Benim Renkli Sınıfım projesinin ikinci yılında 1.860 çocuğa ulaşılacak

TAÇ ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ortaklığında geçtiğimiz yıl başlatılan “Benim Renkli Sınıfım” projesinin ikinci dönemi Kayseri’de düzenlenen yaz kampıyla başladı. İlk yılında 8 şehirde 1.756 çocuğa ulaşan projenin ikinci yılında da Türkiye’nin dört bir yanındaki 1.860 çocuğun hayalleri gerçeğe dönüştürülecek.

TAÇ ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliği ile gerçekleştirilen “Benim Renkli Sınıfım” projesi büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. İlköğretim çağındaki çocukları gönüllülük, paylaşım ve birlikte iyi yaşam konusunda bilinçlendirmeyi, çocukların eğitim ortamını güzelleştirmeyi ve okula yönelik aidiyet duygularını pekiştirmeyi hedefleyen proje bir yılını geride bıraktı. Binlerce çocuk, kendi çizdikleri resimlerin yer aldığı perdelerin olduğu sınıflarda eğitim görmenin mutluluğunu yaşadı.

Çocuklar hayallerini resmediyor

Proje kapsamında Toplum Gönüllüsü gençler ve Zorlu Tekstil gönüllülerinin katılımı ile Türkiye’nin farklı köşelerindeki okullarda resim atölyeleri düzenleniyor. Çocukların hayal gücünü katarak yaptıkları resimler, daha sonra TAÇ’ın üretim tesislerinde perdeye dönüştürülüyor. Böylece sınıflar renklenirken, eğitim ortamının güzelleşmesiyle çocukların okullarına olan aidiyet duygusu da güçleniyor.

Yeni dönem Kayseri’de başladı

Projenin ikinci yılı, Kayseri’nin Develi ilçesindeki Çaylıca Şehit Jandarma Er Zeki Özbek İlkokulu’nda düzenlenen yaz kampıyla başladı. 52 çocuğun katıldığı yaz okulu kapsamında Toplum Gönüllüsü gençler ve Zorlu Tekstil gönüllüleri, çocuklarla sivil toplum, birlikte iyi yaşam, gönüllülük ve çocuk hakları gibi konuların işlendiği çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Çocukların hep birlikte çizdiği resimler, TAÇ tarafından perdeye dönüştürülerek yeni eğitim-öğretim yılında miniklerin sınıflarını süsleyecek.

6 şehir, 25 okul, 1.860 çocuk

Projenin ilk yılında Mardin, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 8 şehir ve 30 okulda 1.756 çocuğa ulaşılmıştı. Projenin ikinci yılında ise 6 şehirdeki 25 okulda 1.860 çocuğa ulaşılması planlanıyor.

“Gönüllülük ruhu aşılandı”

Benim Renkli Sınıfım projesi ile hem çocukları mutlu etmek, hem de herkesin mutluluğu için sorumluluk üstlenmeye özendirmek istediklerini ifade eden Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, “Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın alanındaki köklü bilgi ve deneyiminden yararlanarak hazırladığımız projemiz, çocukları yalnızca kendi resimlerinin bulunduğu ortamlarda ders yaparak mutlu etmekle kalmadı, aynı zamanda onlara gönüllülük ruhunu kazandırarak daha güzel bir yaşam için kendilerinin de sorumluluk almaları gerektiğini anlatmış oldu,’’ diye konuştu.