Vestel, akıllı ve çevre dostu teknolojilerini
IFA 2019’da sergiledi

Her yıl eylül ayında Almanya’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA, bu yıl 6-11 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinin yeni ürünlerini tanıttığı fuarda Vestel de 3.000 metrekarelik standında çevre dostu ve akıllı teknolojilerini ziyaretçilerle buluşturdu. Vestel, 29’uncu kez katıldığı IFA’da, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefiyle ürettiği çevreye duyarlı ürünlerinin yanı sıra Akıllı Ev konseptinin yeni teknolojilerini tanıttı.

VESTEL DIŞ TİCARET GENEL MÜDÜRÜ SEDA KAYA:

“İnsanın, toplumun ve gezegenin gelecekteki refahını temel alan sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklanıyoruz.”

Dünyada kaynakların daha dikkatli ve verimli kullanılmasına yönelik bilincin giderek arttığı son yıllarda, tüketiciler de daha çevreci ve daha tasarruflu ürünlere yöneliyor. Tüketicinin ihtiyaç ve eğilimlerini yakından takip eden Vestel de yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştirirken, üretimde kimyasalların azaltılması ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımının artırılmasına yönelik ciddi adımlar atıyor.


155 ülkeye teknolojisini taşıyan ve 21 yıldır aralıksız elektronik sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel’in bu yıl 29’uncu kez katıldığı IFA’da çevreye duyarlı, en yeni ve en son teknolojiye sahip ürünlerini tanıttığını belirten Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya, “Tüm faaliyetlerimizde Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda insanın, toplumun ve gezegenin gelecekteki refahını temel alan sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklanıyoruz. Bu yaklaşım çerçevesinde ürettiğimiz ürünlerin yüksek teknolojiye sahip olmasının yanı sıra çevreci olmasına da özen gösteriyoruz. Ürün ve hizmetlerimizden fabrika ve tesislerimize, insan kaynağımızdan iş yapış şekillerine uzanan 360 derecelik bir sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışıyoruz. Bu vizyonla hareket ederek ürettiğimiz, en az elektrik ve su tüketen, deterjansız yıkama yapan, vakum aparatıyla gıdaların ömrünü uzatan beyaz eşyalarımız tüketicilerden büyük ilgi görüyor. Dünya çapındaki 8 Ar-Ge merkezimizde 1.600 mühendisimiz tüketicilerimizin istek ve talepleri için ürün geliştirirken, nasıl dünya kaynaklarına dost ürünler üretebileceğimize odaklanıyor. Ürünlerimizde kullandığımız çevreci teknolojilerle gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyoruz,” dedi.

Vestel’in çevre dostu teknolojileri

Vestel, evlerde daha fazla su tasarrufu sağlamak için yeni bulaşık makinelerine sebze ve meyve yıkama özelliği kazandırdı. Bir evde sebze yıkamak için yılda ortalama 18 ton su harcanıyor. Özellikle ıspanak, pazı, marul gibi topraklı gıdaları musluk altında yıkamanın önüne geçecek yeni VegiWash bulaşık makineleri, özel modüler haznesi sayesinde meyve ve sebzelerin yıkanmasını daha hijyenik, pratik ve ekonomik hale getiriyor.


Vestel çamaşır makinelerinde kullanılan SteriliZone teknolojisi, ek kimyasal dezenfektanlar kullanmadan hijyen elde etmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Makinenin kapağına entegre edilmiş olan özel UVC ışık kaynağı, bakterilerin DNA’sına nüfuz ederek onları anında öldürüyor

ve sayılarının artmasını engelliyor. Çamaşırlarda yüksek hijyen seviyesi sağlayan SteriliZone teknolojisinin bakteri oranını yüzde 99,99 azalttığı onaylandı. Hijyen faktörüne ek olarak SteriliZone teknolojisi daha az deterjan kullanımı ile çevreyi de koruyor.


Vestel’in rekortmen ürünleri arasında bulunan Hydro Charge teknolojili çamaşır makinesi, çok daha az miktarda deterjanla hem güçlü bir temizleme performansı sağlıyor hem de çevreyi korumaya yardımcı oluyor. Hydro Boost teknolojisinin kullanıldığı çamaşır makinelerinde ise, su ve deterjan karışımı tambur içindeki 14 noktadan çamaşıra püskürtülerek karışımın kumaşa daha etkin nüfuz etmesi sağlanıyor. Böylece yıkama performansından ödün vermeden, en kısa program süresi elde ediliyor.


