DIGILOGUE’DAN COVID GÜNLERİNDE

CANLI SOHBETLER

Digilogue IG Live Series

Zorlu Holding ile Zorlu PSM’nin ortak girişimi olan ve düzenlediği panel, atölye, sergi ve performanslarla teknoloji ve sanatı bir araya getiren Digilogue, herkesin eve kapandığı Covid günlerinde etkinliklerini Instagram üzerinden yaptığı canlı yayınlarla sürdürdü. “Digilogue IG Live Series” adıyla IGTV’de de yayınlanan sohbetler “Games We Play During Covid19”, “Arts & Culture During Covid” ve “Weird Virtual” olmak üzere üç farklı başlık altında gerçekleştirildi. Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan ve konukları, oyun kültürü, pandeminin kültür-sanat üzerindeki etkisi ve sanal platformlara yönelen içerikler hakkında konuştular.

28 Nisan Salı

Digilogue IG Live serisinin “Games We Play During Covid19” başlıklı ilk konuşmasında, sanatçı ve akademisyen Selçuk Artut ile Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan, Commodore 64 efsanesini ve karantina süresince evlerimizden oynadığımız retro oyunları ele aldılar.

30 Nisan Perşembe

“Games We Play During Covid19” başlıklı ikinci konuşma, gaming kültürü ile alakalı hikâyelerle devam etti. Neden E.T. the Extra-Terrestrial oyunu dünyanın en kötü oyunu olarak anılıyor? Tropes vs. Women serisini yaratan ve oyunlar içinde kadının yerini sorgulayan Anita Sarkeesian neden ölüm tehditleri aldı? Bağımsız oyunlar ne zaman, neden bir patlama yaşadı? Sanatçı Meltem Şahin ve Lalin Akalan, Instagram canlı yayınında bu sorulara cevap aradılar.

2 Mayıs Cumartesi

Digilogue IG Live serisinin “Games We Play During Covid19” başlıklı üçüncü konuşmasının konuğu, Futbolist kurucularından Sinan Dursunoğlu’ydu. Dursunoğlu ve Akalan E-Sports’un tarihçesine değindikten sonra, son senelerde neden bu kadar yaygınlaştığını, Futbolist’in ne yaptığını ve “gaming” sektörü içindeki yerini konuştular.

7 Mayıs Perşembe

“Arts & Culture During Covid” serisinin ilk konuşmasında, Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas ile pandemi sonrası kültür-sanat alanlarında gözlemlenen değişiklikler, yaratıcılar ve kurumların bu döneme nasıl adapte oldukları gibi konular ele alındı.

10 Mayıs Pazar

Refik Anadol’un konuk olduğu Digilogue IG Live serisinin beşinci konuşmasında, “Arts & Culture During Covid” başlığı altında kültür-sanat alanlarındaki yaratıcı isimlerin pandemi sonrası döneme nasıl adapte oldukları tartışıldı.

14 Mayıs Perşembe

Sanal platformlara yönelen içeriklerin ve onların işlenme şekillerinin konuşulduğu “Weird Virtual” başlıklı üçüncü serinin ilk konuğu, Sude Belkıs ve Yasin Arıbuğa tarafından kurulan sanat, dijital tasarım, video, fotoğraf ve yaratıcı fikir platformu After Work’tü. Konuşmada, platformun karantinaya girdikten kısa bir süre sonra hayata geçirdiği “Temas” adlı dijital sergi ve dijital odaklı üretimi ele alındı.

 16 Mayıs Cumartesi

“Weird Virtual” serisinin bu konuşmasında, Covid Room kurucularından Andrea Giuseppe Parialo konuk edildi. Parialo, karantinadaki genç kreatifler tarafından hayata geçirilen ve dünyanın dört bir yanındaki genç sanatçılardan destek alan Covid Room’un hikâyesini anlattı.

19 Mayıs Salı

Digilogue IG Live Series, reklamcı ve akademisyen Levent Erden'in katılımıyla, değişen teknoloji ve Covid19 sürecinin hayatımıza getirdiği yeni alışkanlıkların, değişen iş yapış şekillerinin, sosyal hayatın, kısaca yeni dünya düzeninin tartışıldığı "Sürekli Yeni" serisiyle devam etti.