Sinan Ak, farklı

platformlarda enerjinin

geleceğini anlattı

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Haziran ayı boyunca katıldığı çeşitli online etkinliklerde enerjinin geleceğine yönelik beklenti ve görüşlerini paylaştı. Zorlu Enerji’nin geleceğin teknolojilerine yönelik olarak yaptığı yatırımlar ve mevcut faaliyetleri hakkında da bilgi veren Sinan Ak, mezunu olduğu İTÜ’lü öğrencilerle bir araya geldiği “Kahveler Mezundan” etkinliğinde de kişisel deneyim ve tavsiyelerini geleceğin genç profesyonelleri ile paylaştı.

THE FUTURE OF EVERYTHING SUMMIT 2020

Zorlu Enerji’nin enerji sektörü sponsoru olduğu The Future of Everything Summit 2020, 3 Haziran’da Sinan Ak’ın katılımıyla gerçekleşti. Pek çok dev markanın üst düzey yöneticilerini bir araya getiren online buluşmadaki konuşmasına, her sektörün geleceğe yönelik aksiyon planlarını güncellemesi gereken bir süreçten geçildiğini hatırlatarak başlayan Sinan Ak, enerjinin geleceği belirlemek adına en önemli sektörlerden biri olduğunu belirtti. “Dünyanın nasıl bir enerjiyle şekillenmesini istiyoruz?” sorusunu soran Sinan Ak, iklim krizi nedeniyle yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi yaratmak için insanlığın fazla vaktinin olmadığını, en az seviyede karbon salımı yaratan yeni nesil bir ekonominin mutlaka oluşturulması gerektiğini söyledi. Sıfır karbon salımı için en etkili çözümlerden birinin elektrik araçlar olduğunu söyleyen Sinan Ak, “Bugün dünyadaki insan kaynaklı karbon salımının yaklaşık yüzde 20’si yollardaki araçlardan kaynaklanıyor. Bu sebeple elektrikli araçların gelişimi ve yaygınlaşması çok kritik bir konu. Karbon nötr gibi hayati bir hedefe ulaşmak istiyorsak, elektrikli araç ekosistemini geliştirmek zorundayız,” şeklinde konuştu.

Elektrik üretiminin neredeyse yarısını yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Türkiye’nin doğru bir yolda ilerlediğini ve bu yoldan çıkmazsa cari açığını kapatmak ve ekonomisini güçlendirmek için ciddi bir fırsat elde edeceğini söyleyen Sinan Ak, Zorlu Grubu’nun da Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonu ile hem yenilenebilir enerji alanına, hem de elektrikli araç ve şarj istasyonlarına yaptığı yatırımlarla öncü bir rol üstlendiğini belirtti. Sinan Ak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zorlu Grubu olarak biz yenilenebilir enerji kaynaklarına ve dağıtım altyapısının güçlendirilmesine, aynı zamanda yerli elektrikli araç üretimine ve şarj istasyon altyapısına daha da fazla odaklanmaya devam edeceğiz. Bu konuda Türkiye’ye öncü olma misyonumuzu sürdüreceğiz. Çünkü Zorlu Holding, geleceğin grubudur. Biz de bu vizyon ile, Zorlu Enerji olarak 2030 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefiyle var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

İTÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞMA

Sinan Ak, 5 Haziran’da Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’nde verdiği derse beş yıldır olduğu gibi bu sene de konuk konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilerin online olarak izlediği sunumunda Sinan Ak, elektrik dünyasının karbon emisyonunun artışı nedeniyle büyük bir değişime uğrayacağını ve sıfır emisyonlu araçlar ile yenilenebilir enerji üretimlerinin yaygınlaşmasının neden kaçınılmaz olduğunu aktardı. Elektrikli araçların 2035 yılına kadar standart hale geleceğini söyleyen Ak, elektrikli araç ve pil üretim maliyetlerinin günden güne düştüğünü, bunun da elektrikli araçları daha cazip hale getirdiğini belirtti.

Öğrencilere sürdürülebilir enerji kaynaklarının geleceği hakkında da bilgi veren Sinan Ak, güneş enerjisi üretiminin bugün yüzde 7 olan payının 2040 yılında yüzde 25’e, rüzgâr enerjisi üretiminin payının da yine yüzde 7’den yüzde 15’e çıkacağını söyledi. Çatıların güneş panelleri ile kaplanmasıyla bireysel elektrik üretiminin artacağını ve yüksek emisyonlu santrallere yatırım yapmanın bir süre sonra verimsizleşeceğini belirten Ak, 2050 yılında kamyon ve uçaklar dahil her şeyin elektrikli hale geleceğini söyledi. Konuşmasının ardından Sinan Ak, öğrencilerin hem kariyeri hem de sektörle ilgili olarak sorduğu soruları yanıtladı.

“KAHVELER MEZUNDAN” ETKİNLİĞİ

Sinan Ak, 17 Haziran günü İTÜ’nün en aktif gruplarından Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü’nün düzenlediği “Kahveler Mezundan” etkinliğine katıldı. Her hafta çarşamba günü farklı sektörlerden İTÜ mezunu üst düzey bir yöneticinin konuşmacı olarak katıldığı etkinliği, çeşitli kriterlere göre seçilmiş farklı bölümlerden 30 öğrenci izledi.

Konuşmasına okul ve öğrencilik yıllarını anlatarak başlayan Sinan Ak, daha sonra kariyer basamaklarını ve edindiği deneyimleri İTÜ’lü öğrencilerle paylaştı. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Ak, kariyer planlaması için öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

“Karbon nötr gibi hayati bir hedefe ulaşmak istiyorsak, elektrikli araç ekosistemini geliştirmek zorundayız. Bu konuda Türkiye’ye öncü olma misyonumuzu sürdüreceğiz. Çünkü Zorlu Holding, geleceğin grubudur.”