Öte yandan, başka markalarda kullanılan gazlara oranla yaklaşık 500 kat daha çevreci R290 gazının kullanıldığı Vestel kurutma makineleri çevrenin korunmasına destek veriyor.


ProDrive (Değişken Kapasiteli Yüksek Verimliliğe Sahip Kompresör) ve Vestel tarafından geliştirilen özel inverter teknolojili buzdolabı, standart A+++’a oranla yüzde 35 daha az enerji tüketiyor. ProDrive teknolojisi, TÜVRheinland tarafından da belgelendirildi.


Vestel’in dünyada bir ilk olan hızlı pişirme teknolojisine sahip yeni fırını ise karbon fiber ısıtıcıların gücünden yararlanarak ızgara fonksiyonunda yaklaşık yüzde 50 daha hızlı pişirme sağlıyor. Bu sayede tüketiciler hem elektrikten hem de zamandan tasarruf ediyor.

TÜRKİYE’NİN TASARRUF POTANSİYELİ

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın son verilerine göre Türkiye, bir yılda milli gelirin yüzde 15’ine denk gelen yaklaşık 555 milyar lira tutarında kaynağı israf ediyor. 214 milyar liralık gıda israfının yapıldığı Türkiye’de günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor. Rapora göre konutlarda her 100 liralık elektrik faturasının 35 lirasını tasarruf etme potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin toplam enerji tasarruf potansiyeli yüzde 25 olarak belirlendi. Aynı rapora göre evlerdeki ortalama su tüketimi aile bütçelerine yaklaşık 80 liralık bir yük bindiriyor. Sadece konutlardaki israfın önlenmesi bile toplamda büyük bir tasarruf elde edilmesini sağlayacak.

VESTEL DIŞ TİCARET GENEL MÜDÜRÜ SEDA KAYA:

“Tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak, zaman kazanmalarını sağlayacak her türlü teknolojiyi ürünlerimize entegre ediyoruz.”

Vestel’in çevre dostu ürünler geliştirmek kadar önem verdiği bir başka konu da Akıllı Ev konsepti doğrultusunda tüketicinin hayatını kolaylaştıracak ürün ve teknolojileri ürünlerine entegre etmek. Bu doğrultuda dünya çapında önemli iş birliklerine imza attıklarını belirten Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya, “Geçen yıl yaptığımız Amazon iş birliği ve bu yıl Barselona’da duyurduğumuz Google iş birliği, bu vizyon çerçevesinde yapılmış anlaşmalar. Akıllı Evler, Akıllı Şehirler ve Nesnelerin İnterneti konsepti çatısı altında sunulan hizmetler Vestel’in adını sıkça duyduğunuz alanlar. Beyaz eşya ve TV üreticisi olmanın ötesinde, bir teknoloji şirketi olarak kullanıcılarımıza katma değerli hizmetler sunmak için çalışıyoruz. Bu anlayış ile gerçekleştirdiğimiz tüm iş birlikleri bize global bir marka olmanın önünü açıyor. Önümüzdeki dönemde de bu iş birliklerine devam edeceğiz,” dedi.


Vestel’in bu kapsamda Innit ile yaptığı iş birliği, teknolojinin hayatı nasıl kolaylaştırdığına yönelik iyi bir örnek oluşturuyor. Akıllı fırınlara entegre edilen Innit telefon uygulaması sayesinde fırınlar sesle kontrol edilebiliyor. Sesli kontrolle etkinleştirilebilen Vestel akıllı fırın, kullanıcılara programlama yapmaya gerek kalmadan, kolay yemek pişirme imkânı sağlıyor. Tarif için ideal sıcaklığı,

programı ve süreyi otomatik olarak ayarlayan Vestel akıllı fırınlar, veganlar ya da gıda hassasiyeti ve alerjisi olanlar için dahi birçok tarif sunuyor. Vestel’in IFA 2019’da sergilediği yeniliklerden biri olan Innit uygulaması, kullanıcıların mutfakta en büyük yardımcısı olacak.

