“Kum Zambakları” perde açtı

Ortak Yapım projesi kapsamında, Zorlu PSM’nin yapımını üstlendiği “Kum Zambakları” oyununun prömiyeri 14 Mart Pazartesi akşamı gerçekleştirildi. Oyun, sezon boyunca %100 Studio sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Oyuncu ve yönetmen Yeşim Özsoy’un, iklim krizi ile yaşamları değişen evli bir çiftin iniş çıkışlarını ironik bir dil ile kaleme aldığı “Kum Zambakları” oyununun prömiyeri 14 Mart’ta yapıldı. Zorlu PSM’nin Ortak Yapım projesinde yapımını üstlendiği oyun, yönetmen ve oyuncu Mark Levitas rejisörlüğünde sezon boyunca izlenebilecek.

Günümüzün en önemli meselelerinden biri olan iklim krizini evli bir çiftin ilişki süreciyle paralel olarak irdeleyen “Kum Zambakları”, doğanın sevgisizlik ve şiddetle yok edilmesini, çiftlerin modern hayatın içinde asimile oluşunu, insanoğlunun doğa ile bozulan ilişkisini ve dışardan bakıldığında mutlu olarak nitelendirilebilecek bir çiftin, bu bağlamda, kendi sonlarını nasıl hazırladıklarını gözler önüne seriyor. Tiyatroseverler, pek çok başarılı tiyatro projesinde imzası olan Evrim Doğan’ı Duygu, deneyimli oyuncu Umut Kurt’u ise Fikret karakterinde izleme şansı yakalıyor.

Ortak Yapım projesi ile sanatsal üretime destek

“Kum Zambakları”, tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek olmak ve Türkiye’nin kültürel birikimine katkı sağlamak amacıyla BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM’nin bir araya gelerek oluşturduğu Ortak Yapım projesinin bir ürünü. Pandeminin sahne sanatları üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı ve 10 yeni oyunun ülkemiz tiyatrosuna kazandırılmasını amaçlayan proje kapsamında desteklenecek yapıtların 5’inin yazarı projenin seçici kurulu tarafından belirlenmiş, kalan 5 metin için ise açık çağrı yapılmıştı.

2020 Haziran ayında yapılan açık çağrıya 786 proje başvurmuş ve değerlendirme sürecinin ardından Ceyda Aşar’ın “Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah”; Gökhan Erarslan’ın “Nuh’un Gemisini Aramak”; Şamil Yılmaz’ın “Haset”; Ülkü Oktay’ın “Fikri'nin Vişne Bahçesi” ve Zeynep Kaçar’ın “Şirket” adlı oyunları desteğe değer bulunmuştu.

Seçilen bu 5 oyuna ek olarak, seçici kurul tarafından belirlenen 5 oyun yazarı da proje kapsamında sahnelenecek oyunlarının yazımını üstlenmişti. Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı “Kum Zambakları” oyununun yanı sıra Ahmet Sami Özbudak’ın “Şimdi Gerçek Bir Şey”; Ceren Ercan’ın “Beni Sakın Yumruklardan”; Ebru Nihan Celkan’ın “Bir İhtimal Daha Var” ve Firuze Engin’in “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri” oyunlarının sahnelenmesine karar verilmişti.

Kum Zambakları oyununun biletlerini passo.com.tr üzerinden satın alabilirsiniz.