Kadın mentorlardan

genç meslektaşlarına destek

Zorlu Enerji, Eşit Bi’Hayat diyerek, kadınların enerji sektöründeki varlığını güçlendirmeye ve onların sektöre ilgisini artıracak girişimlere destek vermeye devam veriyor. Yenilenebilir enerji sektöründeki kadın profesyonellerin iletişim grubu TWRE’nin alanlarında uzman isimlerle düzenlediği online mentorluk programına katılan Zorlu Enerji’nin 6 kadın çalışanı, genç meslektaşlarına kariyerleri ilgili konularda rehberlik etti.

Türkiye’de enerji sektöründe faaliyet gösteren kadın profesyoneller arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla kurulan TWRE (Turkish Women in Renewables and Energy), sektörde kadınlara yönelik pozitif algı oluşturmak ve sektöre daha fazla yeşil yakalı kadın profesyonel kazandırmak için düzenlediği etkinliklere mentorluk programını da ekledi. Zorlu Enerji’den programa katılan 6 kadın yönetici, kariyerlerinin başlangıcındaki genç profesyonellerle ilk buluşmalarını gerçekleştirerek mentorluk desteği vermeye başladı.

Bu sürecin bir parçası olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyan Reyhan Nergis Öner, Gözde Karasoy, Seher Kahraman, Ahu Odabaşı, Özge Öztürk ve Raziye Şengün, geçtiğimiz günlerde kendileriyle eşleşen menteelerle ilk buluşmalarını gerçekleştirdi. Mentorlar, genç meslektaşlarının merak ettiği soruları yanıtlayarak sektörle ilgili bilgiler verirken, onlara kendi deneyimlerinden yola çıkarak çeşitli tavsiyelerde de bulundu.

Reyhan Nergis Öner

Proje Planlama ve Geliştirme - Yardımcı Yönetici

O da çok heyecanlıydı, ben de. Çünkü bu, yönetimin bende olacağı ama onun da ilgisiyle ilerleyecek bir süreç. Benim de onun da ilk tecrübesi. Toplamda 1,5 saat görüşmemiz ve mailleşmelerimiz sonunda bana güvendiğini ve bu sürece inandığını hissedebiliyorum. Aramızdaki o ilk enerji çok yüksekti.

Gözde Karasoy

Mühendislik Planlama - Kıdemli Uzman

İlk başta nasıl bir süreçle karşılaşacağını bilmediği için çok heyecanlıydı. Kendi geleceği, iş hayatı hakkında bazı endişe ve soru işaretleri vardı. Öncelikle kendisinin beklenti ve hedefleri üzerine görüştük. Sonra bu yolları nasıl kat edebileceği, bu süreçte karşısına neler çıkabileceği ve bunları aşmak için neler yapabileceği konusunda rehberlik etmeye çalıştım. Birine destek olabilmek benim için keyif vericiydi. Genç bir meslektaşımın hayatına az da olsa olumlu anlamda dokunduğumu hissedebilmek, kendisi ile konuştukça kafasındaki soru işaretlerinden arındığını görebilmek, beni mutlu etti.

Seher Kahraman

Mekanik - Müdür

Ben iki kişiye mentorluk yaptım. Biri 24, diğeri ise 25 yaşında. İkisiyle de aramızda güzel bir elektrik oluştu, memnuniyetleri fark ediliyordu. Ortak çok noktamız çıktı. Görüşmemizin başlangıcında, onların yaşında ve tecrübesinde olduğum dönemleri hatırladım. Empatiyle yaklaşınca hissettiklerini, şu anki hayata bakış açılarını, beklentilerini, endişelerini anlayabiliyorum. Onlara yardımcı olabileceğim için çok mutlu hissettim. Birilerine yardımcı olabilmek ve bunun memnuniyetini karşı taraftan hissetmek, vicdanen insanı çok tatmin eden bir şey.

Ahu Odabaşı

Planlama ve Tarife - Kıdemli Yönetici

İlk görüşmenin başlangıcında o da, ben de oldukça heyecanlıydık ama sona doğru rahatladım. Nasıl daha faydalı olurum diye düşündüm. Kesinlikle aynı yaşlarda olduğum döneme gittim. Ben de o yaşlarda tavsiyeleri ve tecrübeleriyle ufkumu genişleten, yoluma ışık tutan bir mentorla karşılaşmak isterdim.

Özge Öztürk

Doğalgaz Ticaret Satış ve Pazarlama - Yardımcı Yönetici

24 ve 25 yaşlarında iki yeni mezun kadın meslektaşımızla eşleştim. İlk görüşme öncesinde ben de heyecanlıydım. Aramızda uyum olacak mı konusunda endişelerim vardı. Ancak görüşme başladıktan hemen sonra, her ikisinin de oldukça istekli ve hevesli olduğunu görmem endişelerimi giderdi ve bende de aynı istek ve hevesi uyandırdı. Ben de o yaşlarda karşıma rahat konuşabileceğim, beni yargılamadan dinleyen, tecrübelerinden faydalanabileceğim, aynı zamanda atacağım adımlar öncesi kendisine danışarak fikrini alabileceğim bir mentor çıkmasını isterdim.

Raziye Şengün

Jeokimya - Yardımcı Yönetici

Üniversiteden yeni mezun olmuş iki mentee ile görüştüm. Oldukça heyecanlıydılar, ben de öyle. Konuştukça biraz daha birbirimizi tanıdık, akıcı bir sohbet oldu. Seans sonunda memnun ayrıldık. Başlangıçta nasıl yardım edebilirim diye düşünüyordum. Sonunda anladım ki kendi kendilerine yardım etmelerini sağlayarak! Görüşmelerim mutlu, biraz da hüzünlü bitti benim için. Bu görüşmeler iki taraf içinde öğretici, bunu anladım. Güzel farkındalıklar oluşuyor.