Zorlu Enerji’ye “En İyi Yeşil Kredi” ödülü

Zorlu Enerji’nin geçtiğimiz yıl Garanti BBVA ile imzaladığı 10 milyon dolar tutarındaki Türkiye’nin ilk “Green Loan” (Yeşil Kredi) anlaşması, dünyada bankacılık sektörünün en önemli ödüllerinden biri olan EMEA Finance Awards’ta “En İyi Yeşil Kredi” ödülünü aldı.

Zorlu Enerji’nin, işletme sermayesi ihtiyacı için 2018 yılında Garanti BBVA’dan sağladığı 10 milyon dolarlık yeşil kredi, bankacılık sektörünün en önemli ödüllerinden biri olan EMEA Finance Awards’ta, “En İyi Yeşil Kredi” ödülüne layık görüldü.


Türkiye’nin ilk yeşil kredisi olma özelliği taşıyan kredinin ödeme modeli, Zorlu Enerji’nin sürdürülebilirlik performansına bağlı olarak her yıl revize edilecek. Bu modele göre, kredi süreci kapsamında, Zorlu Enerji’nin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanındaki performansı, uluslararası sürdürülebilirlik değerlendirme ajansı Vigeo Eiris tarafından düzenli aralıklarla puanlanacak ve kredinin faizi, şirketin bu derecelendirme sonunda elde edeceği puana endekslenecek. Böylece Zorlu Enerji’nin sürdürülebilirlik notu yükseldikçe, aldığı kredinin finansman maliyetinde düşüş sağlanacak.

Türkiye’de bir ilk, dünyada ise kendi kategorisindeki beşinci anlaşma olan kredi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Finance Awards 2018 kapsamında “En İyi Yeşil Kredi” ödülüne layık görüldü. Zorlu Holding Mali İşler Grup Başkanı Cem Köksal, Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, Mali İşler Direktörü Elif Yener ve Finansman Grup Müdürü Erdinç Çetin’in hazır bulunduğu ödül töreninde Sinan Ak, şirket olarak enerji sektörüne örnek olacak çevre ve sürdürülebilirlik politikaları izlediklerini belirterek, “Sektörlere örnek olabilecek bir kredi anlaşmasının, uluslararası ortamda ödüllendirilmesi bizim için gurur verici. Hem Zorlu Enerji hem de Garanti BBVA bu ödülü fazlasıyla hak etti,” dedi.

ZORLU ENERJİ CEO'SU SİNAN AK


“Sektörlere örnek olabilecek bir kredi anlaşmasının uluslararası ortamda ödüllendirilmesi bizim için gurur verici.”

Yeşil Kredi hakkında…

2012 yılından bu yana hızla büyüyen sürdürülebilir ve yeşil tahvil piyasasından sonra yeşil krediler, sürdürülebilir proje ve şirketleri desteklemek için alternatif bir finansman türü olarak 2017 yılından sonra yaygınlaşmaya başladı. 2017 yılında yalnızca 6,7 milyar EUR hacminde anlaşma imzalanırken, 2018 yılı içinde bu rakama 46,9 milyar EUR daha eklendi. Günümüzde dünya genelinde toplam hacmi 84,7 milyar EUR’a ulaşan sürdürülebilir kredi yapısını dünya genelinde ilk uygulayan şirketlerden biri Zorlu Enerji oldu. Zorlu Enerji’nin yeşil kredi anlaşması imzaladığı dönemde dünya genelinde toplam 41 yeşil kredi anlaşması bulunuyordu. Bu anlaşmalar içinde sadece dört tanesi Garanti BBVA ve Zorlu Enerji arasındaki kredi anlaşması ile benzer yapıya sahipti.