Sorunlara Çözümler Buluşması’nda “Amaç 6: Temiz Su ve Sanitasyon" konuşuldu

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin, UNDP Türkiye çözüm ortaklığı ve Zorlu Holding desteğiyle yürüttüğü Sorunlara Çözümler Buluşması’nda, Amaç 6: Temiz Su ve Sanitasyon başlığı ele alındı.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) dünyamızın karşı karşıya olduğu ağır sorunlara çözüm üretmek için katılımcılara ortak bir plan ve gündem sağlarken, sürdürülebilirlik alanında yürütülen çalışmalara da yön veriyor. Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin, UNDP Türkiye çözüm ortaklığı ve Zorlu Holding desteğiyle hayata geçirdiği Sorunlara Çözümler Buluşmaları da, SKA eksenli ilham verici çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini dinlemek, karşılıklı fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla düzenleniyor.

Çevrimiçi olarak yapılan buluşmanın 22 Mart Dünya Su Günü’nde gerçekleştirilen oturumunda, 17 maddelik SKA’nın 6. maddesi olan temiz su ve sanitasyon konusu ele alındı. Sosyal girişimcileri, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve kamu kurumlarını bir araya getiren etkinlikte, iklim krizi ve su ilişkisi ile farklı sektörlerdeki su tüketiminin boyutları değerlendirildi. Su tüketimi konusundaki farkındalığı artırma hedefini taşıyan etkinlik, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Zorlu Tekstil Çevre Birimi Yöneticisi Ecem Günaç, Biopipe Global Corp. CEO’su Enes Kutluca, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Asya Verimlilik Teşkilatı Türkiye İrtibat Sorumlusu, Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Gözde Bosnalı ile Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği (IDEA Universal) Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dağlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü, UNDP Türkiye Doğal Kaynaklar ve Biyoçeşitlilik Projeler Koordinatörü Hatice Dinç gerçekleştirdi.