Vestel’in marka yolculuğunda

YENİ BİR DÖNEM

Ürün ve teknolojileri, yenilikçi hizmet ve uygulamalarıyla marka yolculuğunda yeni bir dönem başlatan Vestel’in reklam yüzü Beyazıt Öztürk oldu. Yeni iletişim stratejilerinin uzun soluklu bir değişimin başlangıcı olduğunu ifade eden Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Vestel, her alanda yeniliğe ve dönüşüme öncülük eden bir marka. Teknolojilerimiz her eve girsin, herkese ulaşsın, hepimizin daha konforlu anları, daha güzel günleri olsun diye durmadan çalışıyor, en iyiyi, en yeniyi arıyoruz. Bu yolda karşımıza çıkacak her engeli de, Vestel’le Olur, Neden Olmasın? diyerek aşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Vestel’in yeni iletişim stratejisinin açıklandığı online basın toplantısında konuşan Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Vestel’le olur, Neden olmasın?” mesajının temelinde Vestel’in sahip olduğu üretim, Ar-Ge ve tasarım gücünün olduğunu belirtti. Erdoğan, “Vestel, her alanda yeniliğe ve dönüşüme öncülük eden bir marka. En son teknolojilerle donatılmış üretim tesisimiz, durmadan geliştiren Ar-Ge ve inovasyon ekiplerimiz ve yenilikçi tasarımlarımızla tüketicilerimizin ihtiyaçlarına hızla yanıt verebiliyoruz. Teknolojilerimiz her eve girsin, herkese ulaşsın, hepimizin daha konforlu anları, daha güzel günleri olsun diye durmadan çalışıyor, en iyiyi, en yeniyi arıyoruz. Her zaman en yeni ve en iyi teknolojiyi tüketiciyle ilk buluşturan marka olma hedefimiz var. Her adımımızla kendimizi aşıp, başarı çıtamızı yükselterek, tüketicimizin taleplerini en iyi, en hızlı ve en güvenli şekilde karşılamaya odaklanıyoruz. Günümüzde tüketicilerin, özellikle Z kuşağının, markaların onların hayatlarını daha iyi hale getirmeleri beklentisi var. Biz de onların en iyisini hak ettiğini düşünüyoruz. Ekibimizle kurduğumuz her tasarım hayaline ‘Neden olmasın?’ diye başlıyoruz ve büyük bir çoğunlukla hayallerimizi gerçekleştirip ‘Vestel’le olur’ diyebileceğimiz bir noktaya ulaşıyoruz. Bu yolda karşımıza çıkacak her engeli de ‘Vestel’le olur, Neden olmasın?’ diyerek aşıyoruz” şeklinde konuştu.

Ergün Güler

Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü

“Olmaz diyenlere cevabımız: Neden olmasın?”

Tarih boyunca ülkemiz birçok engeli aşıp, olmaz denileni oldurarak tarihe geçmiştir. Biz de Vestel olarak her zaman bu anlayışla hareket ettik. En yeni teknolojiyi en iyi ürünlerle buluşturduk ve en hızlı şekilde tüketicilerimize sunduk. Olmaz diyenlere cevabımız her zaman, “Neden Olmasın? Biz yaparız!” oldu. Şimdi de bu söylemi “Vestel’le olur, Neden olmasın?” diyerek iletişimimize taşımaya karar verdik. Üretimden, Ar-Ge’ye, tasarımdan satış pazarlamaya kadar tüm iş süreçlerimize entegre ettiğimiz bu vizyonumuzu tüketicimize aktarırken de yol arkadaşımız olarak Türk halkının sevgisini kazanmış, herkesin güvendiği isim Beyazıt Öztürk’ü seçtik. Kendisinin markamızı en iyi şekilde temsil edeceğine, Vestel’le olur felsefemizi tüketicilerimize yansıtacağına inanıyoruz.

