Zorlu Tekstil Marka Direktörü
Çiğdem Solak

“Sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm, Zorlu Tekstil için yenileyici ve yapıcı bir anlam ifade ediyor.”

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramları Zorlu Tekstil için ne ifade ediyor?

Zorlu Tekstil olarak, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda geliştirdiğimiz kalite, standartlar ve uygulamalar sayesinde bugün dünya devlerinin inovatif iş ortağıyız. Gelecek için bugünden başlayarak, çevre dostu üretim teknolojileri geliştirme, enerji verimliliği ve tasarrufu, geri dönüşüm projeleri, tedarik, üretim, dağıtım, kullanım süresi, sevkiyat ve atık yönetimi ile ilgili bütün konularda sektörümüzde öncü bir rol üstleniyoruz.


Yaşanabilir gelecek hedefiyle “Doğa ve İnsan için Yenileyici (Regenerative) Tekstil” anlayışını benimsiyoruz. Tüm üretim süreçlerimizde hayata yenilik katarken; yaşam, refah ve sağlık anlayışının ve iyi olma halinin en önemli parçalarından biri olmayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm, Zorlu Tekstil için yenileyici ve yapıcı bir anlam ifade ediyor.

“Yaşanabilir gelecek hedefiyle, Doğa ve İnsan için Yenileyici Tekstil anlayışını benimsiyoruz.”

Taç Inova’nın konseptini oluştururken nasıl bir süreçten geçtiniz? Koleksiyonda hangi ürünler yer alıyor? Yeni tasarımlar eklenecek mi?

Zorlu Tekstil’in inovatif ürün grubu olan TAÇ Inova çatısı altında, yenilikçiliği üretim süreçlerine dahil ederek sektörde fark yaratan çalışmalara imza atıyoruz. Grubumuzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği TAÇ Inova, hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan ve son teknolojilerin ışığında tasarlanan inovatif ürün gruplarını genişletmeye devam ediyor. TAÇ Inova koleksiyonuna, bu yıl ilk kez Evteks Fuarı’ında tüketici ile buluşturduğumuz pet şişe ve polyester ipliklerin geri dönüşümü ile elde edilen TAÇ Reborn Perdeler ve yine pamuk ve tencel ipliklerin geri dönüştürülmesi ile elde edilen TAÇ Reborn Nevresim Takımları’nı ekledik. Bu ürünlerimiz fuarda çok beğenildi ve çok yakında mağazalarımızda olacak. Kaynaklarımızın sınırlı olduğunun bilincinde olarak hayata geçirdiğimiz ve geri dönüştürülebilir ipliklerden ve pet şişelerden elde ettiğimiz bu koleksiyonlar ile farkındalık yaratmak istiyoruz. Özellikle 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle de bu farkındalığın en üst seviyede olacağına çok inanıyoruz.

Bunların yanı sıra, sürdürülebilir okaliptus ormanlarındaki ağaçlardan ürettiğimiz TAÇ Tencel, son teknolojilerle geliştirilmiş apresi sayesinde lekelerin üzerinde tutunmasını önleyen ve kendini sadece gün ışığı veya yapay ışıkla temizleyebilen Kendini Temizleyen Stor ve Kumaş Perdeler, organik kumaşlı nevresim takımları, doğal kristal poliol teknolojisiyle üretilen, cildin serin hissetmesini sağlayan ve ısı transferini ayarlayan Serin Tutan Pike, sürdürülebilir bambu ağaçlarından elde edilen, bambu elyafının cilde dost dokusu ile üretilen TAÇ Bamboo, dünyanın en sakin ve dinlendirici yerlerinde bulunan negatif iyonlarla pozitif bir uyku deneyimi sunan TAÇ Ion Therapy Nevresim Koleksiyonu, antimikrobiyal hastane kumaşları ve silinebilir özel kumaştan üretilen mutfak koleksiyonlarımız, bizim teknolojiden beslenen sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ürünlerimize bir yansımasıdır. TAÇ olarak dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de kaynaklarımızı etkin kullanmaya ve doğa dostu ürünlerimizle kullanıcılarımızın hayatına değer katmaya devam edeceğiz.

“TAÇ olarak doğa dostu ürünlerimizle kullanıcılarımızın hayatına değer katıyoruz.”

Kullandığınız malzemeler hangileri? Bu malzemeleri tercih etmenizin nedeni neydi?

TAÇ Inova koleksiyonunda akıllı teknolojilerle şekillendirilen, insan sağlığıyla dost, sürdürülebilirliği hedefleyen yenilikçi malzemeleri kullanıyoruz. Bu malzemeleri, insanların yaşamını iyileştirirken daha sürdürülebilir bir gelecek için tercih ediyoruz. Geri dönüştürülebilen pamuk ve tencel iplikleri, yine okaliptus ormanlarındaki ağaçlardan üretilen iplikler, boyası dahil tüm malzemeleri organik olan nevresim takımları, antimikrobiyal kumaşlar, pet şişe ve polyester ipliklerin geri dönüşümü ile elde edilen perdeler, bu konudaki en güncel örneklerimiz arasında yer alıyor.


Hazırladığımız koleksiyonlarımız ile çevresel sürdürülebilirliği destekliyoruz. Tüm bu ürünlerimizi, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerimizdeki deneyimli mühendis ve tasarımcı ekiplerimiz ile hayata geçiriyoruz. Ekolojik bir üretim anlayışına sahibiz. GOTS (Global Organic Textile Standards) ve OEKO TEX belgeleri ile çevreci duruşumuzu kanıtlıyoruz. Sadece üretimde değil, proseste de sürdürülebilirlik bizim için çok önemli. Kurduğumuz geri kazanım tesisleri sayesinde, 1 kg pamuklu kumaş üretiminde dünya ortalaması 120 lt su iken, Zorluteks olarak 1 kg pamuklu kumaşı 80 lt ortalama su ile üretiyoruz. Ayrıca dijital baskı makinalarımız sayesinde daha az su kullanarak, daha hızlı ve çevreci bir üretim yapabiliyoruz.

“Hazırladığımız koleksiyonlarımız ile çevresel sürdürülebilirliği destekliyoruz.”

Kullanıcının çevre dostu ürünleri tercih etmesi için nasıl tanıtımlar yapılması gerekiyor?

Öncelikle bu konuda sektörel anlamda ön yargıları ortadan kaldıracak, tüketicileri bu ürünleri kullanmaya teşvik edecek bir iletişim dilinin ve söylem birliğinin olması gerektiğine inanıyoruz. Markaların vaatlerinde samimi bir dil benimsemesi önemli. Sektör ne olursa olsun, kullancılar artık çok bilinçli. Sağlığa zaralı olmayan, uzun vadede fayda sağlayacak ürünleri satın alan kişilerin sayısı çok arttı. Tekstil sektörü için kanaat önderi olarak nitelendirilebilecek isimlerin bu ürünleri kullanması ve kullanımını teşvik etmesi de tüketiciler üzerinde olumlu etki yaratacaktır.