Korteks’ten

geri dönüşüme büyük katkı

Pet şişeden polyester iplik üreten Korteks Polimer Geri Dönüşüm Tesisi, 2021 verilerini açıkladı. Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarını büyütmeye devam eden Korteks’in 10 milyon dolar yatırımla 2021 yılı başında devreye aldığı Tesis geri dönüşüme büyük katkı sağladı.

Hammaddeden iş süreçlerine, su ve enerji yönetiminden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda sürdürülebilirliği 360 derece bir yaklaşımla yöneten Korteks’in geri dönüşüm stratejisi doğrultusunda hayata geçirdiği Polimer Geri Dönüşüm Tesisi, kapsamlı bir şekilde yürütülen sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir yere sahip. Toplam 17 bin metrekare kapalı alanda kurulan ve yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üreten tesis ile Korteks, yerli ve yabancı müşterilerine giyimden ev tekstili ve otomotive kadar polyesterin kullanıldığı tüm alanlarda geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımıyla yıl boyunca geri dönüşüme önemli katkı sağlayan Polimer Geri Dönüşüm Tesisi’nin 2021 yılı için kazanım verileri açıklandı. Tesiste yıl boyunca 2.050 ton üretim gerçekleştirilirken, 226 milyon pet şişe geri dönüştürüldü. Böylece 9.292 Ton CO2 eq sera gazı ve 274.607 GJ/Kg fosil yakıt tüketimi azaltımı sağlandı.

Sera gazı salımı

azaltımı

9.292 ton CO2 eq

Fosit yakıt tüketimi

azaltımı

274.607 GJ/Kg

Toplam üretim

miktarı

2.050 ton

Geri dönüştürülen

pet şişe adedi

226 milyon