Zorluteks, Horizon 2020 Hibe Programı’na kabul edildi


Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı üretim teknolojilerine yatırım yapan Zorluteks, makine, ekipman ve malzemelerin ömrünün uzatılmasını ve kaynakların gereksiz kullanımını azaltmayı amaçlayan RECLAIM projesi ile Horizon 2020 Hibe Programı’na kabul edildi. Avrupa’nın farklı ülkelerinden 22 partnerin katıldığı proje ile ağartma, kurutma ve proseste kullanılan makinelerin insandan bağımsız, öngörebilen ve minimum proses tekrarlı standartlaştırılmış süreçlerle kontrol edilmesi hedefleniyor.

Dünya devlerinin inovatif iş ortağı Zorluteks, RECLAIM projesi ile Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olan Horizon 2020 Hibe Programı’na kabul edildi. Zorluteks’in, Horizon 2020’ye kabul edilen ilk projesi olma özelliği taşıyan RECLAIM, döngüsel ekonomi çerçevesinde sorunlara yenilikçi çözümler geliştirerek makine, ekipman ve malzemelerin ömrünün uzatılmasını, kaynakların gereksiz kullanılımını azaltmayı ve reçetelerin insandan bağımsız kontrolünü hedefliyor.

Dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı olan ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne 451 milyon Euro katılım payı verdiği Horizon 2020, bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine verdiği destekle Avrupa’nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Proje, tüm dünyadaki tekstil şirketleri için örnek teşkil edecek

Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı üretim teknolojilerine yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getiren Zorlukteks Genel Müdürü Cemil Çiçek, Horizon 2020’ye kabul edilmiş olmalarının Ar-Ge ve inovasyona bugüne kadar yaptıkları yatırımın bir yansıması olduğunu dile getirdi. “Zorlu Tekstil olarak sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda fabrikalarımızda Endüstri 4.0 uygulamalarımızın desteğiyle başlattığımız akıllı dönüşüm, kaynaklarımızı ve makinelerimizi daha verimli kullanmamızı sağlayarak işlerimizin sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlıyor. Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olan Horizon 2020 kapsamında dahil olduğumuz RECLAIM projesi de, bizim bu konuda bugüne kadar yaptığımız yatırımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor,” diyen Çiçek, Avrupa’nın farklı ülkelerinden 22 şirket ve kurumun dahil olduğu bu projenin bir parçası olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çiçek, “Kullandığımız makinelerin ve reçetelerin, yapay sinir ağlarıyla kontrol edilmesini hedeflediğimiz bu projeyi başarıyla tamamladığımızda sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı ülkelerindeki tekstil şirketleri için de önemli bir Ar-Ge çalışmasına imza atmış ve sektörümüze bu konuda öncülük etmiş olacağız,” dedi.

Döngüsel ekonomide devrim

Sanayi sektöründe yüksek üretim kabiliyeti ve verimlilik, Endüstri 4.0 uygulamalarıyla her geçen gün daha da artıyor. Büyük veri analitiği, tahmine dayalı analitik ve model tabanlı tahminler ve tamamen veriye ve süreçlere dayalı optimizasyon prosedürlerini çözüm olarak sunan Endüstri 4.0, makine ve ekipmanların ömrünün uzatılmasını sağlayarak daha verimli bir şekilde kullanılmasına da imkân tanıyor. Aralarında Avrupa’nın farklı ülkelerinden 22 partnerle birlikte Zorluteks’in de yer aldığı 12,5 milyon Euro tutarındaki RECLAIM projesi, Endüstri 4.0’ın yarattığı bu çözümlerden faydalanarak döngüsel ekonomide çığır açan uygulamalara odaklanıyor. İmalat sanayinde ve makine yönetiminde devrim yaratması beklenen RECLAIM ile makinelerin ömrü uzarken verimlilik artacak, aynı zamanda makine tadilatı ve yeniden imalat işleminin yol açtığı zaman ve maliyet kayıpları da ortadan kalkacak.

İnsandan bağımsız kontrol dönemi

Tekstilde, baskı ile renklendirilen pamuklu kumaşlar için en önemli süreçlerden biri ön terbiye, özellikle de ağartma prosesi olarak öne çıkıyor. Birçok mekanik, fiziksel ve kimyasal değişken içeren ön terbiye prosesleri, kumaşın beyazlık derecesini ve bunun kumaş yüzeyindeki homojenliğini etkiliyor. Proses tekrarlarının önemli bir bölümü de bu beyazlık değerinin beklenen düzeyde elde edilememesinden kaynaklanıyor.

RECLAIM sayesinde pamuklu kumaşların beyazlık derecesine etki eden ağartma, kurutma ve proseste kullanılan makinelerin, yapay sinir ağları (YSA) ile kurulmuş modeller ile kontrol edilmesi hedefleniyor. Böylece, insandan bağımsız, öngörebilen ve minimum proses tekrarlı standartlaştırılmış süreçlerle gereksiz zaman, kaynak ve maliyet sarfiyatının önüne geçilerek, sonraki proseslerin verimliliği yükseltilecek ve baskı rengi ürün bazında daha kontrol edilebilir hale gelecek.