OEDAŞ’ın “Enerjimiz Eşit” projesine ödül

OEDAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nde, “Enerjimiz Eşit” projesiyle “Enerjide Örnek Şirket” ödülüne layık görüldü.

Elektrik dağıtım hizmetlerini en iyi şekilde yürütmenin yanı sıra kadınların dezavantajlı olduğu enerji sektöründe “Enerjimiz Eşit” mottosuyla fırsat eşitliği çalışmalarına imza atan ODEAŞ, “Enerjide Örnek Şirket” ödülünün sahibi oldu.

Emine Erdoğan’ın da katılım gösterdiği törende, iş hayatında fırsat eşitliğini geliştiren projeler ödüllendirildi. OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci’ye ödülünü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez takdim etti. Törende bir konuşma yapan Celepçi, ODEAŞ’ın en değerli varlığının çalışanları olduğunu söyleyerek, toplumun yarısını oluşturan kadınların sektöre kazandırılmasına büyük önem verdiklerini ifade etti. Celepçi, “Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla ‘Enerjimiz Eşit’ projemizi hayata geçirdik. Tüm insan kaynakları politikalarımızı, fırsat eşitliği lensi ile gözden geçirdik, çeşitli eğitimler ve mentor programlarıyla çalışanlarımıza eşitlik kültürünü aşılamak üzere tüm iletişim dilimizi bu perspektifle yeniledik ve geliştirdik.

Amacımız, kadınların iş hayatına ve sektörümüze aktif kazandırılması ile ülkemizin gücüne güç, enerjisine enerji katmak. Bu ödülü tüm çalışma arkadaşlarım adına büyük bir gururla aldım. Fırsat eşitliği çalışmalarımızı da hız kesmeden sürdüreceğimize dair sözümü yinelemek isterim,” diye konuştu.

OEDAŞ, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri'ni (Women's Empowerment Principles-WEPs) 2019 yılında imzaladı. Böylelikle, fırsat eşitliği konusundaki misyonunu uluslararası düzeyde tescilleyen ODEAŞ, bu konudaki örnek çalışmalarını yeni projelerle daha ileri taşımayı hedefliyor.