Balıkçı Adem Abi

Leylek Yaren’e kavuşsun diye…

Ekolojik dengenin korunması sorumluluğuyla hareket eden Vestel, Dünya Su Günü’nde farkındalık yaratan bir reklam filmi yayınladı. Bir balıkçı ile bir leyleğin, kuşların göç zamanlarında buluşmalarını hikâye eden duygusal reklam filminde, su kaynaklarının korunması için herkese görev düştüğüne dikkat çekildi.

Son beş yılda beyaz eşya üretiminde birim ürün başına düşen su tüketimini yüzde 39 azaltmayı başaran Vestel, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında önemli bir çalışmaya imza attı. Balıkçı Adem Abi ile Leylek Yaren’in 11 yıldır süren duygu yüklü buluşmaları, Vestel’in, Dünya Su Günü’nde farkındalık yaratmak amacıyla yayınlanan reklam filmine konu oldu. Bu film ile Vestel, iklim krizi nedeniyle yaşanan kuraklığın dünyadaki tüm canlıları tehdit ettiğine dikkat çekti.

Vestel, suyun korunması için herkesi sorumluluk almaya davet ediyor

Filmde, günün ilk ışıklarının vurduğu uçsuz bucaksız bir göl ve gölün ortasında bir balıkçı kayığı ekrana geliyor. Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı, Eskikaraağaç köyünün balıkçısı Adem Abi, havalar her ısındığında uzak ülkelerden göç edip gelen, Yaren adını verdiği leylekle arkadaşlığını anlatıyor. Her yıl şubatın 20’si oldu mu gözleri yolda kalıyor Adem Abi’nin. “Leylek Yaren gelecek mi, gelmeyecek mi?” diye bekliyor. Her geçen gün daha çok endişe ediyor, uykuları kaçıyor. Çünkü artık daha az geliyor kuşlar, biliyor. Balık da çıkmıyor eskisi gibi. Halbuki iki balık tutsa, birini Yaren’e veriyor Adem Abi. Eliyle besliyor onu.

Yaren de biliyor bu dostluğun değerini. 11 yıldır uzaklardan çıkıp çıkıp geliyor bu göle ve Adem Abi’nin kayığına konuyor. “Eskiden 7-8 metre su vardı, şimdi en derin yer 3 metre. Yazın 1 metreye kadar düşüyor. Gölümüz kurursa, bütün hayvanlar telef olur. Bu felaket olur” diye anlatıyor Adem Abi ve onu dinleyenlere şöyle sesleniyor: “Herkes üzerine düşeni yapsın ki ben de Yarenime kavuşayım!” Su kaynakları tükenmesin diye, Yaren sağ kalsın diye, önümüzdeki göç mevsimi yine Yarenine kavuşsun diye dua ediyor.

Vestel, Yaren’in göç yollarını değiştirmemesi için herkesi sorumluluk almaya davet ediyor. “Suyu korumak senin evinde!” diyor. Vestel, reklam filmi ile tüketicilere sadece günlük çamaşır ve bulaşık yıkama programlarını değiştirerek bile su kaynaklarını koruyabilecekleri mesajını veriyor.