“Benim Renkli Sınıfım” projesi

ikinci yılında da çocukların hayallerine hayat verecek

TAÇ’ın Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığı ile 2019 yılında başlattığı “Benim Renkli Sınıfım” projesi 2020 yılında da devam edecek. Geçen yıl 8 şehirde 1.756 çocuğun hayallerini gerçeğe dönüştüren projenin ikinci yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki 1.860 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Türk ev tekstilinin lider markası TAÇ ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğinde hayata geçirilen “Benim Renkli Sınıfım” projesi büyümeye devam ediyor. İlköğretim çağındaki çocukları gönüllülük, sivil toplum ve birlikte iyi yaşam konusunda güçlendirmeyi, çocukların eğitim ortamını güzelleştirmeyi ve böylece çocukların okula olan aidiyet duygularını pekiştirmeyi amaçlayan proje ilk yılını geride bıraktı. Çocukların yaptığı resimlerin TAÇ tarafından perdeye dönüştürüldüğü proje ile bugüne kadar binlerce çocuk, kendi çizdikleri resimlerin yer aldığı perdelerin renklendirdiği sınıflarda eğitim görmenin mutluluğunu yaşadı.

Yeni sezon Kayseri’de başladı

Projenin ikinci yılı, Kayseri’nin Develi ilçesindeki Çaylıca Şehit Jandarma Er Zeki Özbek İlkokulu’nda gerçekleşen yaz kampıyla başladı. Yaz okulunda 52 çocukla bir araya gelen Zorlu Tekstil ve TOG gönüllüleri, sivil toplum, birlikte iyi yaşam, gönüllülük ve çocuk hakları gibi konuların işlendiği çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. Atölye çalışmalarında yaratıcılıklarını geliştiren çocuklar, sınıflarındaki perdeler için de resim çizerek hayallerini kâğıda döktüler.

6 şehirde, 25 okul renklenecek

İlk yılında Mardin, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 8 şehir ve 30 okulda 1.756 çocuğa ulaşan projenin ikinci yılında, 6 farklı şehirdeki 25 okulda toplam 1.860 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

“Benim Renkli Sınıfım” projesi ile çocukları hem mutlu etmeyi hem de herkesin mutluluğu için sorumluluk üstlenmeye özendirmek istediklerini ifade eden Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, “Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın alanındaki köklü bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak hazırladığımız projemiz, çocukları yalnızca kendi resimlerinin bulunduğu ortamlarda ders yaparak mutlu etmekle kalmıyor, aynı zamanda onlara gönüllülük ruhunu kazandırarak daha güzel bir yaşam için kendilerinin de sorumluluk almaları gerektiğini onlara anlatıyor,” şeklinde konuştu.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI GENEL MÜDÜRÜ MURAT ÇİTİLGÜLÜ:

“Sadece çocukların değil, gençlerin de hayatı değişti.”

“Çocukken sınıfınızın camlarını sizin hayalleriniz süsleseydi ne hissederdiniz? Ben okula her gün hevesle, heyecanla gideceğimden eminim. Taç Perde’nin desteğiyle yürüttüğümüz Benim Renkli Sınıfım projesiyle Toplum Gönüllüsü gençler, dezavantajlı okullardaki çocuklarda işte bu hevesi ve heyecanı yaratmayı amaçlıyorlar.  

8 Mayıs 2018’de Mardin’de başlattığımız projede Toplum Gönüllüsü gençler şimdiye kadar 15 ilde, 48 okulda, 3.485 çocuğa gönüllülüğü ve tüm canlılarla birlikte yaşayabilmenin güzelliğini anlattı. Sadece çocukların değil, gençlerin de hayatı değişti. ​Proje kapsamında eğitim alan Toplum Gönüllüsü gençlerin yürüttüğü eğlenceli atölye çalışmalarıyla çocukların hayallerini resmetmeleri sağlandı. Bu resimler, TAÇ üretim tesislerinde uzman ekipler tarafından her sınıf için özel olarak tasarlandı ve perdeler yerel Taç Perde bayilerinin desteğiyle sınıfların pencerelerindeki yerini aldı.  

Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak, 18 yıldır gençleri güçlendirip yarattıkları değişimle pek çok kişinin ve canlının yaşamına dokunduğuna şahit oluyoruz. Projemizin ikinci yılında da aynı heyecanla ve gönüllülüğün verdiği motivasyonla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”