Anın tadını yaşayabileceğiniz

“cittaslow” rotalar…

Hız, yeni çağın anahtar kelimesi. Ancak insanın hem bedenen hem zihnen durmaya ihtiyacı var; durup dinlenmeye, anın farkına varmaya… İşte bu ihtiyaçtan doğan bir yaşam biçimi var: Cittaslow. Bu ifade, sakin bir hayat sunan lokasyonları ifade ediyor. Peki, Türkiye’de cittaslow şehirler var mı? Bu sorunun cevabı “evet.” Bu rotaları sizler için derledik…

Sabah güne başlanıldığı andan uyuyana kadar gün boyunca yapılması gereken birçok şey ve yetişilmesi gereken birçok iş oluyor. Hem bedenen hem de zihnen yoğun bir tempoda hareket ettiğiniz bu anlarda hiç gerçek anlamda “durma” fırsatınız oluyor mu? Bu sorunun cevabını düşünmeye bile haliniz yoksa, muhtemelen zihninizi ve bedeninizi hayatın olağan akışına bırakıp biraz “yavaşlamanın” vakti gelmiş demektir!

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle hayatımıza giren pek çok icat ve ürün bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da hız kavramını daha önemli bir hale getirdi. Yaşamın hızlanması sonucu daha hızlı yemek yemek, daha hızlı alışveriş yapmak, gidilecek yere daha hızlı varmak için belli bir tempo içinde koşturmak gereklilik oldu. Hayatı yaşamak için zamanı olmayan, işine arabasıyla hızla giden, oturup kahve içecek bir yarım saati bile olmadığı için yürürken kahvesini içen, yetişmesi gereken bir yerler olduğu için yemekten zevk almak yerine ayakta hızlı bir şekilde beslenen, komşularını veya yerel esnafı tanımayan modern insan modelinin kendine gerçek anlamda zaman ayırması için biraz “yavaşlamaya” ihtiyacı var.

Tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediğini savunan ve insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları sonucu ortaya çıkan “cittaslow” felsefesi, her anın hayattan zevk alınacak bir hızda yaşanması gerektiğini savunuyor. Bu bakış açısıyla dünyada 32 ülkeden 282 kent, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda altyapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan cittaslow kentler olarak belirlendi.

Türkiye’nin en keyifli cittaslow şehirleri

Doğasını, doğallığını, sakinliğini ve kültürel değerlerini korumayı başaran, zamana yenilmeyerek zamansız kalabilen şehirlerin oluşturduğu cittaslow listesinde Türkiye’den 21 şehir yer alıyor. Hayatı gerçekten zevk alabileceğiniz bir hızda yaşayan Türk cittaslow’ları daha yakından tanıyıp, bu özel yerleri görülecekler listenize eklemeye ne dersiniz?

Türkiye’nin birbirinden güzel, huzur dolu 21 sakin şehrine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en keyifli cittaslow şehirleri

Siz de bu yaz biraz yavaşlayıp hayatı daha kaliteli yaşamak istiyorsanız, İtalya’dan Fransa’ya, ABD’den Norveç’e, İspanya’dan Kolombiya’ya, sizler için derlediğimiz dünyanın en keyifli sakin şehirlere bakmadan tatil planınızı yapmayın.

Dünyanın en keyifli sakin şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi, rezervasyon ve size özel seyahat programı için: travel@julesverne.com.tr