Beyazıt Öztürk

“Vestel ile birlikte birçok sürprizle karşınızda olacağız”

Vestel, Türkiye’nin adını dünyanın dört bir yanına ulaştıran küresel bir marka. Öyle ürünler var ki, birine bahsettiğinde “Bu kadar da olmaz!” diyebiliyor. Ama inanın Vestel’le olur. Manisa’da, dünyanın en büyük fabrikalarından Vestel City’i ziyaret ettiğimde bunu çok iyi anladım. Üretim teknolojilerinden, geliştirdikleri ürünlere kadar hepsinden çok etkilendim. Birlikteliğimizin güzel başlangıçlara vesile olmasını diliyorum. Vestel ile birlikte 2021 yılında birçok sürprizle karşınızda olacağız.

Duygu Badem Uylukçuoğlu

Vestel CMO’su

“Biz hiçbir zaman olmaz demedik!”

Vestel, Türk insanının ihtiyaçlarını çok iyi anlayabilen bir marka. İnsanımızı dinleyerek, bugüne kadar birçok yeniliğe ve ilke imza attık, fark yarattık. Geliştirdiğimiz teknolojilerden sunduğumuz hizmetlere kadar her adımda insanımızın talep ve ihtiyaçlarını odağımıza aldık. “Beyaz eşya gibi büyük hacimli ürünlerde hızlı teslimat mümkün değil!” dediler, 24 saatte teslim hizmetini başlattık. Hijyen bizim için çok önemli dediler, gün ışığının gücünü kullanarak çamaşırdan bulaşığa, buzdolabından klimaya kadar en iyi hijyeni sağlayan ürünleri kullanıma sunduk. Tüketicimiz evde kendi yoğurdunu, kefirini, turşusunu en iyi koşullarda mayalasın diye Maya Buzdolabı’nı çıkardık. Kısacası biz hiçbir zaman olmaz demedik, aksine “Vestel’le olur, Neden olmasın?” dedik. Bu çalışmalarımızı anlatırken de insanımızın en sevdiği, en güvendiği, bizden biri olarak gördüğü Beyazıt Öztürk’ün bizi en doğru yansıtabileceğine inandık. Filmlerimiz hem çok eğlenceli hem de samimi bir dille aktarıyor mesajlarımızı. Biz bu yolculukta gerçekliği samimi bir dille aktarmayı çok önemsiyoruz.

BEYAZIT ÖZTÜRK İLE SÖYLEŞİ

“Vestel’le olur, neden olmasın?”

son yıllarda duyduğum en iyi slogan!


Vestel ile iş birliği nasıl bir sinerjinin ürünü? Vestel’in reklam yüzü olmak sizde nasıl etkiler uyandırdı?

Aslında bu iş birliğini kendi adıma geç kalınmış bir buluşma gibi görüyorum. Çünkü aslında birbirine çok uyan, halkın iki markasıyız. Bu ortak paydadan bir sinerji doğduğuna inanıyorum öncelikle. Zaten reklamlar yayınlanmaya başladıktan sonra gelen övgülerden o enerjinin insanlara nasıl geçtiğini, Vestel’le beni kafalarında nasıl eşleştirdiklerini çok daha net gördük.

Vestel daha önce gözünüzde nasıl bir markaydı? Bu işbirliği ile Vestel’i daha yakından tanıdıkça marka hakkındaki görüşleriniz ne yönde değişti?

Vestel daha önce de çok büyük bir markaydı gözümde. Onun hem Türkiye’nin hem de dünyanın önde gelen markalarından biri olduğu zaten bilinen bir gerçek. Bu açıdan reklam benim Vestel’e bakışımda büyük bir değişiklik yaratmadı. Büyük bir markayla çalıştığımın farkındaydım ve bunun sorumluluğunu da almıştım. Sadece her şeyin çok güzel ilerlemesi, çok güzel gitmesi lazımdı. Fabrikayı gezdikten, Vestel çalışanlarını tanıdıktan ve onlarla sohbetlerimden sonra bu yakınlık çok daha fazla arttı. Bu enerji yapacağımız işe de yansıdı.

“Vestel’le Olur, Neden Olmasın?” mesajı sizde nasıl bir duygu uyandırıyor, neler çağrıştırıyor?

