Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak:

Enerji sektörü büyük bir dönüşümün eşiğinde

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, konuşmacı olarak katıldığı Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı ve 3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde sektörün geleceğine dair öngörülerini paylaştı. Sinan Ak, yenilenebilir enerjideki yeni teknolojilerin rolüne dikkat çekti.

Enerji sektörünün önde gelen temsilcileri, Şubat ayında İstanbul’da düzenlenen iki önemli toplantıda bir araya geldi. Atlantik Konseyi Türkiye ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ev sahipliğinde 13 Şubat’ta yapılan “Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı” ile Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi tarafından T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde 24 Şubat’ta düzenlenen “3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi”nde sektördeki son gelişmeler, yasal düzenlemeler, finansman ve yatırım fırsatları ile yenilenebilir enerjinin geleceği gibi konular masaya yatırıldı.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı kapsamında düzenlenen “Yeni Nesil Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Yeni Teknolojilerin Rolü" başlıklı oturumda; Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında da “Yeni 10 Yılda Yenilenebilir Enerji” oturumunda konuşmacı olarak yer aldı. Her iki zirvede de konuşmasına yeni nesil bir enerji şirketi olan Zorlu Enerji’nin gelecek planlarını özetleyerek başlayan Sinan Ak, konuşmasının devamında gelecek nesil yenilenebilir enerjideki yeni teknolojilerin rolüne dikkat çekti. Konuşması ilgiyle izlenen Sinan Ak, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, akıllı şebekeler ve kendi elektriğini üreten tüketicilerin sektörde büyük bir dönüşüm yaratacağını söyledi.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak:

“Önümüzdeki dönemde yepyeni düzenlemelere, belki yeni bir piyasaya ihtiyacımız olacak!”

Günümüzde sadece Türkiye’de değil, dünyada da merkezi bir enerji üretimi sisteminin olduğunu ve enerji üreten şirketlerin sayısının 8-10 taneyi geçmediğini belirten Sinan Ak, “Yakın gelecekte sektörde yenilenebilir dağıtık enerji kullanımının büyük bir ivmeyle arttığını göreceğiz,” şeklinde konuştu. Sinan Ak, kendi enerjisini üreten yeni tip bir tüketici kavramının hızla yükselmekte olduğuna dikkat çekerek, bunun sektörde topyekün bir değişime yol açabileceğini söyledi:

“Sayıları şimdilik 7-8 bin olmakla birlikte yeni bir tüketici/üretici kavramı doğuyor. Prosumer olarak adlandırılan bu kitle kendi enerjisini üretiyor ve fazlasını şebekeye satıyor. Önümüzdeki dönem bu insanların sayısı milyonlarla ifade edilmeye başlandığında bütün verileri tek kanal üzerinden senkronize etmek gerekecek.

Bunun için de yepyeni düzenlemelere, belki yeni bir piyasaya ihtiyacımız olacak. Burada en hassas ve önemli nokta fiyatlamanın şeffaf biçimde yapılması. Bu günler çok uzakta değil. Bunun çözümü olarak şu anda karşımızda, kaçınılmaz ve zorunlu olarak blockchain görünüyor.

Bütün bu altyapı için ikinci önemli nokta ise altyapı şebekelerinin bu uygulamalara ve kavramlara uygun inşa edilmesi. Smart Grid üzerine şu andan altyapı yatırımı yapmamızın en önemli sebebi bu. Zorlu Enerji, geleceğin yeni nesil enerji şirketi olarak teknoloji ile enerjinin kesiştiği her noktada faaliyet gösterecek.”