Vestel Beyaz Eşya’ya Japonya’dan

TPM Özel Ödülü

Vestel Beyaz Eşya, ilk kez 2014 yılında aldığı 5 aşamalı TPM Ödülü’nün üçüncü aşaması olan “TPM Özel Ödülü”nü almaya hak kazandı. Vestel Beyaz Eşya, bu başarı ile 7 ayrı fabrikada 7 ayrı ürün ailesi ile aynı anda bu ödülü alan dünyadaki ilk ve tek şirket oldu.

Üretim ve yönetim faaliyetlerinde sürekli iyileştirme ile verimliliği artırmak için 2011 yılından bu yana Toplam Üretken Bakım (TPM) felsefesini üretim sistemlerine entegre eden Vestel Beyaz Eşya, bu uygulamalarıyla Japonya’dan ödül kazandı.

Japon Fabrika Bakım Enstitüsü (JIPM - Japan Institute of Plant Maintenance) tarafından ilk olarak 2014 yılında “TPM Mükemmellik Ödülü”nü almaya hak kazanan Vestel Beyaz Eşya, 2017 yılında da ikinci aşama olan “TPM Süreklilik Ödülü”nü almıştı. Bu kez “TPM Özel Ödülü”ne layık görülen Vestel Beyaz Eşya, 7 ayrı fabrikada 7 ayrı ürün ailesi ile aynı anda bu ödülü alan dünyadaki ilk ve tek şirket oldu.

TPM faaliyetlerinin Endüstri 4.0 uygulamaları açısından önem taşıdığının altını çizen Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Bir Japon uygulaması olan Toplam Üretken Yönetim faaliyetleri, üretimde hata payını sıfıra indirmek ve verimliliği artırmak açısından çok faydalı. Vestel Beyaz Eşya olarak 2011 yılından itibaren bu uygulamaları hayata geçirmeye başladık ve sürekli geliştirdik. Bu çalışmalarımızın böylesine prestijli bir organizasyonda üçüncü kez ödüle layık görülmesi ve kapsamı bakımından dünyadaki tek şirket olmamız bizi çok gururlandırıyor. Tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum,” dedi.

TPM nedir?

Günümüzde şirketlerin rekabetçi güçlerini artırabilmek için organizasyonlarını, yapılarını ve üretim süreçlerini sürekli gözden geçirmeleri gerekiyor. Artık “dünya ölçeğinde” verimli çalışmayan sistemlerin yaşam şansı yok. TPM (Total Productive Maintenance - Toplam Üretken Bakım), işletme içinde entegre bir sistem yaratarak üretim sistemini en üst verimliliğe çıkarmayı, üretim hatlarında kayıpları en aza indirmeyi, makine ve ekipman verimini artırmayı, en kıdemsiz işçiden üst yönetime kadar herkesin katılımını sağlamayı ve küçük grup çalışmalarının etkinliğini artırmayı hedefleyen modern bir yaklaşım.

Bakım ile üretkenlik arasında yakın bir ilişki kuran TPM metodolojisi, ekipmanın düzenli bakımı ve çalışanların makinelerini sahiplenmesi yoluyla verimin yükseltilmesini sağlıyor. Makine ve ekipmanları en etkin çalışma koşullarına getiren ve bu koşulların sürekliliğini sağlayan bu yöntem, işlerin daha güvenli yapılmasını sağladığı gibi kronik kayıpların üzerine etkili bir biçimde giderek üretkenliği önemli oranda artırıyor. TPM, temiz, tertipli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratarak çalışanların çalışmaktan zevk ve gurur duyacakları bir fabrika ortamı oluşturuyor.

Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü’nün TPM ödülleri 5 aşamadan oluşuyor: Mükemmellik Ödülü, Süreklilik Ödülü, Özel Ödül, İleri Özel Ödül ve Dünya Standartlarında Üretim Ödülü.