Vestel Beyaz Eşya ve Hacettepe Üniversitesi
geleceğin teknolojileri için bir araya geldi

Vestel Beyaz Eşya ile Hacettepe Üniversitesi arasında Ar-Ge, eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri üretmek üzere bir iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği kapsamda beyaz eşya ürünlerinde kullanılacak yapay zekâ teknolojileri Vestel mühendisleri ve öğrenciler tarafından ortaklaşa geliştirilecek, ortak seminer ve çalıştaylar düzenlenecek, öğrenciler ise Vestel’de staj imkânı elde edecek.

Vestel Beyaz Eşya ve Hacettepe Üniversitesi, öğrencilerin mesleki gelişimlerini destekleme ve yeni ürün/teknoloji geliştirme konularında ortak bir platform oluşturmak amacıyla iş birliğine gitti. İş birliği protokolü, Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Haluk Özen tarafından imzalandı.


Törende konuşan Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, “İmzaladığımız protokol kapsamında Hacettepe Üniversitesi ile birlikte üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerini vereceğiz. Genç beyinlerden çıkacak Ar-Ge projelerini, ürünlerimizde kullanabileceğimiz uygulamaları heyecanla bekliyoruz. Geçen yıl Berlin’de düzenlenen IFA fuarında yapay zekâ yazılımlarıyla donatılmış ilk çamaşır ve bulaşık makinelerimizi tanıtmıştık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bu yıl açılan Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü ile projeler geliştirmeye başlıyoruz. Özellikle akıllı ev cihazları ve yeni nesil üretim teknolojileri üzerine yapay zekâ altyapılı projeler geliştireceğiz. Ayrıca, öğrencilerimize staj imkânı sağlayacak olmaktan da mutluyuz. Bu iş birliğinin her iki taraf için de yararlı ve hayırlı olmasını diliyorum,” dedi.


İş birliği kapsamında Hacettepe Üniversitesi ile, Vestel Beyaz Eşya’da üretilen ürünlere yönelik olarak yapay zekâ projelerinin yanı sıra çevre dostu, enerji ve su tüketimini düşürecek Ar-Ge projelerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca alternatif ve özelliği iyileştirilmiş kaplama, yalıtım malzemesi ve hammaddelerin geliştirilmesi yönünde ortak çalışmalar yapılacak. Protokol kapsamında Vestel Beyaz Eşya çalışanlarına yönelik eğitimler de düzenlenecek. Üniversite-sanayi iş birliğine örnek olacak seminer ve çalıştaylar yoluyla hem öğrencilerin hem de Vestel Beyaz Eşya çalışanlarının gelişimine destek verilecek.

VESTEL BEYAZ EŞYA GENEL MÜDÜRÜ ERDAL HASPOLAT:

“Genç beyinlerden çıkacak Ar-Ge projelerini, ürünlerimizde kullanabileceğimiz uygulamaları heyecanla bekliyoruz.”