Metin Salt’tan

Üniversite Öğrencilerine Tüyolar

Sosyal girişim Askıda Ne Var tarafından Regal’in desteğiyle düzenlenen #BirBileneSor buluşmasında Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, girişimcilik ve iş dünyası hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üniversite öğrencileriyle Zorlu Holding’de bir araya geldi.


2012 yılından bu yana üniversite öğrencilerine çeşitli ücretsiz ürün ve hizmetler sağlayan sosyal girişim Askıda Ne Var, Regal’in sponsorluğunda Zorlu Holding yöneticileri ile üniversite öğrencilerini bir araya getiren #BirBileneSor buluşmasında bu ay Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt’ı konuk etti. Zorlu Holding’de gerçekleşen buluşmada Metin Salt, öğrencileri girişimcilik konusunda bilgilendirirken gelen soruları da açık yüreklilikle yanıtladı.

Metin Salt, bir fikrin ortaya çıkışından start-up evresine ulaşmasına kadar tüm süreçleri anlatarak, gençleri hayallerini gerçekleştirmeleri için cesaretlendirdi. Kendi hikâyesini de öğrencilerle paylaşan ve iş hayatı hakkında çeşitli ipuçları veren Salt, büyük bir rekabet ortamının egemen olduğu girişimcilik dünyasında ürün ve iş modelindeki yaratıcı yeniliklerin önemini vurguladı. Ürünü geliştirmeden önce mevcut ve potansiyel müşterilerden fikir alınmasının belirleyici bir rol oynadığını söyleyen Metin Salt, ayrıca alınacak geri dönüşlerin iyi yorumlanmasının da ürün ve hizmet modelini bir adım ileriye götürmek açısından önemine dikkat çekti.

Sosyal inovasyon konusunun da ele alındığı #BirBileneSor buluşmasında Metin Salt’ın en akılda kalıcı tavsiyelerinden biri, “Enerjinizi çözmeye değer bir sorunu çözmek için harcayın” oldu. En çok yatırımın mobil aplikasyonlara yapıldığını belirten Salt, “Bir start-up’ın değeri artık cirosu ile değil üye sayısı ile ölçülüyor,” diyerek içerik pazarlamasının da önemini vurguladı.

Gençler sordu, Salt yanıtladı

Metin Salt, yatırım dünyasının pratikleri içinde “outsourcing” (dış kaynak kullanımı) kavramının sürdürülebilirliği sağlandığında oldukça yararlı olduğundan bahsederek, dış kaynaklardan yararlanma konusundaki stratejik girişimlerin ekosistemi bir adım ileriye taşıyabileceğini söyledi. Üniversite öğrencilerine mezuniyet sonrasında geleneksel kariyer planlarından farklı olarak girişimcilik ekosistemi ve start-up’ların daha fazla yatırım alma koşulları hakkında bilgi veren Salt, yatırım görüşmelerine yönelik kritik tüyoları da gençlerle paylaştı.

Üniversite öğrencilerinin merak ettiği tüm soruları sektörün önde gelenlerine sorarak kariyerleri için fark yaratacak cevaplar bulabildikleri #BirBileneSor deneyimi, ilerleyen dönemlerde Regal desteğiyle farklı isimlerle yapılmaya devam edecek.

VESTEL VENTURES GENEL MÜDÜRÜ METİN SALT:
“Enerjinizi çözmeye değer bir sorunu çözmek için harcayın!”