“Vestel’le olur, neden olmasın?” bence inanılmaz bir slogan, son yıllarda duyduğum en iyi slogan. Çünkü ben bunu Beyaz Show’da da yıllarca hep denedim, yaptım. Tabii slogan olarak değil, ama yaklaşım olarak hep dilimizin ucundaydı, “Biz yaparsak neden olmasın, yaparız!” sözü. Hayatım boyunca, Beyaz Show’da da yıllarca hep yenileri, yenilikleri yapmaya çalıştım. Bence Vestel’in böyle bir slogana sahip çıkması, gerçekten de kendine çok güvendiğini gösteriyor. “Olur, neden olmasın?” demek, her şeyi yapabiliriz, her şeyi deneyebiliriz demek. Tabii Vestel bu sloganı bulduğunda akıllarına benim gelmem, kendi adıma ayrıca gurur verici bir şey. Demek ki benim de aynı yerden baktığımı görmüşler, kendilerine teşekkür ediyorum.

Senaryo ilk önünüze geldiğinde neler hayal ettiniz? Sonuç, hayallerinizle ne kadar örtüştü?

Senaryonun bütün aşamalarında bulunduğum için senaryonun önüme gelmesi gibi bir durum olmadı aslında. Hatta hep beraber yazdık diyebilirim. Daha sonra ajansın da birçok önerisi oldu. Ajansın katkılarıyla, ekibin katkılarıyla, yönetmenimiz Can Pehlivanlı’nın katkılarıyla sağlam bir iş ortaya çıktı. Sesçimiz, ışıkçımız, bütün ekip, mükemmel iki set yaşadık. Reklam filmleri yayınlandıktan sonra gelen eleştiriler de mükemmel olunca, bu bize büyük güç verdi. Bunun keyfi ile üçüncü reklamı da gidip hemen çekelim istiyoruz. Enerji gerçekten çok yüksekti.

Çevrenizden ve sizi sevenlerden reklamlarla ilgili nasıl dönüşler aldınız?

Güzel dönüşler aldım. Bir kere görüntüsüyle, konusuyla, dekoruyla, sesiyle, ışığıyla çok şık bir reklam olduğunu söylediler. Özellikle kedi ile aramdaki o enerjiye bayılmışlar. Genel olarak çok güzel yorumlar geldi.

İlk reklamda, pandemi nedeniyle eve kök salmış bir karakteri canlandırıyorsunuz. Bu ne kadar gerçek? Pandemi sizi nasıl etkiledi?

Aslında pandemi dönemini işlememiz iyi oldu. Çok gerçekçi oldu reklam. Böylece mesajımız da çok daha iyi ulaştı insanlara. Pandemide ne yaptığım hep merak ediliyordu. Tabii biraz abartı var reklamda. Ama ben de bu dönemi herkes gibi geçirdim, ne bir fazla ne bir az. Hepimiz gibi biraz içime döndüm ben de. Herkes gibi yemek yaptım, herkes gibi televizyon seyrettim. Normal bir insan olduğum için, yaptığım şeyler de normal oldu bu süreçte.

Peki, Vestel’le hayatınızda neler oldu?

Bir kere evimin bütün ev aletleri yenilendi. Sağ olsunlar, o işi halletmiş olduk. ☺ Onun dışında gerçekten harika işlere, harika reklamlara imza attık, gurur duyacağımız işler yaptık, bu çok önemli. Böyle büyük bir firma ile çalışıyor olmak, onlarla beraber olmak, onların yanında olmak, bu da çok gurur verici ve herkese nasip olmayacak bir şey. Onun için herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Bu iş birliğinin geleceği hakkındaki düşünceleriniz nedir? Sırada neler var?

Çok fazla konuşmasak bile, aslında dilimizin ucunda birbirimizin, önümüzdeki senelerde de mutlaka beraber olalım diye. Çünkü gerçekten büyük bir uyum sağladık karşılıklı olarak. Birlikte harika şeyler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Onun dışında benim fabrika ziyaretlerim olacak. Orada çalışan emekçilerle mutlaka sohbet etmek istiyorum, tabii pandemi dönemi geçer geçmez. Olmazsa dijitalden yaparız sohbetlerimizi. Ayrıca konuştuğumuz bir geri dönüşüm projemiz var. O da çok güzel olacak. Böyle birçok proje üretiyoruz hep beraber.