Girişime Dönüşecek
PARLAK FİKİRLER BEL
İRLENDİ

Parlak Bi’Fikir kurum içi girişimcilik projesinin finali 14 Kasım günü yapıldı. Proje sunumlarının ardından finalde yarışan 5 takımdan 3’ü nihai yatırım görüşmelerine başlamaya hak kazandı. MRT Technologies, AbilityPool ve Jungo takımları yatırım için Zorlu Holding ile masaya oturacak. Süreç sonunda yatırım için el sıkışılan projeler, Zorlu Holding’in yüzde 25 ortaklığında birer start-up olarak yolculuklarına devam edecek.

Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde, yenilikçi fikirleri ve çözümleri teşvik eden bir iş ortamının yaratılması amacıyla başlattığı kurum içi girişimcilik projesi “Parlak Bi’Fikir!”, 14 Kasım’da Zorlu PSM’de gerçekleşen final etkinliği ile tamamlandı. Özgün ve yaratıcı fikirleriyle yüzlerce fikir arasından seçilerek final aşamasına gelen 5 takım, nihai yatırım almaya hak kazanmak için jüri karşısında sunumlarını gerçekleştirdi.


Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Vestel Şirketler Grubu Başkanı Turan Erdoğan, Zorlu Gayrimenkul Grubu Başkanı Mesut Pektaş, Bilgi Teknolojileri Grubu Başkanı Murat Zeren, Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Maden Grubu Başkanı Orhan Yılmaz, İK Grup Başkanı Necmi Kavuşturan ve üst yönetimin de yer aldığı Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda yatırım görüşmesi yapma hakkı kazanan 3 takım belli oldu.

Emin Çapa’nın moderatörlüğünde gerçekleşen final etkinliğinde açılış konuşmalarının ve GOOINN Kurucusu Yavuz Cingitaş'ın “Parlak Bi’Fikir!” sürecini özetlemesinin ardından finale kalan takımlar sunumlarını yaptılar.


0-7 yaş arası çocuklarda büyük bir sorun olan göz tembelliği tedavisinde kullanılmak üzere akıllı gözlük fikriyle “MRT Technologies”; yeni nesil annelerin sosyalleşme platformu “Attaa”; ekiplerin iletişim, proje takibi ve takım etkileşimini amaçlayan “Jungo”; şirketlerin gönüllülük projelerini dijital ortamda takip etmesini sağlayan “AbilityPool” ve tek bir uygulamada izleme, dinleme ve okuma deneyimini birleştiren “Mediacent”, projelerini başarılı bir girişime dönüştürmek için ihtiyaç duydukları yatırımı almaya çalıştılar.


Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bu girişimlerden MRT Technologies, Jungo ve AbilityPool, yatırım görüşmesi için Zorlu Holding ile masaya oturmaya hak kazandı. Süreç sonunda yatırım için el sıkışılan projeler, Zorlu Holding’in yüzde 25 ortaklığında birer start-up olarak yolculuklarına devam edecek. Ayrıca hukuk, muhasebe ve finans gibi birçok destek de Zorlu Holding tarafından verilecek.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu:

“Kurum içi girişimcilikle inovasyonu harekete geçiren bir kültür geliştirirken aynı zamanda yaptıkları işte anlam arayan Y kuşağının beraber neler yapılabileceğini görmelerini sağlıyoruz.”

Bugünün dünyasında ancak farklı olabilen şirketlerin öne çıktığını ve bunun birçok yöntemi olduğunu dile getiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, “Şirketler bu farkı Ar-Ge ve çeşitli yöntemlerle yaratabilir. Bizim de şirketlerimizde çok büyük ve yetkin Ar-Ge ekiplerimiz var. Fakat bizim gibi farklı sektörleri içerisinde barındıran ve farklı fikirlere ihtiyacı olan holding yapılarında Ar-Ge ve inovasyonu kapalı kapılar ardında yaparak ancak bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Bilgiye erişimin oldukça kolay olduğu bir dünyada, bireysel fikir üreterek ancak bir yere ilerleyebiliyorsunuz. Bu yolda inovasyonu doğru kullanabilmenin en önemli faktörlerden biri olduğuna inanıyorum. Bu nedenle de alttan fikirlerin gelmesini sağlayacak ve inovasyonu harekete geçirecek bir kurum kültürüne ihtiyaç var. Bizim kurum içi girişimciliğe odaklanmamızda da temel çıkış noktamız bu oldu.

Bununla birlikte bugün yeni nesil tarafından şekillenen bir dünyada yaşıyoruz. Bu kuşaklar için sadece bir işte çalışmak yetmiyor, aynı zamanda yaptıkları her işte anlam arıyorlar. Beraber ne yapılabileceğini görmek istiyorlar. Kurum içi girişimcilik aslında birlikte çıkılan bu yolda aynı zamanda yeni neslin anlam arayışına da katkı sağlıyor. Bir yandan da Y kuşağını yeni dünyaya hazırlamamız gerekiyor. Bizim kurum içi girişimcilik projemizin böyle bir fonksiyonu da bulunuyor. Bu projeye katılan herkese hatalar yaparak bunlardan ders çıkarabilecekleri bir alan yaratıyoruz. En önemli kaynağımız olan insanların dene-yanıl yöntemiyle mükemmele ulaşabilmelerine zemin sağlıyoruz. Bu yüzden bu sürecin kazananı bir ya da birkaç kişi değil, tüm Zorlu Grubu oluyor,” dedi.

Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal:

“Kurum içi girişimcilik, DNA’mızda yer alan inovasyonu canlandırırken çalışanlarımızın yaratıcılıklarını ortaya koyan, tüm paydaşlarımız için değer yaratan bambaşka bir Zorlu Holding’e hayat verecek.”

Zorlu Holding olarak kurum içi girişimcilikle inovasyonu daha da güçlendirmek için yola çıktıklarını dile getiren Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, “Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getiren Akıllı Hayat 2030 vizyonumuzun bir parçası olarak kurum içi girişimliğe odaklandık. Bizim kurucularımızın DNA’sında da yer alan inovasyonu tüm grubumuzda canlandırarak, yeni kuşağın fiki ve değişen algılarını kendi kültürümüzle birleştirdik.

Bununla birlikte bu projenin insan kaynağının yaratıcıklarını ortaya koyacağı bir iş ortamı sunma açısından da önemli katkıları olacak. En fazla değer yaratacak paydaşımız olduğuna inandığımız insan kaynağımızın parlak fikirleri, uzun dönemde hem şirket değerimizi artıracak hem de inovasyon kapasitemizi sürdürülebilir kılarak bambaşka bir Zorlu Holding ortaya çıkaracak,” dedi.

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt

“Zorlu Grubu olarak açık inovasyon konusunda Vestel Ventures ile ciddi bir deneyim ve tecrübeye sahibiz.”

İnovasyonun kurumlar için opsiyonel olabileceğini ama start-up'lar için bir zorunluluk olduğunu söyleyen Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, “Bugün start-up'lar ortalama bir şirketin 10 katı büyüme sağlıyor. Biz de kurum içi girişimciliğe girerken bu anlayışı içeriye nasıl taşıyacağımıza odaklandık. Zorlu Grubu olarak açık inovasyon konusunda Vestel Ventures ile ciddi bir deneyime sahibiz. Bugüne kadar 17 start-up kazandırdık. Bu tecrübeyle şimdi de Parlak Bi’Fikir ile içeriden start-up'lar çıkarmak istiyoruz.

Sürece katılan herkes kazandı. Kazananlara, biz yöneticiler de dahiliz. Herkes süreç boyunca çok şey öğrendi, çok fazla konuyla, sorunlarla, zorluklarla baş etmeyi öğrendik. Ama öğrenmek, sürekliliği olan hiçbir zaman bitmeyen bir süreç. Sürece katılan tüm arkadaşlarımız bundan sonraki döngüde Parlak Bi’Fikir mentoru olarak yeni gelecek takımlarla deneyimlerini ve öğrenimlerini paylaşacak. Yeni takımlarla birlikte öğrenmeye, gelişmeye devam edecekler. Bu öğrenimle bundan böyle bu sürece katılan ekipler ve onların yöneticilerinin performans puanlamasına etki edecek yeni bir düzenlemeyi İK Grubu Başkanlığımızla birlikte çalışıyoruz,” dedi.

YATIRIM GÖRÜŞMESİNE HAK KAZANAN PARLAK FİKİRLER

MRT Technologies

Mert Kahyaoğlu, Ömer Gökçe Kuyucu, Ahmet Cenk Satılmış, Gözde Albayrak

Göz tembelliği tedavisinde kullanılan geleneksel metotların yerine kullanılmak üzere geliştirilen akıllı gözlük, tedavi sürecini en kısa zamanda ve etkili şekilde gerçekleştiriyor. Gözlük, çocukların takmak isteyeceği ergonomi ile tedavi sürecinde tembel gözü aktif tutarak tedavi etkisini artırıyor.

JUNGO

Uğur Yavaş, Banu Akgül, Emel Kılıç, Mehmet Emre Akyol

Jungo, ekiplerin iletişim, proje takibi ve kariyer gelişim sıkıntılarını çözmeyi amaçlayan verimli iş yönetimi sağlayan, takım etkileşimi odaklı bir mobil çalışan platformu.

AbilityPool

Ceren Ekinay, Özlem Ülker, Çağlar Ebeperi, Haydar Sinan Yıldırım

AbilityPool, firmaların sürdürülebilirlik ve işveren markası yolculuğunda kritik olan gönüllülük süreçlerini daha etkin bir şekilde yönetmelerini sağlayan yetenek temelli bir dijital platform. Raporlama ve veriyi analiz etme imkânı sağlayan AbilityPool, aynı zamanda iş gücünden ve maliyetlerden arınmış bir sistem sunuyor.