VESTEL’İN IFA’DA SERGİLEDİĞİ DİĞER ÜRÜN VE TEKNOLOJİLER

Kokuyu Hapseden Fırın AquaFilter

Tüketicilerin yemek yaparken en rahatsız olduğu konularından biri de evin yemek kokması. Bu amaçla geliştirilen Aquafilter teknolojisine sahip Vestel ankastre fırınlar, koku giderici karbon ve su filtresi ile pişen yemeklerin kokusunu hapsediyor. Bu özellik sayesinde balık gibi yoğun koku veren yiyecekler evde gönül rahatlığıyla pişirilebiliyor.

Alkali Su Pınarı

Bireylerin sağlıklı yaşam eğilimleri doğrultusunda geliştirilen ve buzdolabına entegre edilen alkali su pınarı sayesinde suyun PH değeri yükseltilerek, kullanıcının isteğine göre farklı yoğunluklarda bazik su elde edilebiliyor. Hidrojen zengini alkali suyun kalp hastalıklarına, sindirim problemlerine, Alzheimer, obezite ve astım gibi önemli hastalıkların önlemesi ve tedavisine yönelik faydaları bulunuyor.

360 Derece Dönebilen Buzdolabı Rafı “Turning Shelf”

Vestel’in kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için buzdolaplarına eklediği 360 derece dönebilen raflar sayesinde hem arkadaki ürüne ulaşmak hem de raflardan maksimum yararlanmak mümkün.

Kurutma Makinelerine Koku Kapsülü Bölmesi

Vestel, çamaşır kurutma çözümlerine bir yenisini daha ekleyerek kurutma makinelerine koku kapsülü bölmesini entegre etti. Pearl (İnci) Kokusu teknolojisi kullanıcılara taze, yumuşak ve uzun süre mis gibi kokan giysiler sunuyor.

Cromo OLED TV

Dünya çapında prestijli tasarım ödülleri kazanmış Vestel’in yeni Cromo OLED TV’leri, bütüncül tasarımı sayesinde TV ve standını tek bir ünitede bir araya getiriyor. Bu yenilikçi yaklaşımla Vestel Cromo OLED TV, kullanıcılar için sadece elektronik bir eşya değil, aynı zamanda modern, minimal ve şık bir mobilya.

ThawTech Teknolojili Buzdolabı

ThawTech teknolojisi sayesinde kullanıcılar dondurucuda bulunan sıcaklık kontrollü iki özel bölmeye koydukları donmuş gıdaları uzaktan kontrol ile sağlıklı bir şekilde çözdürebiliyorlar. Çözdürme işlemi bittiğinde, çözülen gıdalar uygun buzdolabı koşullarında saklandığından bakteri oluşumu da engelleniyor.

Kavanoz Vakumlama Teknolojisi

Dünyada bir ilk olan kavanoz vakumlama teknolojisi sayesinde kavanoz içerisindeki hava alınarak evde yapılan yoğurt, turşu, kefir, yazlık domates püresi, salça gibi gıdalar besin değerlerini kaybetmeden uzun süre saklanabiliyor.

Dünyanın İlk Alexa Echo Entegreli TV’si

Amazon’un akıllı asistanı Alexa, Vestel’in ürettiği televizyonlara entegre edildi. Evdeki tüm elektronik cihaz ve beyaz eşyalar, Vestel TV’lere entegre edilen Alexa Echo ile sesli komutla kontrol edilebiliyor ve cihazlardan gelen uyarılar televizyon ekranından tüketiciye bilgilendirme mesajı olarak iletiliyor.

Yapay Zekâ Destekli / Google Assistant ile Çalışan Vestel Smart TV

Yapay zekâ destekli Vestel Smart TV’ler izleyicisini algılayarak kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor, ses ve görüntü ayarlarını kendisi düzenliyor. 2020 yılında pazara sürülecek Google Assistant ve Google Nest uyumlu Vestel Akıllı TV’ler ile de Google Home’un kullanıldığı ülkelerdeki kullanıcılar televizyon ve Vestel ev aletlerini kendi dillerinde sesli olarak kontrol edebilecekler.

Elektrikli Araçlara 30 Dakikada Şarj

180 kW’ye kadar güç çıkışı ile pazarda bulunan araçların büyük bir kısmını 30 dakikadan daha az bir sürede şarj edebilen Vestel DC Şarj Cihazları, pazarın hızlı şarj gereksinimlerini karşılıyor. Vestel’in 3,7 kW’den 22 kW’ye kadar mevcut yeni AC Şarj Cihazı serisi, mevcut EVC02 serisine ek olarak satışa sunulacak.