dedi.

Duygu Badem Uylukçuoğlu, ürünlerin garanti sürelerinin ücretsiz olarak uzatılması, sağlık çalışanlarına 7 gün 24 saat ücretsiz servis verilmesi ve çok hızlı bir şekilde devreye alınan EBA TV gibi uygulamaların da Vestel’i bu süreçte ayrıştırdığını belirtti.